Szlaki warte uwagi

Szlaki warte uwagi

Szlaki warte uwagi – czy macie swoje ulubione?

Polskie góry kryją w sobie niezwykłą moc i piękno. Przekonał się o tym każdy, kto zawitał tam chociaż raz. Jeśli masz w planach wolny weekend, podczas którego chcesz się bardziej zbliżyć do natury, nie ma lepszego rozwiązania, niż wielogodzinne spacery właśnie po górskich szlakach. Pojawia się jednak pytanie, gdzie warto się wybrać, by ta podróż była niezapomniana? Podpowiadamy kilka interesujących tras, które mogą przykuć Twoją uwagę. A czy są to naprawdę szlaki warte uwagi sami sprawdźcie

Najpiękniejsze szlaki Gór Izerskich

Góry Izerskie znajdują się za Karkonoszami. Choć na ogół cieszą się mniejszą popularnością, to na szlakach wciąż można spotkać całkiem sporo osób. Jednym z takich szlaków jest trasa pomiędzy Stogiem Izerskim a Polaną Jakuszycką. Na Stóg można z powodzeniem wjechać kolejką, a stamtąd ruszyć do Torfowiska Doliny Izery, skąd za pomocą Drogi Borowinowej można z powodzeniem przedostać się do Chatki Górzystów, w której można zatrzymać się na smaczny posiłek. Po drodze znajduje się ścieżka dydaktyczna, na której można podziwiać modele planet Układu Słonecznego, w skali 1:1 000 000 000. Ścieżką tą dociera się już do Polany Jakuszyckiej.

Czym mogą Cię urzec Karkonosze?

Jednym z cieszących się zainteresowaniem szlaków jest trasa Wang – Śnieżka. Warto wybrać się na tę trasę, by móc podziwiać piękne widoki, jakie roztaczają się przy schronisku Samotnia, położonym nad Małym Stawem, a także przy schronisku o zabawnej nazwie Strzecha Akademicka, położonym na polanie Złotówka. Wspinając się na szczyt, możesz poczuć się niczym wędrowcy przemierzający północnej tundry, by na koniec móc podziwiać wspaniałe widoki ze szczytu!

Sudety Wschodnie – Tam, gdzie zbiegają się morza

Jeśli interesują Cię mało uczęszczane, niezbyt trudne do pokonania, lecz za to piękne miejsca, rozważ wyprawę szlakiem wiodącym z Potoczka na Trójmorski Wierch. Ze szlaku rozpościera się widok na Góry Bystrzyckie i Rów Górnej Nysy. Największą osobliwością jest jedyne miejsce w Polsce, w którym zlewają się aż trzy morza – Bałtyckie, Północne i Czarne. Konkretnie mówiąc, znajduje się tutaj dział wodny, w którym możesz zobaczyć trzy potoki, będące dopływami trzech różnych mórz: Nyska Kłodzka jako dopływ Bałtyku, Morawa, zasilająca Morze Czarne przez Dunaj i Dzika Orlica, dopływająca do Morza Północnego poprzez Łabę. Wierzchołek Trójmorskiego Wierchu, inaczej zwany Klepaczem, zapewnia idealny widok dzięki drewnianej wieży, z której można zobaczyć m.in. Mały Śnieżnik i Puchacz.

Beskidy – śladem uśpionych rycerzy

Wielka Czantoria jest szczytem zaliczającym się do Głównego Szlaku Beskidzkiego, a dodatkowo przepływa przez nią granica zlewisk Odry i Wisły. Szczyt jest warty odwiedzenia, ze względu na rozciągający się z niego widok na panoramę. Zobaczycie Pogórze Śląskie, czy też Beskid Śląski i Śląsko-Morawskiego. Znajduje się tutaj również Ścieżka Rycerska, licząca sobie aż 20 km. Jest ona odniesieniem do legendy o uśpionych rycerzach, którzy przebudzą się, by ruszyć w razie potrzeby na ratunek Śląska.

Szlaki warte uwagi – Tatry wcale nie muszą być trudne!

Dla wielu osób Tatry kojarzą się z trudnymi do przejścia szlakami, tymczasem niesłusznie. Istnieje całkiem sporo dróg, które są idealne dla początkujących, a do tego nie są zbytnio zatłoczone tłumami zwiedzających. Jednym z takich miejsc jest Dolina Małej Łąki. Co więcej, można do niej dojść na kilka sposobów. Jednym z nich jest zejście z ulicy Krzeptówki w Zakopanem. Można próbować również z Doliny Kościeliskiej lub Strążyskiej, trasa zajmie mniej niż godzinę. Z Doliny Małej Łąki można rozważyć dłuższą podróż w kierunku Przełęczy w Grzybowcu, Doliny Strążyskiej, i wrócić do doliny Kościeliskiej.

Bieszczady – piękne szczyty w zasięgu Twoich nóg

Trasa zaczynająca się w Jabłonkach, a kończąca się na schronisku PTTK w Jaworcu. Może być całkiem miłym pomysłem, jeśli szukasz mniej zatłoczonych miejsc. Szlak ten może być pewnym wyzwaniem, choćby dlatego, że suma przewyższeń sięga do 1000 metrów. Po drodze wartymi uwagi szczytami są Falowa i Łopennik, na których warto zatrzymać się choćby na chwilę. Z Bieszczad opisujemy na przykład mało znaną wioskę Muczne.

Góry na weekend – wiesz już, co wybierzesz?

Bez względu na to, które góry przykuły Twoją uwagę, przemyśl zabranie ze sobą dobrego sprzętu. Oceń trudność szlaku na podstawie dostępnych w sieci i atlasach, po czym zajrzyj do sklepu internetowego Addnature, w którym znajdziesz niezbędne obuwie, plecaki, buffy i inne akcesoria, które mogą być niezbędne podczas weekendowych spacerów po górach.

Dodaj komentarz