Najlepsze atrakcje Krakowa - wybór

Najlepsze atrakcje Krakowa - wybór

Najlepsze atrakcje Krakowa – pomysł na tydzień czy miesiąc?

Jakie są najlepsze atrakcje Krakowa? Kraków jest jednym z tych miast, w których można spędzić wiele dni i nigdy się nie nudzić. Codziennie zwiedzicie coś nowego i ciekawego. Atrakcji turystycznych jest tu tak dużo, że nie da się ich opisać w jednym artykule, dlatego z pewnością będziemy zaglądać tu jeszcze bardzo dużo razy. Gdyby jednak nasza wycieczka do królewskiego Krakowa musiała ograniczyć się do kilku godzin to co najlepiej byłoby wybrać? Zacznijmy jednak od początku. Czyli gdzie leży Kraków i czy wiemy o nim przynajmniej najbardziej podstawowe fakty?

Kraków – dawna stolica Polski

Drugie co do wielkości miasto w Polsce leży nad Wisłą. Liczy ponad 750 tysięcy mieszkańców przy powierzchni około 320 kilometrów kwadratowych.  Obecnie jest stolicą Małopolski, chociaż przez wiele wieków był  siedzibą władz całego naszego kraju. Rezydencję królewską z Krakowa do Warszawy przeniósł Król Zygmunt III Waza w roku 1611. Jednak nie każdy wie, że formalnie funkcję stolicy Rzeczpospolitej Kraków pełnił aż do rozbiorów czyli do roku 1795. Na równych prawach z Warszawą. Aż do XVIII wieku tu odbywały się koronacje polskich władców, tutaj także na Wawelu znajdują się groby kilkunastu z nich. Od roku 1000 była tu siedziba jednej z pięciu polskich diecezji. Na Rynku w Krakowie Tadeusz Kościuszko składał przysięgę przed wybuchem powstania. W czasie zaborów razem z całą tak zwaną Galicją tutejsze tereny dostały się pod panowanie władców austriackich. W czasie II wojny światowej tu znajdowała się stolica Generalnego Gubernatorstwa.

Wielki ośrodek

Kraków jest wielkim ośrodkiem naukowym, kulturalnym, administracyjnym i gospodarczym. Mają tu swoją siedzibę słynne placówki badawcze, uczelnie, teatry, biblioteki, muzea o najwyższym znaczeniu w skali całego kraju. Piękne położenie pomiędzy Kotliną Sandomierską, Kotliną Oświęcimską, Bramą Krakowską, Pogórzem Zachodniobeskidzkim i Jurą Krakowsko – Częstochowską sprawia, że  miasto jest nie tylko atrakcją samą w sobie ale też stanowi świetną bazę wypadową po całej okolicy.

Na terenie Krakowa znajdują się aż 43 parki i 5 rezerwatów przyrody. Niestety mimo to jednym z największych tutejszych problemów jest duże zanieczyszczenie powietrza.

Najlepsze atrakcje Krakowa – Co warto tu zwiedzić?

Kraków jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast polskich przez turystów z całego świata. W mieście znajduje się mnóstwo bezcennych zabytków najwyższej klasy. Ponieważ nie ma możliwości w jednym artykule wymienić wszystkie z nich z konieczności ograniczyć się muszę do tych najbardziej znanych. A więc zamek królewski na Wawelu, Stare Miasto z Rynkiem, Sukiennicami, Kościołem Mariackim, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeśli ktoś nie ma możliwości zwiedzić wszystkich ciekawostek koniecznie powinien przynajmniej się przejść Traktem Królewskim. Warto zobaczyć dzielnicę żydowską – Kazimierz, a także Kopiec Kościuszki.

Miłośników architektury sakralnej zachwycą liczne kościoły, w tym znane na cały świat Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, sanktuarium świętego Jana Pawła II, katedra na Wawelu  i mnóstwo innych.  Warto wybrać się też do Podgórza, Ogrodu Zoologicznego, Nowej Huty, Bronowic.

Spośród ogromnej liczby muzeów koniecznie trzeba wymienić chociaż kilka – Muzeum Narodowe, w tym oddział Muzeum Książąt Czartoryskich (ze słynnym obrazem Leonarda da Vinci), liczne oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Z mniej znanych wspomnimy na przykład Muzeum Iluzji i Celestat z pamiątkami Bractwa Kurkowego.

Z Krakowa pochodzi wiele znanych Polaków – polityków, malarzy, naukowców, ale i świętych – na przykład święta Jadwiga, święty Jan Kanty, święta Faustyna, święty Brat Albert, święty Jan Paweł II. Kraków wielokrotnie odwiedzali papieże – Jan Paweł II, Benedykt XVI, a papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Wpis przygotowany we współpracy z https://www.hotelswing.pl/

 

Foto: własne

Dodaj komentarz