Atrakcje turystyczne w Nałęczowie

Atrakcje turystyczne w Nałęczowie

Nałęczów jest bardzo znany uzdrowiskiem w województwie lubelskim. Specjalizuje się w leczeniu problemów kardiologicznych. 

Gdzie dokładnie znajduje się Nałęczów?

Na mapie Nałęczów znajdziecie niedaleko Lublina. Bardzo blisko jest też stąd do innych słynnych miast okolicy w tym do Kazimierza Dolnego oraz Puław. Pod względem geograficznym jest to Płaskowyż Nałęczowski.Przepływa tędy rzeka Bystra, a także mniejsza Bochotniczanka. Miasto przecinają wąwozy i niezbyt wysokie wzniesienia. Poznajmy najciekawsze atrakcje turystyczne w Nałęczowie

Atrakcje turystyczne w Nałęczowie – uzdrowisko Nałęczów

Lecznicze właściwości tutejszych wód i borowin odkryto w roku 1800. Kilkanaście lat później potwierdził je profesor Piotr Celiński. Jednakże prawdziwy rozwój Nałęczowa jako miejscowości uzdrowiskowej nastąpił pod koniec XIX wieku. Przysłużył się temu ówczesny właściciel – Michał Górski.

Powstał ośrodek nie tylko leczniczy ale także kulturalny. Na kuracji byli tu między innymi słynni pisarze Stefan Żeromski, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz.

Atrakcje turystyczne w Nałęczowie – Park Zdrojowy

Jeśli będziecie w tej miejscowości koniecznie musicie się przejść na spacer po Parku Zdrojowym. Ma on powierzchnię 25 hektarów. Tam znajdziecie między innymi ciekawą historyczną zabudowę wpisaną do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W tym Pałac Małachowskich, sanatorium Książę Józef, sanatorium Stare Łazienki.

Wśród nowych obiektów architektury na terenie Parku Zdrojowego zobaczycie też inne sanatoria i pawilony. Natomiast wokół stoją zabytkowe wille służące dawnym i obecnym kuracjuszom. Ważnym obiektem jest też malowniczy Dom Zdrojowy , w którym znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych.

Obok znanych krajowych gatunków drzew iglastych i liściastych spotyka się tu okazy flory zachodnioeuropejskiej, a nawet amerykańskiej (np. wysokie sosny-wejmutki). Rosną piękne kasztanowce, lipy, sosny i dęby. Jest to prawdziwa oaza ciszy i relaksu.

W jednej z alei znajdziecie odnajdziecie tablice z odciśniętymi dłońmi artystów. W tym Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Do parku wchodzi się przez jedną z kilku bram. Najpopularniejszą z nich jest Brama Wschodnia.

Inne zabytki i muzea Nałęczowa

Oprócz wymienionych wyżej zabytków uzdrowiskowych wspomnimy także drewniany kościół św. Karola Boromeusza oraz willę „Ochronka”, w której obecnie mieści się muzeum Bolesława Prusa. Nie możemy pominąć jeszcze też Muzeum Stefana Żeromskiego.

Niektóre z obiektów nieprzypadkowo przypominają nieco architekturę znaną z Zakopanego. Przyczynił się do tego krewny Stanisława Witkiewicza – Jan Witkiewicz Koszczyc.

Atrakcje turystyczne w Nałęczowie – szlaki turystyczne

Przez Nałęczów przechodzą liczne szlaki turystyczne. Także spacerowe i rowerowe. Między innymi czerwony Szlak Wyżynny Zachodni. Ma on ponad 60 kilometrów długości. Warto też wspomnieć żółty spacerowy dziesięciokilometrowy idący wokół Nałęczowa.

Najdłuższa trasa turystyczna w Nałęczowie to ciągnący się przez 422 kilometry Szlak Zespołów Pałacowo – Parkowych, prowadzący przez mnóstwo miejscowości w tym piękną Kozłówkę. Natomiast długi na 276 kilometrów jest Szlaku Muzeów Biograficznych Znanych Pisarzy. Te trasy polecamy przemierzać samochodem.

W Internecie wspomniana jest również Nałęczowska Kolej Dojazdowa.

Co jeszcze warto wiedzieć o Nałęczowie?

Początki osadnictwa ludzi w tej okolicy datuje się na przełom VIII i IX wieku. W miejscu dawnego grodu stoi obecnie kościół parafialny św. Jana Chrzciciela. Niegdyś obowiązywała tu nazwa Bochotnica. Co ciekawe wieś Bochotnica obecnie znajduje się bliżej wspomnianego wyżej Kazimierza Dolnego.

Jako Nałęczów miejscowość funkcjonuje od roku 1772 kiedy kupił te ziemie Stanisław Małachowski herbu Nałęcz.

W okolicy jest sporo miejsc noclegowych. Zarówno w samym Nałęczowie, jak też w innych, sąsiednich miejscowościach.

Co warto zobaczyć w okolicy Nałęczowa?

Niedaleko stąd znajdziecie ciekawe Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Polecamy też piękne sanktuarium w Wąwolnicy. Warto pojechać oczywiście również do Lublina, Puław i Kazimierza Dolnego.

Foto: własne

1 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Nałęczowie

Dodaj komentarz