Atrakcje turystyczne w Bartoszycach

Atrakcje turystyczne w Bartoszycach

Atrakcje turystyczne w Bartoszycach – dawna Barcia

Zanim poznamy atrakcje turystyczne w Bartoszycach poznajmy co niecona temat przeszłości miasta.  W nazwie Bartoszyce przebija echo dawnych plemion pruskich, których jednym z odłamów byli Bartowie. Tworzyli oni prowincję zwaną Barcją od której to pochodzi wydawałoby się swojska nazwa barć określająca leśne siedlisko pszczół. Twierdzę w tym miejscu założyli Krzyżacy w 1240 roku. Forteca była około 4 lata oblegana w czasie wielkiego powstania Prusów którym dowodził wódz Diwan czy Dziwan.

Kamienne baby w mieście, kościół świętego Brunona – ślady pogańskiej przeszłości

Dzisiaj jedynymi śladami po dawnej pogańskiej kulturze są kamienne baby stojące przy jednym ze skrzyżowań w mieście. Jedna z rzeźb faktycznie przypomina postać ludzką, dwie inne to po prostu duże bloki kamienia ze śladami rytów i napisów.

Na wschodnim przedmieściu Bartoszyc znajduje się też niepozorny kościółek noszący wezwanie św. Brunona z Kwerfurtu. Upamiętnia on jednego z misjonarzy, którzy przybyli do ziemi pruskiej nawracać pogan. Św Brunon zginął męczeńską śmiercią podobnie jak trochę wcześniej św. Wojciech.

Zakole Łyny, park i kościół św Jana Chrzciciela

Rzeczony zamek krzyżacki stał na wzgórzu położonym w zakolu rzeki Łyny. Dzisiaj to miejsce zajmuje miejski park imienia Elizabeth żony przedwojennego starosty, a ślady fortecy są tam zupełnie znikome. Zaledwie parę cegieł na poziomie gruntu. W całości zachował się natomiast gotycki jednonawowy kościółek zamkowy noszący imię św. Jana Chrzciciela. Dzisiejszy jego wystrój jest barokowy. Najprzyjemniejszym elementem bartoszyckiego parku jest jednak sztuczny stawek w
kształcie serca. To taka walentynkowa atrakcja warmińskiego miasta.

Atrakcje turystyczne w Bartoszycach – 74 zabytki

Pomimo historycznych zniszczeń w mieście zachowały się aż 74 obiekty zabytkowe. Część z nich jest odrestaurowana, ale wiele czeka jeszcze modernizację jak choćby spichrze czy kompleks dawnego browaru. Centrum Bartoszyc stanowi podłużny plac Konstytucji 3 Maja ostatnio dość fatalnie zrewitalizowany, ponieważ wycięto drzewa rosnące na jego środku i kamienna płyta w ciepłe dni staje się gorącą patelnią. Plac z jednej strony zamyka ceglana Brama Lidzbarska, która jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem architektonicznym miasta. Na jej szczycie znajduje się nowoczesny zegar a furtę zdobi napis pisany gotycką szwabachą.

Na przedpolu bramy wykopaliska archeologiczne potwierdziły istnienie tu dużego średniowiecznego barbakanu. Przy pobliskiej ulicy znajduje się miejscowy kościół farny św Jana Ewangelisty z przysadzistą ceglaną wieżą. Dzisiejszy ołtarz główny jest konglomeratem kilku dawnych pochodzących z kościoła w Tylży oraz kaplicy pałacowej w Drogoszach. Przed 1945 świątynię zdobił wspaniały manierystyczny ołtarz w stylu holenderskim został jednak zniszczony podczas działań wojennych a jego fragmenty prezentowane są w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Tekst & Foto: Tomasz Zapała – Forum Turystycznie

1 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Bartoszycach

Dodaj komentarz