Co warto zobaczyć w Pińczowie

Co warto zobaczyć w Pińczowie

Co warto zobaczyć w Pińczowie na Ponidziu?

Jako miasto szlacheckie prywatne Pińczów otrzymał lokacje już w wieku piętnastym, a dokładniej w roku 1428. Znajduje się w województwie świętokrzyskim na Ponidziu. Pełni rolę siedziby powiatu chociaż jest jednym z mniejszych w Polsce. Liczba mieszkańców wynosi około 11 tysięcy. Przepływa tędy rzeka Nida, nad której brzegiem w miesiącach letnich można zobaczyć plażowiczów. Plaża jest dzika, nie strzeżona, wiele osób wchodzi do wody. Ale raczej się nie utopią bo jest dość płytko. Niebieskim szlakiem można stąd dojść do Wiślicy, gdzie czekają na Was między innymi  Muzeum Archeologiczne, Dom Długosza  a także wielka Kolegiata. A co warto zobaczyć w Pińczowie?

Atrakcje turystyczne Pińczowa

Chętni mogą przejechać się kolejką wąskotorową (Ciuchcia Expres Ponidzie). Ponieważ jednak kursuje ona dość rzadko i sezonowo warto zawczasu sprawdzić dokładnie rozkład jazdy.  Znajdziecie tu również całkiem sporo ciekawych zabytków. Między innymi dwa piękne kościoły jeden pod wezwaniem świętego Jana, a drugi Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Z zewnątrz są do siebie podobne tak, że można się pomylić który jest który. Jednakże do każdego z nich warto zajrzeć także do środka.

W mieście jest dość duży, ładny, zazieleniony Rynek. Znajdziecie tam między innymi jedną z lepszych w okolicy lodziarni. Spośród kamienic warto wyróżnić dawny zespół klasztorny paulinów, których sprowadził do miasta Zbigniew Oleśnicki w roku 1449. Sto lat później Mikołaj Oleśnicki wygonił zakonników, a w ich domu powstał kalwiński zbór. Wkrótce w tym samym miejscu zaczęło działać gimnazjum jedno z najsłynniejszych w ówczesnej Polsce. W późniejszych wiekach budynek jeszcze kilkakrotnie zmieniał przeznaczenie. Przez pewien czas był znowu klasztorem. Natomiast obecnie funkcjonuje tu Muzeum Regionalne, a także miejscowe Centrum Kultury. Na jednym z pobliskich wzgórz stoi ładna zabytkowa kaplica św. Anny.

W minionych wiekach w okolicy prężnie działali arianie. Pamiątką po nich jest Dom Ariański (teraz siedziba archiwum). Ładnie prezentuje się pałac Wielopolskich i szesnastowieczny pawilon ogrodowy – dzieło Santi Gucciego. Wspomnieć też musimy dawną synagogę jedną z najstarszych w Polsce. Miłośnicy historii mogą zajrzeć na tutejszy cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

Na terenie miasta znaleźliśmy plażę nad wodą jednakże obok niej stał napis, że kąpiel wzbroniona. Nie wiemy czy do dzisiaj coś się w tej sprawie zmieniło. Latem można wybrać się na spływ rzeką Nidą. Natomiast w razie niepogody zamiast plaży warto skorzystać z miejskiej pływalni.

W pobliskiej wsi Młodzawy Małe znajdziecie ciekawy „Ogród na Rozstajach„.

Foto: własne

Dodaj komentarz