Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem trzeba zobaczyć

Zakopiańskie sanktuarium na Krzeptówkach należy do najbardziej znanych miejsc turystycznych i pielgrzymkowych Podhala. Typowe „must see” dla każdego, kto spędza weekend lub urlop pod Tatrami. Miejsce uznawane jest jako narodowe votum wdzięczności za uratowanie życia papieżowi Janowi Pawłowi II.

Wnętrze zachwyca wieloma pięknymi rzeźbionymi w drewnie ornamentami. Wykonali je zakopiańscy mistrzowie dłuta. Popatrzcie na ławki, konfesjonały i wszystkie inne detale. Z boku znajdziecie ołtarz poświęcony świętemu papieżowi z jego relikwiami. Co ciekawe postać ojca świętego pojawia się też w stacjach Drogi Krzyżowej. Natomiast w jednym z witraży widnieje scena zamachu na jego życie.

Zamach na Jana Pawła II – 1981 i jego ocalenie

Zapewne wielu z naszych Czytelników wie, że w dniu 13 maja 1981 roku w Rzymie miał miejsce wspomniany wyżej zamach na papieża Jana Pawła II. W kalendarzu Kościoła Katolickiego dzień ten jest wspomnieniem słynnych objawień Maryjnych w Portugalii. Ludzie wierzą, że właśnie Ona uratowała następcę świętego Piotra bo strzał miał być śmiertelny. Górale, którzy dowiedzieli się o tym wydarzeniu przyrzekli, że jeżeli życie papieża zostanie uratowane wzniosą na cześć Maryi kościół ku Jej czci. Sanktuarium na Krzeptówkach nosi właśnie imię Matki Bożej z Fatimy. Miejscem opiekują się ojcowie pallotyni.

Sanktuarium na Krzeptówkach – co jeszcze warto wiedzieć?

Teren na budowę wyznaczono w roku 1987. Trzy lata później kardynał Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny przywieziony z miejsca objawień w portugalskiej Fatimie. Konsekracji dokonał osobiście papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1997. Ofiarował on także dzwon, który zawisnął na szczycie dzwonnicy. Ciekawostką jest fakt, że w fundamenty zostały wmurowane różaniec i zdjęcie papieża, a pod cegły został włożony Cudowny Medalik.

Miejsce nie jest nowe, bowiem już w latach 50 – tych ubiegłego stulecia stała tutaj kaplica. Figurę Matki Bożej Fatimskiej przywiózł z Portugalii i podarował prymas kardynał Stefan Wyszyński w roku 1961. Natomiast poświęcił ówczesny biskup Karol Wojtyła. Powstała z drewna cedrowego i ma 120 centymetrów wysokości. W 1987 odbyła się koronacja tejże figury na placu Świętego Piotra w Rzymie. Natomiast obecnie stoi ona w ołtarzu głównym kościoła.

Na terenie sanktuarium znajdziecie też Park Fatimski, a w nim między innymi ołtarz z roku 1997 przy którym święty papież odprawiał Mszę Świętą w Zakopanem pod Krokwią, a także pomnik Jana Pawła II.

Inne sanktuaria w pobliżu

Zachęcamy również do odwiedzenia także ładnego mniej znanego sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej na Bachledówce. A także do najważniejszego miejsca kultu religijnego na Podhalu czyli sanktuarium w Ludźmierzu.

Foto: własne

Dodaj komentarz