Najlepsze atrakcje Zakopanego

Najlepsze atrakcje Zakopanego

Chyba nie ma w Polsce (zwłaszcza wśród turystów) nikogo, kto nie słyszałby o Zakopanem. Zimowa stolica Polski tak naprawdę tętni życiem cały rok. Pozwólcie jednak, że napiszemy co nieco o tym mieście, dla tych, którzy chcieliby przyjechać tu po raz pierwszy. A więc poznajcie największe atrakcje Zakopanego.

Najlepsze atrakcje Zakopanego – góry

Zdecydowana większość osób, którzy tu przyjeżdżają zapewne jest zainteresowana wędrówkami po Tatrach, czyli najpiękniejszych polskich górach. Oczywiście nie od razu i nie każdy musi porywać się na zdobywanie najwyższych szczytów. Spacer po dolinach – Dolinie Białego, czy Dolinie Strążyskiej nie będzie trudny dla nikogo. A widoki są naprawdę piękne.

Aby zaliczyć najbardziej popularne w Tatrach miejsca takie jak Morskie Oko, Dolinę Kościeliską albo Dolinę Chochołowską musicie podjechać nieco dalej. Można prywatnym samochodem, można też jednym z wielu busów jakie startują spod dworca kolejowego.

Wśród popularnych gór w Zakopanem musimy wymienić też bardzo komercyjną Gubałówkę (pełną kramów i punktów gastronomicznych).  Da się tam dość łatwo wejść pieszo albo wjechać specjalną kolejką. Widok z Gubałówki na miasto i Tatry będzie naprawdę piękny.

Do najsłynniejszych masywów wznoszących się nad Zakopanem należy też Giewont.

Spacer po Krupówkach

Zapewne nie ma człowieka, który w Zakopanem nie poszedłby choć raz na Krupówki, czyli najpopularniejszy na Podhalu deptak spacerowy. Mnóstwo tu sklepów, barów, kramów z pamiątkami i komercyjnych atrakcji takich jak papugarnie, gabinety figur woskowych, dom iluzji Myszogród i wiele innych. W krótkim czasie możecie tu stracić naprawdę sporo pieniędzy.

Zanim zdecydujecie się na wizytę w jakiejkolwiek tutejszej atrakcji komercyjnej warto w Internecie sprawdzić czy propozycja warta jest zapłaty czasem naprawdę niemałej.

Najlepsze atrakcje Zakopanego – zabytki, muzea, kościoły

W mieście stoi mnóstwo budynków w niepowtarzalnym stylu witkiewiczowskim. Niektóre z nich zostały zamienione na muzea jak chociażby willa Atma z pamiątkami po Karolu Szymanowskim. Jest również Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Kornela Makuszyńskiego i sporo innych.

Spośród kościołów w Zakopanem polecamy szczególnie mały zabytkowy drewniany kościół przy ulicy Kościeliskiej (najstarszy w mieście). Obok niego znajdziecie cmentarz „Na Pęksowym Brzyzku czyli jakby zakopiańskie „Powązki” – miejsce pochówku pisarzy, lekarzy, ratowników górskich i innych zasłużonych dla Podhala.

Przy Krupówkach stoi duży warty wizyty kościół świętej Rodziny. Warto zobaczyć również ładny drewniany kościół na Harendzie czy znaną z pocztówek kaplicę na Jaszczurówce. Jednakże najpopularniejsze wśród tutejszych świątyń jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Inne atrakcje Zakopanego

Pisząc o atrakcjach Zakopanego nie możemy nie wspomnieć o kolejce gondolowej na Kasprowy Wierch. Można również wybrać się do kina, teatru i baseny termalne (drogie ale warte skorzystania chociaż raz). Zimą oczywiście pełno tu jest narciarzy i zwolenników snowboardu.

Co jeszcze warto wiedzieć o Zakopanem?

Jest to miasto powiatowe i bardzo rozległe. Składa się z ponad sześćdziesięciu części. Do najbardziej znanych należą Harenda, Krzeptówki, Olcza, Kuźnice.

Na stałe żyje tu około 30 tysięcy osób, ale zwykle bywa znacznie więcej turystów niż mieszkańców. Wynajęcie noclegu nie sprawi Wam żadnego kłopotu. Znajdzie się coś na każdą kieszeń. Dla bogatych hotele, dla mniej zamożnych kwatery prywatne. Gastronomii też jest pod dostatkiem.

Zakopane zmaga się niestety ze znacznym zanieczyszczeniem powietrza. Zwłaszcza zimą, kiedy niemal ze wszystkich kominów w mieście wydostaje się dym pieców ogrzewających budynki.

Prawa miejskie Zakopane otrzymało w roku 1933. Natomiast jako miejscowość turystyczna słynie od końca XIX wieku kiedy Tytus Chałubiński odkrył lecznicze właściwości górskiego klimatu. W dobrym tonie było tu bywać. Dlatego przybywali do Zakopanego niemal wszyscy przedstawiciele dawnej polskiej elity.

Co ciekawe, wcześniej jedna z dzielnic miasta (Kuźnice) była dawniej ośrodkiem hutniczym.

W 1889 roku Zakopane wraz z dużą częścią Tatr wykupił hrabia Władysław Zamoyski. Dzięki temu obecnie miasto znajduje się w granicach Polski.

 

Foto: własne

28 thoughts on “Najlepsze atrakcje Zakopanego

Dodaj komentarz