Atrakcje turystyczne w Chochołowie
Atrakcje turystyczne w Chochołowie – góry, termy, muzea…
Chochołów jest niewielką wsią w Małopolsce niedaleko Czarnego Dunajca na terenie powiatu nowotarskiego. Stałych mieszkańców żyje tu około 1300. Mimo to atrakcje turystyczne w Chochołowie są ciekawe i bardzo różnorodne. Znajdziecie między innymi coraz popularniejsze na Podhalu termy jeszcze większe niż te w Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej.
Bliska odległość do Tatr sprawia, że Chochołów jest dobrym miejscem wypadowym w góry. Wprawdzie do samych gór jest trochę dalej niż z Zakopanego albo Kościeliska ale znacznie mniej zatłoczono. Pieszo albo rowerem czerwonym szlakiem dotrzecie stąd na Gubałówkę (1126 m.n.p.m.). Również pieszo można wybrać się na spacer do Słowacji bowiem znajduje się tu przejście graniczne.
W Chochołowie są także muzea – Muzeum Torfowisk, które zwiedzicie w starym zabytkowym domu z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego stulecia, a także Muzeum Powstania Chochołowskiego, o którym więcej za chwilę. Jest też Izba Regionalna i Pracownia Rzeźbiarska Jana Ziędera.
Co jeszcze warto wiedzieć o Chochołowie?
W przeszłości była to wieś królewska sięgająca historią szesnastego stulecia. Płyną tędy Czarny Dunajec i mniej znana Młynówka. Najbardziej typowym elementem architektonicznym Chochołowa są liczne drewniane, tradycyjnie góralskie chałupy. Co ciekawe dwa razy w roku obowiązkowo myte na Wielkanoc i Boże ciało. Wszystkie stoją wzdłuż jednej głównej drogi prowadzącej przez wieś.
Do ciekawszych zabytków miejscowości należy także dziewiętnastowieczny neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Jacka. Jedną z najsłynniejszych osób pochodzących z Chochołowa jest Robert Mateja – skoczek narciarski.
Muzeum Powstania Chochołowskiego
Z historii wsi warte odnotowania jest powstanie chochołowskie z roku 1846 skierowane przeciw Austriakom, któremu przewodził Jan Andrusikiewicz. Pamiątki po tamtych wydarzeniach zobaczyć można w muzeum zwanym także Zagrodą Bafiów. Jest to zabytkowa osiemnastowieczna chata z dwiema izbami „białą” i „czarną”. Są tu między innymi broń powstańcza, listy, sylwetki przywódców ale także przedmioty dawnego gospodarstwa domowego – meble, obrazki na szkle i inne etnograficzne różności.
Placówka jest filią Narodowego Muzeum Tatrzańskiego.
Co w pobliżu?
Atrakcji turystycznych na Podhalu jest co niemiara. Zakopane, Nowy Targ, góry to tylko niektóre z nich. Jeżeli lubicie zwiedzać sanktuaria to na naszej stronie opisujemy też między innymi sanktuarium fatimskie w Zakopanem, sanktuarium w Ludźmierzu, lub kościół oo. paulinów na Bachledówce.
Foto: własne