Co warto zobaczyć w Pińczowie

Co warto zobaczyć w Pińczowie

Jako miasto szlacheckie prywatne Pińczów otrzymał lokacje już w wieku piętnastym, a dokładniej w roku 1428. Znajduje się w województwie świętokrzyskim.

Co warto zobaczyć w Pińczowie – mieście województwa świętokrzyskiego

Patrząc wedle regionów Polski Pińczów leży na na Ponidziu. Jest to niedaleko Buska – Zdroju. Pełni rolę siedziby powiatu chociaż jest jednym z mniejszych w Polsce. Liczba mieszkańców wynosi około 11 tysięcy. A co warto zobaczyć Pińczowie?

Przepływa tędy rzeka Nida, nad której brzegiem w miesiącach letnich można zobaczyć plażowiczów. Plaża jest dzika, nie strzeżona, wiele osób wchodzi do wody. Ale raczej się nie utopią bo jest dość płytko.

Atrakcje turystyczne Pińczowa – Ciuchcia, kościół św Jana Ewangelisty i sanktuarium Mirowskie

Chętni mogą przejechać się kolejką wąskotorową (Ciuchcia Expres Ponidzie). Ponieważ jednak kursuje ona dość rzadko i sezonowo warto zawczasu sprawdzić dokładnie rozkład jazdy.

Znajdziecie tu również całkiem sporo ciekawych zabytków. Między innymi dwa piękne kościoły. Jeden z nich to kościół pod wezwaniem świętego Jana, a drugi nazwany kościołem nawiedzenia NMP.

Z zewnątrz są do siebie podobne tak, że można się pomylić który jest który. Jednakże do każdego z nich warto zajrzeć także do środka. Piękny jest zarówno ten Jana Ewangelisty jak też drugi, który uznaje się za lokalne Sanktuarium Mirowskie.

Co warto zobaczyć Pińczowie? – Ładny Rynek, dawny klasztor paulinów, Muzeum Regionalne

W mieście jest dość duży, ładny, zazieleniony Rynek. Znajdziecie tam między innymi jedną z lepszych w okolicy lodziarni. Spośród kamienic warto wyróżnić dawny klasztor paulinów, których sprowadził do miasta Zbigniew Oleśnicki w roku 1449. Sto lat później Mikołaj Oleśnicki wygonił zakonników, a w ich domu powstał kalwiński zbór.

Wkrótce w tym samym miejscu zaczęło działać gimnazjum jedno z najsłynniejszych w ówczesnej Polsce. W późniejszych wiekach budynek jeszcze kilkakrotnie zmieniał przeznaczenie. Przez pewien czas był znowu klasztorem. Natomiast w dawnym klasztorze funkcjonuje Muzeum Regionalne, a także miejscowe Centrum Kultury.

Rozległe panoramy, niejeden punkt widokowy, kaplica św Anny

W okolicy jest sporo wzniesień. Niewysokich, łatwych do zdobycia. Warto na nie wejść dla pięknych krajobrazów. Na jednym z takich pobliskich wzgórz stoi ładna zabytkowa kaplica św. Anny wzniesiona w stylu manierystycznym. Stamtąd też ujrzycie wspaniały widok. W pobliże tej kaplicy można podjechać samochodem.

Zespół klasztorny, zbór kalwiński , dom ariański i synagoga stara

Przyglądając się zabytkom łatwo dojdziemy do wniosku, że mieszały się tutaj różne kultury i wyznania.

Był tu nie tylko katolicki zespół klasztorny. W minionych wiekach w okolicy prężnie funkcjonowała drukarnia ariańska. Była to renesansowa budowla z przełomu XVI i XVII wieku. Pamiątką po nich tych wyznawcach kościoła protestanckiego jest Dom Ariański (teraz oddział Archiwum Państwowego).

W mieście jest również jedna z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Aby ją zwiedzić trzeba umówić się na wizytę w Muzeum Regionalnym.

Miłośnicy historii mogą zajrzeć na tutejszy cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

Pisząc o zabytkach nie możemy nie wspomnieć też o Pałacu Wielopolskich. Ładnie prezentuje się szesnastowieczny pawilon ogrodowy – dzieło Santi Gucciego. Kiedyś na tutejszym wzgórzu stał również zamek. Niestety nie ma już po nim śladu.

Plaża i pływalnia w Pińczowie

Na terenie miasta znaleźliśmy plażę nad wodą jednakże obok niej stał napis, że kąpiel wzbroniona. Nie wiemy czy do dzisiaj coś się w tej sprawie zmieniło. Latem można wybrać się na spływy kajakowe rzeką Nidą. Natomiast w razie niepogody zamiast plaży warto skorzystać z miejskiej pływalni.

Co w pobliżu Pińczowa w województwie świętokrzyskim?

W pobliżu Pińczowa we wsi Młodzawy Małe znajdziecie ciekawy „Ogród na Rozstajach. Są tam nie tylko drzewa i kwiaty, ale również zbiorniki wodne, kaskady i fontanny.

Niebieskim szlakiem można stąd dojść do małego miasteczka Wiślicy, gdzie czekają na Was między innymi  Muzeum Archeologiczne, Dom Długosza  a także postawiona w średniowieczu wielka Kolegiata.

Foto: własne

Dodaj komentarz