Atrakcje turystyczne we Wrocławiu

Atrakcje turystyczne we Wrocławiu

Atrakcje turystyczne we Wrocławiu – trudno wszystkie wymienić

Jeśli przedstawiamy atrakcje turystyczne we Wrocławiu z konieczności musi to być wybór. I trzeba od razu napisać wybór bardzo subiektywny. Jest tu bowiem tak dużo ciekawostek do oglądania, że bez przesady można we Wrocławiu spędzić tydzień, a i tak nie odwiedzimy wszystkiego, co warte jest odwiedzenia. Jeszcze gorzej, jeśli nasza wizyta w tym mieście musi ograniczyć się na przykład do jednego lub dwóch dni. Dlatego wybaczcie piszemy tu tylko o najbardziej „żelaznych” punktach programu wycieczki do Wrocławia. Takich które po prostu koniecznie trzeba tu zobaczyć. Ale jak zwykle zacznijmy od podstawowych wiadomości.

Co trzeba wiedzieć o Wrocławiu?

Wrocław jest jednym z największych, najpiękniejszych i najstarszych polskich miast. Polskich od samego początku. Już pod koniec X stulecia był pod panowaniem Piastów, a od roku 1000 funkcjonował jako stolica biskupia, jedna z pierwszych czterech na polskiej ziemi. W dwunastowiecznej kronice Gall Anonim podaje Wrocław jako jedną z trzech głównych stolic Królestwa Polskiego (razem z Krakowem i Sandomierzem).

Ciekawostką jest fakt, że podobno już w czasach starożytnych w drugim wieku naszej ery istniała tu miejscowość o nazwie Budorgis. Widnieje ona na mapie Klaudiusza Ptolemeusza, choć inne źródła podają, że to pomyłka.

W ciągu wieków miasto przechodziło pod panowanie różnych państw. W trzynastym stuleciu było księstwo wrocławskie. Rządzili tu swego czasu także Czesi, Habsburgowie i Niemcy. Do Polski wrócił dopiero w 1945 roku po II wojnie światowej.

Trochę statystyki

Obecnie żyje tu na stałe ponad 640 tysięcy osób na powierzchni nieco ponad 300 kilometrów kwadratowych. Jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem ludności i na piątym pod względem powierzchni. Oczywiście ze względu na nieustannie dużą liczbę turystów zagęszczenie ludzi na tym terenie jest znacznie większe niż wynika z powyższej statystyki. Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego i jednocześnie całego Śląska. Bardzo ważny ośrodek administracyjny, naukowy, kulturalny i gospodarczy. Przepływa tędy rzeka Odra oraz cztery jej dopływy. Z tego powodu jest w mieście bardzo dużo mostów (ponad 100).

Największe atrakcje turystyczne Wrocławia

Tak jak pisaliśmy wyżej – ze względu na wielką ilość zabytków, muzeów, parków i innych atrakcji musimy ograniczyć się tylko do niektórych z nich. Naszym zdaniem najważniejszych.

Najstarszą i najcenniejszą częścią miasta pod względem zabytków jest Ostrów Tumski. Niegdyś osobna wyspa zamieszkana już co najmniej od IX wieku. Znajdziecie tu wiele pięknych gotyckich kościołów, które stoją niemal dosłownie jeden obok drugiego. Najważniejszym z nich jest archikatedra św. Jana Chrzciciela. Oczywiście piękne kościoły znajdziecie także w innych częściach miasta. Nie wymieniamy żadnego z nazwy, bo większość z nich (zwłaszcza te zabytkowe) zasługują na uwagę. Chociaż… może wspomnimy jedną ciekawą świątynię – katedrę polskokatolicką.

Co oprócz kościołów?

Kiedy zwiedzicie Ostrów Tumski koniecznie powinniście przejść się na przepiękny Rynek, na którym stoją aż dwa ratusze i mnóstwo kolorowych kamieniczek. Wokół Rynku dużo małych ulic i uliczek z zabytkami, kawiarniami, restauracjami i tym wszystkim, czego ludzie szukają w takich miejscach.

Bardzo znanymi zabytkami Wrocławia są także Hala Stulecia (na liście UNESCO), Hala Targowa, Pałac Królewski, w którym obecnie znajduje się muzeum.

W mieście znajdziecie jeszcze inne liczne muzea najwyższej klasy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Muzeum Narodowe, a także najsłynniejszy z jego oddziałów – Panorama Racławicka. Spośród parków i terenów zielonych, których jest wiele koniecznie trzeba wspomnieć Park Szczytnicki, Ogród Botaniczny, a także chyba najbardziej znany w Polsce ogród zoologiczny.

Z dziećmi warto pójść do Kolejkowa , które znajdziecie na pierwszym piętrze słynnego drapacza chmur Sky Tower

Wrocławskie krasnoludki

Do ciekawostek Wrocławia należą także krasnoludki. Są to malutkie figurki skrzatów umieszczone w wielu różnych punktach miasta. Zwłaszcza dzieci mają frajdę kiedy znajdują kolejnego z nich.

Foto: własne

Dodaj komentarz