Jak bezpiecznie odpocząć jesienią w Tatrach

Jak bezpiecznie odpocząć jesienią w Tatrach

Jak bezpiecznie odpocząć w Tatrach?

Jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w górach pomyślmy jak bezpiecznie odpocząć w Tatrach? Warto dowiedzieć się, jak zaplanować naszą podróż w taki sposób, by wrócić z urlopu faktycznie wypoczętym, zdrowym i całym. Starannie wybierzmy miejsce noclegowe. Pamiętajmy, że kwatery kwaterom nierówne.

Bezpieczeństwo w górach jest najważniejsze

Dużo mówi się o tym, że góry wymagają szacunku. Nieśmiecenie i kultura na szlaku to tylko dwie rzeczy, o których musimy pamiętać. Oprócz tego szacunek przejawia się też w podejściu do naszego bezpieczeństwa i dostosowania naszych tras do warunków pogodowych oraz własnej kondycji fizycznej. Co zatem trzeba zrobić, żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas górskich wypraw?

Przede wszystkim ubiór, począwszy od stóp, a skończywszy na głowie. Absolutną podstawą bezpiecznych górskich wycieczek są buty na grubej, żłobionej podeszwie stabilizujące kostkę i staw skokowy. Górskie ścieżki są nierówne, wyboiste, pełne błota, uskoków i kamieni. Dlatego, zwłaszcza na zaawansowanych trasach, koniecznie musimy nosić obuwie trekingowe. Pomocne mogą być też kijki do nordic walkingu, dzięki którym odciążymy stawy, a także będziemy skuteczniej badać teren.

Poza tym zawsze miejmy przy sobie odzież przeciwdeszczową i ciepłe ubranie. Najlepiej sprawdza się ubieranie na tak zwaną „cebulkę”. Idealną opcją w góry są spodnie turystyczne z odpinanymi nogawkami, bawełniany podkoszulek, flanelowa koszula i wełniany sweter, a do tego peleryna przeciwdeszczowa. Oprócz tego okrycie głowy. Nie zapominajmy też o użyciu kremu przeciwsłonecznego, tym bardziej że jesienne słońce w wyższych partiach gór może być bardzo zdradliwe.

Na koniec zadbajmy o prowiant na cały dzień, zapas wody, zaplanujmy też trasę i koniecznie zaopatrzmy się w mapę!

Co warto zobaczyć w Tatrach?

Tatry mają swoje „stałe atrakcje”, ale jesienią kilka szlaków zasługuje na naszą szczególną uwagę. Z pewnością warto pokusić się o wejście na popularne tatrzańskie szczyty, Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Giewont, z których będziemy mieć cudowny widok na okryte jesiennymi kolorami góry. Poza tym możemy skorzystać z niskiego sezonu i odwiedzić Morskie Oko, ciesząc się względnym spokojem w tym wyjątkowo uczęszczanym punkcie. Nieoczywistym miejscem jest Kopa Kondracka, z której roztacza się urokliwy pejzaż na Giewont i Czerwone Wierchy.

Gdzie znaleźć idealny apartament w Zakopanem?

Wspominaliśmy o tym jak ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej, jest zarezerwowanie odpowiedniego noclegu. Wybierając kwatery, znajdźmy miejsce kameralne, idealne będą na przykład apartamenty lub domki. Najlepiej poszukać hoteli oferujących możliwość samodzielnego zameldowania i wymeldowania się, z opcją zamawiania posiłków do pokoju. Szeroki wybór tego rodzaju noclegów znajdziemy na przykład na stronie http://www.zakopaneapartamenty.pl.

Foto i tekst od właściciela strony: Zakopane Apartamenty

Dodaj komentarz