Sanktuarium na Bachledówce

Sanktuarium na Bachledówce

Sanktuarium Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego – kardynała, Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej Bachledówka to szczególnie ciekawe miejsce niedaleko Zakopanego.

Dlaczego warto odwiedzić Sanktuarium na Bachledówce?

Na Bachledówce znajdziemy klasztor Paulinów. Zakopiański styl wnętrza kościoła zachwyca swoją lekkością. Mimo, że  z zewnątrz budynek wygląda bardzo niepozornie, nowocześnie i nieco surowo. Sanktuarium  na Bachledówce wystrojem przypomina nieco bardziej słynne miejsce kultu Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Nic dziwnego. Jedno i drugie urządzone jest przez górali. Mnóstwo tu przepięknie rzeźbionych w drewnie ornamentów.

Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej

Ponad ołtarzem głównym wisi obraz Matki Bożej Jasnogórskiej – patronki miejsca. Natomiast wokół niego niczym słońce znajduje się wielka, także rzeźbiona, drewniana, koronkowa rozeta. Kościół jest nowoczesny ale bardzo zadbany z troską o każdy detal. Na zewnątrz kształtem podobny do wielkiego równoramiennego trójkąta.

Miejsce jest bardzo spokojne. Kiedy przybyliśmy tutaj było mało ludzi mimo tego, że odwiedziliśmy tę świątynię ciepłe czerwcowe sobotnie popołudnie. Oprócz kościoła warto zachwycić się również wspaniałą panoramą Tatr, Gorców i Beskidów, które będziecie mieli przed sobą. Widok nie gorszy niż na znacznie bardziej zatłoczonej Gubałówce. I na pewno nie będziecie mieli problemu z parkingiem.

Dom wypoczynkowy u paulinów

Sanktuarium jest pod opieką paulinów, mnichów z zakonu świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Na wzgórze przybyli oni w 1955 roku. Natomiast w starej willi urządzili pierwszy klasztor, nazwany „Tebaidą”. Nazwa pochodzi do pustyni, na której przebywał czczony przez Paulinów św. Paweł Pustelnik. W domowej kaplicy mnisi umieścili obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Kilka lat później wyremontowany oraz odnowiony i rozbudowany dom stał się miejscem wypoczynkowym oraz pustelnią.

Miejsce spotkań Karola Wojtyły i błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych bywał tu Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, który poświęcił kopię Jasnogórskiej Ikony. Natomiast rekolekcje na Bachledówce prowadził Karol Wojtyła, wtedy jeszcze metropolita krakowski.

W latach osiemdziesiątych kaplica została przebudowana. Wzniesiono też drewnianą dzwonnicę oraz poświęcono teren pod budowę nowego kościoła, który w latach dziewięćdziesiątych konsekrował kardynał metropolita krakowski Franciszek Macharski. Jak pisaliśmy wyżej świątynia ta zachwyca góralskim wystrojem wnętrza.

Sanktuarium na Bachledówce ku pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Na Bachledówce ustanowiono nie tylko Sanktuarium Jasnogórskie ale też Sanktuarium błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej. Prymas Tysiąclecia tu rozważał tajemnicę prawdziwego odpoczynku. Pisał tu między innymi, że „wyjeżdżając na wakacje trzeba mieć „szczególny czas miłowania Boga i drugiego człowieka, czas przeniknięty modlitwą i Bożą miłością”. Do dziś wspomina się kazanie jakie wygłoszone zostało przez Wyszyńskiego na uroczystość zesłania Ducha Świętego w roku 1963.

Obok kościoła znajduje się też między innymi osobno stojąca kaplica, droga krzyżowa i ścieżka edukacyjna upamiętniająca wspomnianego wyżej prymasa. i historię Bachledówki.

Paulini budują tutaj również nowoczesne, interaktywne muzeum – Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia.

Historia Sanktuarium na Bachledówce

Na Bachledówce parafia ojców paulinów ma niezwykle ciekawą historię. W latach trzydziestych grunt pod szczytem góry został kupiony przez dwie kobiety z kresów wschodnich – Marię i Helenę. Ta druga rozpoczęła wraz z mężem Józefem budowę domu na Bachledówce (to obecna drewniana willa z kaplicą Matki Bożej Jasnogórskiej). Po śmierci męża Helena zamieszkała na Bachledówce i wyszła ponownie za mąż.

W okresie wojny miejsce to było schronieniem dla partyzantów. Gdy w czasie okupacji do domu weszli Niemcy, aby dokonać przeszukania, Helena postanowiła, że ofiaruje Bogu swój dom, jeżeli okupanci nie znajdą ukrytej na jego terenie broni. W 1955 roku drewniana willa weszła w posiadanie Paulinów. Natomiast do przerobionej na kapliczkę izby i sieni na msze zaczęli się schodzić miejscowi górale.

Gdzie znajduje się Bachledówka?

Bachledówka to wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim (959 m n.p.m.). Według legendy zbójnik Bachleda miał tu swoją kryjówkę. Niedaleko jest stąd nie tylko do Zakopanego,ale też do Chochołowa i najwyżej położonej w Polsce miejscowości Ząb.

Pod względem administracyjnym należy do wsi Czerwienne. Jeżeli będziecie w pobliżu, zachęcamy aby odwiedzić również najsłynniejsze i najważniejsze na Podhalu sanktuarium w Ludźmierzu, które znajdziecie około 2 kilometry od Nowego Targu.

Foto: Własne

 

Dodaj komentarz