Sanktuarium w Ludźmierzu

Sanktuarium w Ludźmierzu

Sanktuarium w Ludźmierzu koło Nowego Targu

Sanktuarium w Ludźmierzu jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych Małopolski. Znajdziecie je w pobliżu Nowego Targu. Celem przybywających pątników jest niewielka figurka Matki Bożej nazywana też Gaździną Podhala. Ma ona około 125 centymetrów wysokości i prawdopodobnie mniej więcej 600 lat. Dokładna data jej powstania jest nieznana. Stoi w głównym ołtarzu kościoła, natomiast koronował ją kardynał Stefan Wyszyński w 1963 roku.

Według starej legendy kiedyś węgierski kupiec jechał do Nowego Targu. Niestety utknął na pobliskich torfowiskach i nie umiał się z nich wydostać, bo nadeszła noc. Wtedy modlił się do Boga o pomoc. Ukazała mu się uśmiechnięta piękna Pani, która pomogła wydostać się z opresji i zaprowadziła pod tutejszy kościół. Kupiec obiecał, że przyniesie do świątyni figurkę Maryjną podobną do tej Pani, która go uratowała. Wytrysnęło też źródełko w miejscu gdzie klęczał on na modlitwie. Podobno woda ta ma cudowne właściwości.

Kościół w Ludźmierzu

W Ludźmierzu powstała pierwsza na Podhalu katolicka parafia. Początkowo wierni modlili się w świątyni drewnianej. Duszpasterzowali tu cystersi już w trzynastym stuleciu. Niestety wkrótce z powodu częstych najazdów tatarskich i zbójeckich musieli uciekać. W roku 1824 przejęli ich pracę kapłani diecezjalni. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku zaczął powstawać kościół murowany neogotycki, a w rokokowym ołtarzu stanęła wspomniana wyżej figura Matki Boskiej. Od 2001 świątynia ma tytuł bazyliki mniejszej. Nosi imię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Tutaj odbyło się prawykonanie Nieszporów Ludźmierskich – słynnego oratorium z roku 1992. Jego twórcami byli Jan Kanty Pawluśkiewicz i Leszek Aleksander Moczulski.

Sanktuarium w Ludźmierzu  – Ogród różańcowy

Kościół jest bardzo ładny, bogato zdobiony, chociaż niezbyt duży jak na tak znane miejsce pielgrzymkowe. Dlatego też bardziej liczne wydarzenia religijne odbywają się przy ołtarzu polowym wokół którego rozciąga się piękny i duży ogród różańcowy. Są tu kapliczki, oczywiście między innymi poświęcone tajemnicom Różańca Świętego. Jest też pomnik świętego Jana Pawła II. Ciekawostką będzie Brama Wiary czyli mała dzwonnica, gdzie każdy może sobie rozhuśtać niewielki dzwonek pod warunkiem, że się pomodli.  Najwięcej wiernych przybywa na odpust 15 sierpnia i w czasie dożynek w pierwszą niedzielę września. Pod wspomnianym ołtarzem polowym znajduje się niewielka kaplica upamiętniająca wizytę w tym miejscu papieża w roku 1997.

Inne miejsca pielgrzymkowe

Na Podhalu jest jeszcze sporo innych pięknych kościołów. Opisujemy między innymi słynne sanktuarium w Zakopanem na Krzeptówkach. A także urokliwie położony kościół na Bachledówce.

Dodaj komentarz