Gubałówka w Zakopanem

Gubałówka w Zakopanem

Gubałówka w Zakopanem wznosi się bezpośrednio nad miastem. Jest jednym z najpopularniejszych wzniesień w okolicy, chociaż nie należy do pasma Tatr, w przeciwieństwie do (na przykład) jeszcze bardziej słynnego Giewontu.

Gubałówka w Zakopanem – co warto wiedzieć?

Gubałówka w Zakopanem osiąga wysokość 1120 metrów, przy czym warto pamiętać, że jest to wysokość liczona od poziomu morza. Natomiast jeśli się weźmie pod uwagę, że samo miasto w wielu punktach leży ponad  1000 m.n.p.m, to zauważymy, że od podstawy nie będzie to aż tak dużo. Wzniesienie, o którym tu piszemy na mapach znajdziecie pomiędzy miejscowością Ząb, a Butorowym Wierchem. Oprócz Zakopanego u stóp tej góry znajduje się wioska Nowe Bystre. Sama nazwa Gubałówka pochodzi od nazwiska Gubała, kilka wieków wcześniej obowiązywała nazwa Antgua.

Dlaczego warto wybrać się na Gubałówkę?

Z Gubałówki rozciąga się piękny widok na miasto i góry – na pierwszym planie Tatry, a nieco dalej Pieniny, Gorce i Beskid Żywiecki. Dla wielu osób jest to najważniejszy powód, aby się tu dostać. Nie jest trudno. Wspinaczka zajmie Wam około pół godziny. Jeśli nie macie siły w nogach możecie skorzystać z podwózki kolejką linowo – terenową. Można też przyjść Szlakiem Papieskim – grzbietem od strony Butorowego Wierchu. Na szczycie da się zauważyć drogę dla samochodów, ale poruszać się nią mogą tylko właściciele tutejszej gastronomii i nieliczni mieszkańcy.

Co jeszcze można zobaczyć na Gubałówce?

Jest to jedno z najbardziej komercyjnych miejsc na Podhalu. Ustępuje (chyba) tylko Krupówkom i targowisku znajdującemu się przy dolnej stacji wspomnianej wcześniej kolei linoweo – terenowej. Na górze są bowiem także między innymi kramy handlowe, mała i większa gastronomia, wyciągi narciarskie, zjeżdżalnia grawitacyjna i sporo innych możliwości pozbycia się większej gotówki.

Oprócz komercji są też ciekawostki, za które wcale nie musicie płacić. Między innymi taras widokowy i mała kapliczka, w której raz w tygodniu w niedzielę odbywają się nabożeństwa. Ze względu dużą liczbę turystów i na zarobkową działalność na Gubałówce jest tu mało roślinności, zwłaszcza tej cennej, chronionej. Chociaż znawcy botaniki mogą znaleźć na przykład takie okazy jak storzan bezlistny, prosienicznik plamisty albo Widlicz Isera.

Charakterystycznym elementem Gubałówki, który widać z daleka jest wysoki na 102 metry przekaźnik radiowo – telewizyjny.

Foto & Film własne

9 thoughts on “Gubałówka w Zakopanem

Dodaj komentarz