Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem

Kościół Świętej Rodziny, niektórzy piszą Najświętszej Rodziny w Zakopanem jest najstarszą murowaną świątynią tego miasta. Znajdziecie go przy Krupówkach czyli najsłynniejszym deptaku na Podhalu

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem – dziewiętnastowieczny

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem powstał w końcówce dziewiętnastego stulecia. Inicjatorem budowy był pierwszy tutejszy proboszcz czyli ksiądz Józef Stolarczyk. Ten sam, który postarał się o wzniesienie nieco starszego drewnianego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.

Fundusze na budowę zebrano dzięki ofiarności parafian oraz z pieniędzy podarowanych przez hrabiego Władysława Zamoyskiego – właściciela dóbr zakopiańskich. Konsekracji dokonał biskup krakowski Jan Dukla Puzyna w roku 1899.

Architektura kościoła Świętej Rodziny w Zakopanem

Stoi na niewielkim wzniesieniu górującym nad Krupówkami. Aby wejść do środka musicie pokonać sporo schodów.

Na zewnątrz wokoło wznosi się metalowe ogrodzenie. Zwróćcie też uwagę na stacje Drogi Krzyżowej i grotę Matki Bożej z Lourdes. Również na zewnątrz wznosi się wysoka z daleka widoczna wieża z zegarem. Oprócz niej zauważycie także znacznie mniejsze wieżyczki ozdobne.

Opisując architekturę zabytku musimy jeszcze wspomnieć jego trzy kaplice. Jest to od północy kaplica św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Różańcowej, a od południa Najświętszego Serca Jezusowego.

Projekt świątyni przygotował architekt Józef Pius Dziekoński. Jako budulec posłużył tu górski twardy piaskowiec i wapień. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem i węższym prezbiterium zamkniętym półkoliście.

Kościół powstał w stylu zakopiańskim w połączeniu ze stylem neoromańskim. Przy czym neoromański dominuje na zewnątrz, a zakopiański we wnętrzu. Co niektórzy zauważają również nieco szczegółów stylu neogotyckiego.

Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem – wystój wnętrza

Koniecznie musicie zwrócić uwagę na piękny ołtarz główny. Jest to tryptyk z rzeźbą Świętej Rodziny wykonany przez Kazimierza Wakulskiego. W centralnym miejscu tego ołtarza widzimy Jezusa jako dziecko razem z Maryją i świętym Józefem.

Warte spojrzenia jest w prezbiterium sklepienie krzyżowe. Wzrok przyciągają również witraże i ładna polichromia – dzieła Janusza Kotarbińskiego. Typowy styl zakopiański reprezentuje też między innymi tutejsza chrzcielnica.

Kościół Najświętszej Rodziny w Zakopanem – lokalne sanktuarium

Opisywana tu przez nas świątynia uchodzi jako lokalne sanktuarium Najświętszej Rodziny. Tytuł ten oficjalnie został nadany w roku 2016, a więc całkiem niedawno.

Kilka ciekawostek z historii kościoła w Zakopanem

W latach 1935 – 41 jako wikariusz pracował tu ksiądz Piotr Dańkowski – jeden ze 108 błogosławionych męczenników z czasów II wojny światowej. Natomiast w roku 1997 papież Jan Paweł II spotkał się tu z dziećmi pierwszokomunijnymi.

Co w pobliżu sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem?

Niedaleko stąd macie do bardzo wielu innych atrakcji Zakopanego. Między innymi możecie wybrać się także na Gubałówkę. Z sakralnych obiektów miasta szczerze polecamy również wizytę w pięknym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

 

Foto: własne

3 thoughts on “Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem

Dodaj komentarz