Tatry - najpiękniejsze polskie góry

Tatry - najpiękniejsze polskie góry

Tatry – najpiękniejsze polskie góry

Tatry – najpiękniejsze polskie góry są najwyższe nie tylko w Polsce, ale w całych Karpatach. Dokładniej stanowią część Centralnych Karpat Zachodnich. Leżą na terenie Polski i Słowacji. Do naszego kraju należy niespełna 25 procent (cała powierzchnia tych gór obejmuje obszar 785 kilometrów kwadratowych w tym 175 kilometrów kwadratowych na terenie Rzeczpospolitej). Długość pasma wynosi ponad 50 kilometrów w linii prostej, a wzdłuż grani 80 kilometrów.

Dwa parki narodowe i najwyższe szczyty w Tatrach

Obszar Tatr jest chroniony dzięki utworzeniu dwóch Tatrzańskich Parków Narodowych (polskiego i słowackiego) są one włączone do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Góry te dzielą się na dwie części – Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie, a te ostatnie jeszcze na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.
Najwyższym szczytem jest znajdujący się po słowackiej stronie Gerlach (2655 m.n.p.m.). Uznawane za najwyższą górę w Polsce Rysy (2499 m.n.p.m.) są tak naprawdę  szczytem granicznym. Natomiast najwyższy całkowicie należący do Polski jest Kozi Wierch (2291m.n.p.m.) . Wśród tatrzańskich turystów bardzo popularne są też między innymi Giewont (1894 m.n.p.m.), Kasprowy Wierch (1987 m.n.p.m), Świnica (2301 m.n.p.m), Kościelec (2155 m.n.p.m.), a w Słowacji także Hawrań (2152 m.n.p.m.) i druga po Gerlachu pod względem wysokości Łomnica (2 634 m.n.p.m.).

Nie tylko góry, ale też piękne doliny

Nie każdy ma zdrowie i siły by wspinać się na szczyty. Mniej sprawni turyści mają „do dyspozycji” przepiękne doliny – takie jak Kościeliska, Chochołowska, Strążyska i mnóstwo innych. Nietrudno też wejść na Halę Kondratową czy Halę Gąsienicową. Na Kasprowy Wierch można wjechać najsłynniejszą w Polsce górską kolejką. Niestety kupienie biletów w szczycie sezonu może być nie lada wyczynem.
W Tatrach można zauważyć typowe piętra roślinności, a więc regle, kosodrzewinę, hale i turnie. Do najbardziej znanych tatrzańskich roślin należą szarotka alpejska, lilia złotogłów, fiołek alpejski, dziewięćsił bezłodygowy, sasanka alpejska. Spośród zamieszkujących tu zwierząt koniecznie wymienić trzeba niedźwiedzia brunatnego, świstaki, kozice.
Tatrzańskie szlaki praktycznie o każdej porze roku są pełne turystów.
Warto też wybrać się na baseny termalne takie jak na przykład termy w Bukowinie Tatrzańskiej, termy Białce Tatrzańskiej, albo w Chochołowie

Tatry – najpiękniejsze polskie góry, ale inne też są piękne

Wszystkich miłośników gór zapraszam także w Beskidy – Beskid Śląski, Beskid Sądecki, Beskid Niski. Piękne są także Pieniny.

Foto: Barbara Trocha

Dodaj komentarz