Sanktuarium w Ludźmierzu

Sanktuarium w Ludźmierzu

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych Małopolski. Znajdziecie je w pobliżu Nowego Targu.

Cudowna figura Matki Boskiej cel pielgrzymek Sanktuarium w Ludźmierzu

Celem pątników przybywających do Sanktuarium w Ludźmierzu jest niewielka figurka Matki Bożej nazywana też Gaździną Podhala. Ma ona około 125 centymetrów wysokości i prawdopodobnie mniej więcej 600 lat. Dokładna data jej powstania jest nieznana. Stoi w głównym ołtarzu kościoła, natomiast koronował ją kardynał Stefan Wyszyński w 1963 roku.

Według starej legendy kiedyś węgierski kupiec jechał do Nowego Targu. Niestety utknął na pobliskich torfowiskach i nie umiał się z nich wydostać, bo nadeszła noc. Wtedy modlił się do Boga o pomoc. Ukazała mu się uśmiechnięta Mata Boska. Pomogła wydostać się z opresji i zaprowadziła pod tutejszy kościół. Kupiec złożył śluby, że przyniesie do kościoła figurkę podobną do tej Pani, która go uratowała.

Figura ta początkowo zajmowała miejsce w bocznym ołtarzu, jednakże ze względu na wciąż rosnący kult została po pewnym czasie w roku 1776 umieszczona w ołtarzu głównym.

2 kwietnia 2009 roku kopia cudownej figury Matki Boskiej Ludźmierskiej znalazła swoje miejsce w Grocie Mlecznej w Betlejem.

W miejscu gdzie klęczał on na modlitwie wytrysnęło źródełko. Według wierzeń jego woda ma cudowne właściwości.

Kościół w Ludźmierzu

W Ludźmierzu powstała pierwsza na Podhalu katolicka parafia. Początkowo wierni modlili się w świątyni drewnianej. Duszpasterzowali tu cystersi już w trzynastym stuleciu. Niestety wkrótce z powodu częstych najazdów tatarskich i zbójeckich musieli uciekać.

W roku 1824 przejęli ich pracę kapłani diecezjalni. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku zaczął powstawać kościół murowany neogotycki z rokokowym ołtarzem i figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej. Od 2001 świątynia ma tytuł bazyliki mniejszej. Nosi imię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Nieszpory Ludźmierskie

W Ludźmierzu odbyło się prawykonanie Nieszporów Ludźmierskich – słynnego oratorium z roku 1992. Jego twórcami byli Jan Kanty Pawluśkiewicz i Leszek Aleksander Moczulski.

Sanktuarium w Ludźmierzu  – Ogród różańcowy

Kościół jest bardzo ładny, bogato zdobiony, chociaż niezbyt duży jak na tak znane miejsce pielgrzymkowe. W każde popularne święto Maryjne do Gaździny Podhala przybywa bowiem bardzo wielu pątników. Dlatego też bardziej liczne wydarzenia religijne odbywają się przy ołtarzu polowym wokół którego rozciąga się pięknie zaprojektowany i duży Maryjny ogród różańcowy. Są tu kapliczki, oczywiście między innymi poświęcone tajemnicom Różańca Świętego.

Ciekawostką będzie Brama Wiary czyli mała dzwonnica, gdzie każdy może sobie rozhuśtać niewielki dzwonek pod warunkiem, że się pomodli. Najwięcej wiernych przybywa na odpust 15 sierpnia i w czasie dożynek w pierwszą niedzielę września.

Papież Jan Paweł II u stóp Ludźmierskiej Królowej Podhala

Papież Jan Paweł II odwiedził sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu w roku 1997. Pod wspomnianym ołtarzem polowym znajduje się niewielka kaplica upamiętniająca tę wizytę. Na miejscu jest również pomnik świętego papieża. Warto też wiedzieć, że Ludźmierz należy do archidiecezji krakowskiej. Toteż Karol Wojtyła jako biskup krakowski przybywał tu niejednokrotnie.

Inne miejsca pielgrzymkowe w pobliżu Ludźmierza

Oprócz Sanktuarium w Ludźmierzu poświęconym Królowej Podhala w pobliżu jest jeszcze sporo innych pięknych kościołów, także sanktuariów. Na naszej stronie opisujemy między innymi słynne sanktuarium w Zakopanem na Krzeptówkach oraz urokliwie położony kościół – sanktuarium na Bachledówce.

Dodaj komentarz