Sanktuarium w Tyliczu koło Krynicy
Sanktuarium w Tyliczu – jedno z najnowszych w Polsce
Tylicz jest niewielką miejscowością niedaleko Krynicy w Beskidzie Sądeckim wcześniej o nazwie Ornamentum (czy też Ornawa). Przez pewien czas od 1363 roku posiadała prawa miejskie utracone w wieku XV po okresie walk z husytami. Miejsce należy do diecezji tarnowskiej. Sanktuarium w Tyliczu uzyskało ten tytuł niedawno, bo w roku 2016. Od tego czasu oficjalnie otacza swoją opieką wiernych Matka Boża Tylicka – Opiekunka Rodzin i Uzdrowienie Chorych. Jednakże już dużo wcześniej bo około 500 lat temu otaczany był tutaj kultem obraz Maryi. Prawdopodobnie namalowany przez niderlandzkiego artystę Adriana Ysenbrandta. Bardzo charakterystyczną cechą tego wizerunku jest to, że Dzieciątko Jezus Maryja trzyma prawą, a nie lewą ręką jak często to bywa na innych obrazach
Stary i nowy kościół
Przez kilka stuleci wizerunek znajdował się w niewielkim drewnianym kościele wybudowanym w roku 1612. Nowa przepiękna świątynia pod wezwaniem Imienia Maryi powstała w roku 2007 konsekrowana przez biskupa Wiktora Skworca. Natomiast kamień węgielny pod jej budowę poświęcił papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Uwagę przyciągają drewniane stropy, pięknie zdobione tabernakulum. Architektura i wystrój wnętrza przypominają nieco sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Stary drewniany kościółek pod wezwaniem św. Piotra i Pawła stoi w pobliżu do dziś.
Kapliczki Różańcowe i Droga Krzyżowa
Wokół ciągną się dróżki różańcowe – 20 kapliczek połączonych razem w jeden wielki Różaniec. U wejścia do ogrodu znajduje się brama a przy niej stoją rzeźby biskupa Piotra Tylickiego i króla Kazimierza Wielkiego. Jest też Golgota w postaci kamiennej wieży. Przypomina ona nieco tę w Licheniu oraz w sanktuarium Kałków – Godów, chociaż oczywiście nie są takie same. Po drodze na szczyt mijamy kapliczki o tematyce religijnej i patriotycznej.
Busy z Krynicy
Jeśli ktoś nie ma własnego samochodu nie trzeba się martwić. Z Krynicy do Tylicza jeżdżą busy, którymi można się tu dostać.
Sanktuarium w Tyliczu, a inne sanktuaria w pobliżu
W diecezji tarnowskiej warto zwiedzić także sanktuarium w Tuchowie. Ciekawe, chociaż mało znane jest też sanktuarium w Porąbce Uszewskiej.
Foto: własne
4 thoughts on “Sanktuarium w Tyliczu koło Krynicy”