Uzdrowisko Cieplice - Zdrój

Uzdrowisko Cieplice - Zdrój

Uzdrowisko Cieplice Śląskie – Zdrój. Gdzie to jest?

Uzdrowisko Cieplice Śląskie – Zdrój jest obecnie częścią Jeleniej Góry. Chociaż w latach 1935 – 76 było osobnym miastem. Na mapie trzeba szukać w okolicach Kotliny Jeleniogórskiej. Przepływa tędy rzeka Kamienna (ale nie ta sama co w Wąchocku lub Skarżysku – Kamiennej). Dość blisko jest stąd między innymi do Szklarskiej Poręby i Świeradowa Zdroju.

Nazwa Cieplice nie jest przypadkowa. Znajdują się tu bowiem źródła termalne dzięki którym powstały baseny wykorzystywane w lecznictwie i do celów rekreacyjnych. Temperatura tutejszej wody wypływającej ze źródeł wynosi 86 stopni Celsjusza. Już pod koniec szesnastego stulecia znane były jej lecznicze właściwości. Pierwszym propagatorem uzdrowiska był lekarz przyrodnik Caspar Schwenckfeld.

Trochę historii

Pierwsze pisemne wzmianki na temat Cieplic pojawiły się w roku 1281 za czasów księcia Bernarda Lwóweckiego. Legendy mówią o wcześniejszych w okolicy polowaniach na jelenie (a nawet gojeniu się ran na postrzelonych zwierzętach, które wpadały do gorących źródeł), ale nie znajdują one potwierdzenia w dokumentach. Już w 1318 roku stanął miejscowy kościół. Przez wiele wieków tereny tutejsze znajdowały się pod panowaniem rodziny Schaffgotschów, a do Polski zostały włączone w roku 1945. Od czternastego do dziewiętnastego stulecia gospodarzyli tu także cystersi.

W roku 1881 pojawiła się w Cieplicach linia kolejowa, a kilka lat później tramwaj. W latach II wojny światowej działała filia jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych. Więźniowie pracowali między innymi w Górach Sowich przy budowie podziemnych korytarzy Riese.

Co warto tu zobaczyć?

Miejsce warte jest spaceru. W Cieplicach jest sporo ładnych zabytków. Wiele z nich to domy zdrojowe, pensjonaty, pijalnia wód i inne sanatoryjne zabudowania. Polecamy aby pójść na spacer do parku Zdrojowego albo Parku Norweskiego. Są także pałace. Jednakże nie można ich zwiedzać. W jednym jest dom wczasowy, w drugim filia Politechniki Wrocławskiej. We wspomnianym wyżej Parku Zdrojowym stoi teatr.

Na terenie Cieplic znajdziecie kilka perełek architektury sakralnej. Przede wszystkim barokowo – rokokowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela. Jest też dziewiętnastowieczny kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz osiemnastowieczny ewangelicki. Natomiast w dawnym klasztorze cystersów ma siedzibę Muzeum Przyrodnicze.

Foto: własne

Dodaj komentarz