Góra Parkowa w Krynicy - Zdroju

Góra Parkowa w Krynicy - Zdroju

Góra Parkowa w Krynicy – Zdroju niewysoka i łatwa do zdobycia

Góra Parkowa w Krynicy – Zdroju nie należy do wysokich. Osiąga bowiem tylko 742 metry  nad poziomem morza. Wznosi się dosłownie tuż nad słynnym deptakiem, przy którym znajdziecie najbardziej zabytkowe budynki miejscowości. Ze wszystkich stron wiją się w poprzek i do góry ścieżki spacerowe. Różnice wzniesień przeważnie nie są duże więc na szczyt wejdzie prawie każdy o chociaż średniej kondycji. Co ciekawe układ tych ścieżek powstał w roku 1810.

Gdybyście jednak uważali, że jest to dla Was wysiłek i tak za duży to możecie skorzystać z podwózki kolejką linowo – terenową. W kształcie przypomina nieco tramwaj, a jeździ po zboczu już od roku 1937. Swego czasu była to pierwsza tego typu atrakcja w Polsce. Obecnie takich jest nieco więcej. Chyba najsłynniejsza z nich wozi  turystów na Gubałówkę w Zakopanem.

Atrakcje na Górze Parkowej

Na szczycie można spędzić całkiem sporo czasu. Znajdziecie tu między innymi punkt widokowy. Są też „Rajskie Ślizgawki” czyli dość ekstremalne zjeżdżalnie, które polecamy dla odważnych (atrakcja osobno płatna). Zimą po stoku można poszusować na nartach, a na głodnych czekają restauracja i kawiarnia. Warto zauważyć, że wiele z tutejszych ciekawostek nawiązuje do lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Między innymi stylizowany głos spikera i dawne fotografie w poczekalni stacji kolejkowej, muzyka w lokalach, a także ławeczka, na której siedząc można posłuchać głosu Jana Kiepury – wybitnego śpiewaka, który często do Krynicy przyjeżdżał. Na Górze Parkowej dawno temu powstał też tor saneczkowy. W planach było jego odnowienie, ale na razie używać można tylko niewielką część.

Miłośników botaniki może zainteresują porastające górę rośliny. Niektóre z nich są egzotycznego pochodzenia na przykład jodła kaukaska, choina kanadyjska czy szydlica japońska. Na jednym ze stoków znajdziecie jeziorka osuwiskowe nazywane Czaplimi Stawami. Największe z nich nazywa się Łabędzi Staw. W sezonie letnim można tu spotkać sporo gatunków ptaków.

Wśród atrakcji Góry Parkowej przewodniki wymieniają też Statuę Najświętszej Maryi Panny – Królowej Krynickich Zdrojów, Michasiową Polanę ze źródełkiem wody mineralnej, kościół Przemienienia Pańskiego. Na jednym ze zboczy (po przeciwnej stronie niż stacja kolejki) znajduje się też duże miejsce spacerowe nazwane Ogrodem Żywiołów.

Foto & film: własne

Dodaj komentarz