Dolina Strążyska w Tatrach

Dolina Strążyska w Tatrach

Dolina Strążyska w Tatrach Zachodnich należy do najbardziej łatwych i najbardziej popularnych tras spacerowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zarówno w zimie, jak też i w lecie. Bez problemu można się nią przejść nawet z wózkiem dziecięcym albo z maluchem siedzącym na sankach.

Doliny Strążyska w Tatrach na końcu ulicy Strążyskiej?

Dolina Strążyska w Tatrach znajduje się bardzo blisko centrum Zakopanego Dojdziecie tu ulicami najpierw Kasprusie, później Strążyską. W zasadzie jest to jedna ulica podzielona na dwa odcinki o różnych nazwach. Na końcu drogi jest wylot doliny i granica Parku Narodowego.

Spacerkiem będzie to niespełna godzina wędrówki, ale można też podjechać autobusem miejskim, prywatnym busem albo samochodem. Jednakże decydując się na własne auto musicie liczyć się z płatnym parkingiem. Warto zawczasu przez Internet wykupić miejscówkę.

Inne łatwe sposoby dojścia do Doliny Strążyskiej

Do Doliny Strążyskiej da się też przejść drogą Pod Reglami lub ścieżką Nad Reglami – dwie bardzo łatwe trasy turystyczne łączące kilka tutejszych dolinek.

Jeśli nie lubicie w obie strony iść tą samą drogą to można właśnie ścieżką Nad Reglami przejść na przykład do sąsiedniej Doliny Białego, aby nią wrócić do miasta. Chociaż jest to opcja raczej na ciepłe pory roku, a nie na zimę.

Dolina Strążyska w Tatrach – co jeszcze warto wiedzieć?

Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. Można bilet kupić na miejscu w małej budce lub też przez Internet. Spacer dnem doliny w jedną stronę zajmuje około godzinę czasu. Po drodze mijać będziecie leśniczówkę, kilka mostków nad potokiem, aż dojdziecie (prawie) pod wysoką na sześćset metrów północną ścianę Giewontu. Niektóre źródła podają nawet osiemset metrów.

U podnóża Giewontu znajduje się Polana Strążyska.

Kominy Strążyskie i odbicia szlaków

Na trasie zobaczycie również wystające gołe turnie (Kominy Strążyskie). Pod nimi drzewostan głównie buczyny karpackiej i kosodrzewina. Momentami będą też odbicia na inne szlaki turystyczne w prawo i w lewo, dlatego jeśli nastawiacie się na dalsze wędrówki warto zaopatrzyć się w mapę.

W zimie przydają się też raczki (kolce na buty) i trzeba również dowiedzieć się czy o każdej porze roku da się tymi szlakami  przejść.

Czy w Dolinie Strążyskiej jest schronisko?

Nie ma tu schroniska PTTK, jednakże na Polanie Strążyskiej znajduje się mała drewniana chatka – bufet Parzenica (zwykle bardzo zatłoczony). Tutaj da się kupić ciepłe napoje, a nawet kawałek ciasta.

Za polaną na końcu Doliny Strążyskiej znajduje się znak, który podpowie Wam, że piętnastominutowy spacer pozwoli Wam dojść do wodospadu Siklawica. Jednakże tam w zimie jest już trudniej. Z wózkiem nie przejdziecie wcale. Jeśli będzie oblodzenie to bez raczków na butach nie przejdziecie.

Co w pobliżu Doliny Strążyskiej?

Ponieważ dolina znajduje się na granicy Zakopanego spacer można połączyć z niejedną inną atrakcją turystyczną. Wybrać się na przeróżne górskie szlaki w Tatrach albo na spacer po mieście w tym na słynne Krupówki z mnóstwem sklepów i komercyjnych ciekawostek.

 

Foto & Film: własne

4 thoughts on “Dolina Strążyska w Tatrach zimą

Dodaj komentarz