Przełęcz nad Łapszanką

Przełęcz nad Łapszanką

 Przełęcz nad Łapszanką – a gdzie to jest?

Przełęcz nad Łapszanką jest siodłem w grzbiecie Magury Spiskiej. Znajdziecie ją na wysokości 943 m.n.p.m. Leży na Pogórzu Spiskim tuż ponad wsią Łapszanka czyli stąd nazwa. Władze gminy mają swój urząd w Łapszach Niżnych, natomiast powiatowe w Nowym Targu. Spośród innych miejscowości w pobliżu możemy wymienić także Bukowinę Tatrzańską, Białkę Tatrzańską i Niedzicę. Wspomniane wyżej Pogórze Spiskie sąsiaduje między innymi z Pieninami. Jeszcze dokładniej pisząc szukajcie go pomiędzy Doliną Białki i Doliną Popradu.

O samej przełęczy zdań kilka

Prowadzi przez nią lokalna droga asfaltowa z Łapsz Wyżnych do Jurgowa. Z Nowego Targu czy Zakopanego dojazd zajmie Wam około pół godziny. Warto wiedzieć, że nieco poniżej przebiega granica państwowa między Polską a Słowacją. Po słowackiej stronie granicy są dwa rezerwaty przyrodnicze chroniące niewielkie jeziorka osuwiskowe.

Przełęcz nad Łapszanką to jedno z wielu miejsc na Spiszu z fenomenalnym widokiem na Tatry. Przepięknie jest tutaj wiosną, kiedy ponad łąkami Podhala i ciemnymi lasami regla widać wysokie szczyty skąpane jeszcze w śnieżnej bieli. Ale myślę, że o każdej porze roku przy ładnej pogodzie zakątek ten zaoferuje Wam wszystkim wspaniały widok na najwyższe góry w naszym kraju. Warto zrobić sobie krótki spacerek wzdłuż grzbietu podziwiając przepyszne widoki.

Zabytkowa kapliczka i oscypki

W siodle znajduje się zabytkowa kapliczka z 1928 roku.. Zawieszony w kapliczce tej dzwon miał ostrzegać przed burzą a nawet odstraszać pioruny. Niestety w 1967 roku doszło do tragedii, kiedy alarmujący dzwonem góral został trafiony błyskawicą i zmarł. Wydarzenie to upamiętnia stojący obok krzyż.

W okolicznych gospodarstwach wiejskich np. w przysiółku Potok Grocholów można zakupić lokalne sery typu oscypek.

Znakowane szlaki turystyczne PTTK na przełęczy:

niebieski z Kacwina – około 4 godziny

niebieski z Nowej Białej – około 7 godzin

żółty z Łapszów Niżnych – około 3 godziny

żółty do granicy ze Słowacją i dalej do Osturni

W pobliżu warto zahaczyć o rezerwat Przełom Białki pod Krempachami.

Informacje i foto: Tomasz Zapała

Wszystkich miłośników podróżowania i zwiedzania zapraszamy także na forum: http://www.turystycznie-forum.pl/index.php

Dodaj komentarz