Jak bezpiecznie odpocząć jesienią w Tatrach?

Jak bezpiecznie odpocząć jesienią w Tatrach

Złota polska jesień

to praktycznie osobna pora roku, która zazwyczaj rozpieszcza nas bogactwem kolorów. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w górach. Koniec września i początek października bardzo często zachwyca doskonałą pogodą, a umiarkowane temperatury to wręcz wymarzone warunki do spacerów. Dlatego jeśli marzy się nam wyjazd w góry, teraz jest najlepszy moment! Zanim jednak rzucimy wszystko i pojedziemy w Tatry, warto dowiedzieć się, jak zaplanować naszą podróż w taki sposób, by wrócić z urlopu faktycznie wypoczętym, zdrowym i całym.

Jak uważać na koronawirusa?

Przede wszystkim zagrożeniem dla turystów jest wciąż koronawirus. O ile na szlakach, zwłaszcza tych rzadziej uczęszczanych, nie jesteśmy na niego tak bardzo narażeni, tak już w schroniskach, hotelach czy restauracjach musimy mieć się na baczności.

Jak więc uniknąć zakażenia? W tym przypadku wytyczne nie różnią się od tych oficjalnych. Unikajmy dużych skupisk ludzi, nośmy maseczkę w zamkniętych przestrzeniach i często myjmy oraz odkażajmy ręce. Na szlaku i poza nim starajmy się zachować bezpieczny odstęp. Zresztą, tradycyjne górskie pozdrowienie nie wymaga fizycznej interakcji!

Poza tym, starannie wybierzmy miejsce noclegowe. Pamiętajmy, że kwatery kwaterom nierówne, dlatego jeśli zależy nam na naszym bezpieczeństwie, koniecznie sprawdźmy, czy interesujące nas obiekty wypoczynkowe mają certyfikat sanitarny, przyznawany placówkom spełniającym wszystkie wymogi higieniczne, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Bezpieczeństwo w górach jest najważniejsze

Dużo mówi się o tym, że góry wymagają szacunku. Nieśmiecenie i kultura na szlaku to tylko dwie rzeczy, o których musimy pamiętać. Oprócz tego szacunek przejawia się też w podejściu do naszego bezpieczeństwa i dostosowania naszych tras do warunków pogodowych oraz własnej kondycji fizycznej. Co zatem trzeba zrobić, żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich podczas górskich wypraw?

Przede wszystkim ubiór, począwszy od stóp, a skończywszy na głowie. Absolutną podstawą bezpiecznych górskich wycieczek są buty na grubej, żłobionej podeszwie stabilizujące kostkę i staw skokowy. Górskie ścieżki są nierówne, wyboiste, pełne błota, uskoków i kamieni. Dlatego, zwłaszcza na zaawansowanych trasach, koniecznie musimy nosić obuwie trekingowe. Pomocne mogą być też kijki do nordic walkingu, dzięki którym odciążymy stawy, a także będziemy skuteczniej badać teren.

Poza tym zawsze miejmy przy sobie odzież przeciwdeszczową i ciepłe ubranie. Najlepiej sprawdza się ubieranie na tak zwaną “cebulkę”. Idealną opcją w góry są spodnie turystyczne z odpinanymi nogawkami, bawełniany podkoszulek, flanelowa koszula i wełniany sweter, a do tego peleryna przeciwdeszczowa. Oprócz tego okrycie głowy. Nie zapominajmy też o użyciu kremu przeciwsłonecznego, tym bardziej że jesienne słońce w wyższych partiach gór może być bardzo zdradliwe.

Na koniec zadbajmy o prowiant na cały dzień, zapas wody, zaplanujmy też trasę i koniecznie zaopatrzmy się w mapę!

Co warto zobaczyć jesienią w Tatrach?

Tatry mają swoje “stałe atrakcje”, ale jesienią kilka szlaków zasługuje na naszą szczególną uwagę. Z pewnością warto pokusić się o wejście na popularne tatrzańskie szczyty, Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Giewont, z których będziemy mieć cudowny widok na okryte jesiennymi kolorami góry. Poza tym możemy skorzystać z niskiego sezonu i odwiedzić Morskie Oko, ciesząc się względnym spokojem w tym wyjątkowo uczęszczanym punkcie. Nieoczywistym miejscem jest Kopa Kondracka, z której roztacza się urokliwy pejzaż na Giewont i Czerwone Wierchy.

Gdzie znaleźć idealny apartament w Zakopanem?

Wspominaliśmy o tym jak ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej, jest zarezerwowanie odpowiedniego noclegu. Wybierając kwatery, znajdźmy miejsce kameralne, idealne będą na przykład apartamenty lub domki. Najlepiej poszukać hoteli oferujących możliwość samodzielnego zameldowania i wymeldowania się, z opcją zamawiania posiłków do pokoju. Szeroki wybór tego rodzaju noclegów znajdziemy na przykład na stronie http://www.zakopaneapartamenty.pl.

Foto i tekst od właściciela strony: Zakopane Apartamenty

Leave a Reply