Sanktuarium na Bachledówce – Podhale

Sanktuarium na Bachledówce

Sanktuarium na Bachledówce

Sanktuarium na Bachledówce trzeba zaliczyć

Sanktuarium na Bachledówce wystrojem przypomina nieco bardziej słynne miejsce kultu Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Nic dziwnego. Jedno i drugie urządzone jest przez górali. Mnóstwo tu przepięknie rzeźbionych w drewnie ornamentów. Ponad ołtarzem głównym wisi obraz Matki Bożej Jasnogórskiej – patronki miejsca, wokół którego niczym słońce znajduje się wielka, także rzeźbiona, drewniana, koronkowa rozeta. Kościół jest nowoczesny ale bardzo zadbany z troską o każdy detal. Na zewnątrz kształtem podobny do wielkiego równoramiennego trójkąta.

Miejsce jest bardzo spokojne. Kiedy przybyliśmy tutaj było mało ludzi mimo tego, że odwiedziliśmy tę świątynię ciepłe czerwcowe sobotnie popołudnie. Oprócz kościoła warto zachwycić się wspaniałą panoramą Tatr, Gorców i Beskidów, które będziecie mieli przed sobą. Widok nie gorszy niż na znacznie bardziej zatłoczonej Gubałówce. I na pewno nie będziecie mieli problemu z parkingiem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Miejscem opiekują się paulini, którzy przybyli tu w roku 1955. Wybudowali między innymi dom rekolekcyjny. W domu tym już w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku chętnie i często spotykali się dwaj wielcy Polacy – święty Jan Paweł II (jeszcze jako Karol Wojtyła) i prymas Stefan Wyszyński. Pamięć o nich jest tu wciąż żywa i na wiele sposobów pielęgnowana. Kościół, o którym tu piszemy powstał później bo w latach 1985 – 1991. Konsekrował go kardynał Franciszek Macharski.

Obok kościoła znajduje się między innymi osobno stojąca kaplica, droga krzyżowa i ścieżka edukacyjna upamiętniająca wspomnianego wyżej kardynała Wyszyńskiego i historię Bachledówki. Istnieją też plany wzniesienia tu swego rodzaju muzeum – domu pamięci naszego Prymasa Tysiąclecia.

Bachledówka – a gdzie to jest?

Bachledówka to wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim (959 m.n.p.m.). Niedaleko jest stąd do Zakopanego, Chochołowa, a także najwyżej położonej w Polsce miejscowości Ząb. Pod względem administracyjnym należy do wsi Czerwienne. Jeżeli będziecie w pobliżu zachęcamy także aby odwiedzić najsłynniejsze i najważniejsze na Podhalu sanktuarium w Ludźmierzu, które znajdziecie około 2 kilometry od Nowego Targu.

Foto: Własne

 

Leave a Reply