Uzdrowisko Cieplice - Zdrój

Uzdrowisko Cieplice - Zdrój

Nazwa Cieplice nie jest przypadkowa. Znajdują się tu bowiem źródła termalne dzięki którym powstały baseny wykorzystywane w lecznictwie i do celów rekreacyjnych. Temperatura tutejszej wody wypływającej ze źródeł wynosi 86 stopni Celsjusza.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie – Zdrój. Gdzie to jest?

Uzdrowisko Cieplice Śląskie – Zdrój jest obecnie częścią Jeleniej Góry. Chociaż w latach 1935 – 76 było osobnym miastem. Przepływa tędy rzeka Kamienna (ale nie ta sama co w Wąchocku lub Skarżysku – Kamiennej). Dość blisko jest stąd między innymi do Szklarskiej Poręby i Świeradowa Zdroju.

Wspomnimy też o okolicznych wzniesieniach. Uzdrowisko położone jest na wysokości 350 m n.p.m. w sercu Kotliny Jeleniogórskiej, którą dodatkowo otaczają cztery pasma górskie: Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

Pierwsze wzmianki o Cieplicach Śląskich

Pierwsze pisemne wzmianki na temat Cieplic czyli obecnej dzielnicy Jeleniej Góry pojawiły się w roku 1281 za czasów księcia Bernarda Lwóweckiego. Legendy mówią o wcześniejszych w okolicy polowaniach na jelenie (a nawet gojeniu się ran na postrzelonych zwierzętach, które wpadały do gorących źródeł), ale nie znajdują one potwierdzenia w dokumentach. Wiemy jednak na pewno, że 1318 roku stanął miejscowy kościół.

Termy cieplickie – wody leczą od szesnastego wieku

Już pod koniec szesnastego stulecia znane były lecznicze właściwości wody termalnej. Pierwszym propagatorem terapii w tutejszych gorących źródłach był lekarz przyrodnik Caspar Schwenckfeld. Według niektórych przekazów jest to najstarsze uzdrowisko w Polsce. Do tego malowniczo położone.

Termy Cieplickie to jest obecnie nowoczesny kompleks basenów i SPA przygotowany z myślą o całych rodzinach.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie – od Niemiec do Polski

Przez wiele wieków tereny tutejsze znajdowały się pod panowaniem rodziny Schaffgotschów, którzy ufundowali między innymi tutejszy Teatr Zdrojowy.

W roku 1881 pojawiła się w Cieplicach linia kolejowa, a kilka lat później tramwaj. W latach II wojny światowej działała filia jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych. Więźniowie pracowali między innymi w Górach Sowich przy budowie podziemnych korytarzy Riese.

Do Polski wraz z całym Dolnym Śląskiem Cieplice zostały włączone w roku 1945 po drugiej wojnie światowej. Od czternastego do dziewiętnastego stulecia gospodarzyli tu także cystersi.

Uzdrowisko Cieplice Śląskie – atrakcje turystyczne

Miejsce warte jest spaceru. Zobaczycie tu, ciekawe parki, Muzeum Przyrodnicze. W Cieplicach jest też sporo ładnych zabytków. Niektóre z nich to domy zdrojowe (w tym Długi Dom Zdrojowy), pensjonaty, pijalnia wód i inne sanatoryjne zabudowania. Pozwólcie, że niektóre opiszemy Wam tutaj pokrótce.

Najstarsze uzdrowisko w Polsce – zabytki

Najsłynniejszy tutejszy zabytek nazywa się Pałac Schaffgotschów Jednakże nie można go zwiedzać.

We wspomnianym wyżej Parku Zdrojowym stoi Teatr Zdrojowy, którego projektem zajmował się Albert Tollberg. Teatr razem z Galerią tworzą kompleks budowli. Można się tam wybrać na występy Zdrojowego Teatru Animacji.

Na dziedzińcu Długiego Domu w Cieplicach mamy okazję zobaczyć źródło wody mineralnej Marysieńka.

Większość podanych tu ciekawostek znajdziecie w pobliżu Placu Piastowskiego. Aby zobaczyć wszystko co najciekawsze warto wybrać Główny Cieplicki Szlak Spacerowy czyli trasę turystyczną prowadzącą 12 kilometrów. To około 4 godziny zwiedzania. Zaczyna się właśnie na Placu Piastowskim.

Zabytkowe kościoły i pomniki

Na terenie Cieplic znajdziecie kilka perełek architektury sakralnej. Przede wszystkim barokowo – rokokowy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela. Jest też dziewiętnastowieczny kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Warto zobaczyć również osiemnastowieczny ewangelicki Kościół Zbawiciela. Liczy już sobie więc 250 lat. Wnętrze kościoła zdobi biały ołtarz z amboną oraz potężne organy. To właśnie one są powodem, dla których turyści przybywają tutaj tłumnie, żeby móc posłuchać ich brzmienia, podczas jednego z organowych koncertów.

Z mniejszych obiektów zwróciły naszą uwagę pomnik martyrologii i chwały oręża polskiego i pomnik świętego Michała Archanioła.

Park Zdrojowy i Park Norweski

Na spacer zapraszają Park Zdrojowy i Park Norweski. Podobnie zresztą jak w (chyba) wszystkich innych uzdrowiskach nie może zabraknąć miejsc, gdzie w ciszy i spokoju można przejść się wśród pięknej zieleni – drzew, trawników i klombów z kwiatami. Dobre na odpoczynek na łonie przyrody.

Park Zdrojowy w Cieplicach rozciąga się tuż za wspomnianym wyżej potężnym budynkiem pałacu Schaffgotschów.

Muzeum Przyrodnicze

Muzeum Przyrodnicze ma swoją siedzibę w dawnym klasztorze cystersów. Zostało przeniesione tutaj z Parku Norweskiego.

Prezentuje swoje wystawy zarówno budynku, jak też na wolnym powietrzu. Zobaczycie tu sporo okazów ptaków, owadów, grzybów, także ule, urządzenia pszczelarskie i wiele innych ciekawostek.

Dokładniej o Muzeum Przyrodniczym piszemy w osobnym artykule.

Na Morskie Oko do Cieplic Śląskich

Zapewne każdy wie, że słynne jezioro Morskie Oko znajdziecie w Tatrach niedaleko Zakopanego. Ale nie każdy już słyszał, podobną nazwę w pobliżu Jeleniej Góry. Podpowiadamy więc, że Morskie Oko w Cieplicach Śląskich-Zdroju to punkt widokowy z którego rozpościera się panorama na zachodnie Karkonosze oraz Góry Izerskie.

Gdzie w Cieplicach spać?

Cała okolica jest pełna różnych miejsc noclegowych. Są hotele, pensjonaty, domki do wynajęcia i kwatery prywatne. Bez problemu więc w Cieplicach znajdziesz miejsce do spania na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Uzdrowisko Cieplice – Zdrój świetna baza wypadowa na okolicę

Cieplice Śląskie są świetną bazą wypadową na okolicę. To bardzo pięknie położony zakątek Polski. W pobliżu jest mnóstwo niezwykle ciekawych miejsc do oglądania. Na przykład do centrum Jeleniej Góry macie stąd około 5 kilometrów.

W pobliskich Kowarach czekają na Was między innymi sztolnie i Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, który powstał na terenie fabryki dywanów.

Można też pójść jednym ze szlaków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, dokładniej do jednej z najbardziej znanych ruin zamkowych czyli odwiedzić Zamek Chojnik. Nieco dalej godny odwiedzenia jest również Zamek Czocha.

Co jeszcze w pobliżu na Dolnym Śląsku?

Jeśli wyjedziecie na chwilę do Karpacza to zwiedzicie na przykład Muzeum Sportu, Karkonoskie Tajemnice czyli Muzeum Ducha Gór i niezwykły kościółek Wang. Nie możemy zapomnieć też o tak pięknej miejscowości jak Szklarska Poręba. Tam do dyspozycji odwiedzających powstało piękne Muzeum Mineralogiczne. Trzeba także zobaczyć Wodospad Szklarki.

W zimie, zwłaszcza jeśli będziecie z dziećmi może zainteresuje Was Kraina Świętego Mikołaja.

Także odwrotnie myśląc warto przyjechać do Cieplic Śląskich – Zdroju będąc na wakacjach na przykład w Szklarskiej Porębie.

Foto: własne

Dodaj komentarz