Korbielów w Beskidzie Żywieckim

Korbielów to wieś w województwie śląskim. Chociaż tak naprawdę nie jest to już Śląsk ale Beskid Żywiecki. Miejscowość znana przede wszystkim jako jeden z większych ośrodków narciarskich w Polsce.

Korbielów w Beskidzie Żywieckim – atrakcje turystyczne

Korbielów w Beskidzie Żywieckim to mała wieś na terenie gminy Jeleśnia. Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne w Korbielowie to najważniejszą z nich są góry, które od wiosny do jesieni zachęcają turystów na piesze lub rowerowe wycieczki, natomiast zimą wieś zamienia się w prężny ośrodek narciarski.

W miejscowości są także zabytki, chociaż niezbyt znane i w niewielkiej ilości. Do najważniejszych należy drewniana kaplica z końca XIX wieku i dziewiętnastowieczny drewniany dom no i osada wołoska, której początek datuje się na piętnasty wiek.

Jeśli lubicie zwiedzać świątynie to możecie wejść do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów. Opiekę duszpasterską sprawują w nim dominikanie. Obok tegoż kościoła funkcjonuje niewielkie Muzeum Motóra. Niestety zwykle jest zamknięte. Na zwiedzanie trzeba się umówić z właścicielami – dominikanami (numer telefonu znajduje się przy wejściu) lub przyjść w niedzielę w wyznaczonych godzinach.

W obrębie Pilska są aż cztery rezerwaty przyrody. Rezerwat Pilsko, Pięć Kopców, Pod Rysianką, Romanka. Można je podziwiać wędrując po szlakach. Do jazdy na dwóch kółkach zapraszają trasy rowerowe.

Ośrodek narciarski Pilsko – narty i snowpark

Najwyższą górą w okolicy jest Pilsko (1557 m.n.p.m.). W Beskidzie Żywieckim ustępuje on wysokością tylko Babiej Górze. Na szczyt prowadzą trasy turystyczne oblegane przez miłośników pieszych wędrówek, natomiast zimą proponuje drugą pod względem długości trasę narciarską Pilsko – Baba, która liczy 4400 metrów. Tutejszy skipass pozwala wsiąść na wyciągi krzesełkowe i orczykowe.

Sezon narciarski rozpoczyna się tu w listopadzie, a kończy w marcu, czasami nawet w kwietniu. W razie potrzeby stoki są sztucznie naśnieżane.

To drugi pod względem wysokości położenia ośrodek narciarski w Polsce. Jeszcze wyższym jest tylko Kasprowy Wierch wznoszący się nad miastem Zakopane w Tatrach.

Na stokach Pilska można zobaczyć też amatorów innych sportów zimowych. Na przykład takich, którzy preferują zjazdy na snowboardzie. W ośrodku dla chętnych znajduje się snowpark do jazdy freestylowej.

W miejscowości istnieją wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie, także dla dzieci.

Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych sprawiają, że w Korbielowie odbywają się też liczne zawody w narciarstwie alpejskim. Wielka szkoda, że żaden wyciąg wożący narciarzy zimą nie jeździ latem. Na pewno też znalazłby się niejeden chętny do skorzystania. Nie każdy bowiem ma siłę na piesze wycieczki w górę.

Przełęcz Przysłopy i Hala Miziowa

Wejście na Pilsko Może być sporą atrakcją, jednakże nie dla każdego. Bowiem trzeba mieć niezłą kondycję aby pokonać tę trasę, która zajmuje kilka godzin w jedną stronę. Jeśli chcielibyście wybrać się na coś nieco krótszego to możemy polecić Przełęcz Przysłopy, na którą od parkingu powinniście dojść mniej więcej w godzinę. Rozpościerają się tam też ładne widoki.

Idąc w kierunku Pilska mijacie po drodze Halę Miziową ze schroniskiem. Gdyby część rodziny nie chciała zdobywać samego szczytu to może podejść właśnie tam, pod górę.

Nad bezpieczeństwem narciarzy i turystów czuwa w Beskidach Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Korbielów w Beskidzie Żywieckim – szlaki turystyczne

Z Korbielowa można dojść szlakiem żółtym na Halę Miziową, do Przyborowa albo do Sopotni Wielkiej, niebieskim na przełęcz Przysłopy, zielonym także do Sopotni Wielkiej, a czarnym na przełęcz Jałowiecką Północną albo Przełęcz Glinne.

Korbielów w Beskidzie Żywieckim – blisko do granicy

Nieopodal Korbielowa istnieje przejście graniczne ze Słowacją. Daje to możliwość sprawdzenia jakie atrakcje turystyczne można zobaczyć u sąsiadów. A tam też czeka na Was niejedna góra, jaskinia, zamek, baseny termalne i inne ciekawostki.

W takim przypadku Korbielów będzie dobrą bazą wypadową na całą okolicę.

Atrakcje w pobliżu Korbielowa

Niedaleko stąd jest miasto Żywiec z zabytkami takimi jak Park Habsburgów z Zamkiem czy katedra. Warte wizyty będzie również Muzeum Browaru Żywieckiego. Natomiast w Międzybrodziu jeździ po stoku góry Żar kolejka PKL linowo – terenowa.

Spośród mniej znanych ciekawostek w pobliżu napiszemy, że na przykład w miejscowości Węgierska Górka czeka na chętnych Aleja Zbójników.

Niedaleko stąd znajduje się jeszcze jeden wielki ośrodek narciarski – Szczyrk.

Noclegi w Korbielowie

W Korbielowie jest sporo miejsc, w których wynajmiecie noclegi – kwatery prywatne, ośrodki wczasowe, hotele. Trzeba jedna wiedzieć, że w sezonie większość bywa zarezerwowana. Jeśli więc planujecie przyjazd warto zawczasu poszukać miejsca do spania.

Foto: własne

4 thoughts on “Korbielów w Beskidzie Żywieckim

Dodaj komentarz