Gorące źródła z gór w Bukowinie Tatrzańskiej

0
Gorące źródła

Gorące źródła

Gorące źródła -Polska jest potęgą

Kąpiele w basenach termalnych, podgrzewanych energią z wnętrza ziemi, od wielu lat zyskują na popularności. Turyści, osoby poszukujące nowych form rekreacji i odpoczynku doceniają korzyści płynące z korzystania z gorących źródeł. Mało kto jednak wie, że Polska jest jedną z geotermalnych potęg Europy. Razem z Węgrami i Słowacją. W naszym kraju najważniejsze ośrodki, w których znajdują się gorące źródła to Ciechocinek, Cieplice Śląskie – Zdrój, Lądek – Zdrój i Podhale (okolice Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej).

Wyróżniającym się na tle innych ośrodkiem są Termy Bukovina. Co jest w nich wyjątkowego? Przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju krajobraz Tatr, wprowadzający alpejską atmosferę. Dobra lokalizacja i łatwy dojazd z Krakowa oraz Zakopanego, a także ze Słowacji. Jednak najważniejsza jest budowa geologiczna okolicznych terenów, dzięki której możliwe jest wydobywanie gorącej, zmineralizowanej wody z głębi ziemi.

Gorące źródła – prozdrowotny relaks

Właściwości prozdrowotne basenów termalnych doceniali już starożytni Rzymianie, ze względów zarówno higienicznych, relaksacyjnych, jak i towarzyskich. Kąpiele w basenach termalnych pomagają zregenerować organizm podczas wypoczynku i nabrać sił. Badania pokazują, że wody termalne, takie jak te w Termach Bukovina, są pomocne w łagodzeniu dolegliwości skórnych, stanów zapalnych, bóli mięśniowych oraz obniżają poziom stresu i wspomagają rehabilitację i rekonwalescencję. Wydobywana z głębokości 2400 m północno-zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu woda wyróżnia się specyficznym składem mineralnym. Najważniejsze pierwiastki obecne w wodzie z Bukoviny to:

  • sód (Na),
  • wapń (Ca),
  • chlor (Cl),
  • potas (K),
  • siarka (S),
  • magnez (Mg)
  • chrom (Cr).

Gorące kąpiele a organizm człowieka

Wody mineralne Term Bukovina całościowo działają na ludzki organizm. Wysoka temperatura wody powoduje lepsze wchłanianie pierwiastków, co pozwala na m.in. łagodzenie dolegliwości reumatycznych, obniżenie ciśnienia krwi, rozluźnienie mięśni czy łagodzenie przewlekłych dolegliwości górnych dróg oddechowych. Co więcej, warto wspomnieć, że wpływ gorących źródeł na dobrostan psychiczny jest niebagatelny – bogata w minerały woda pomaga ukoić nerwy, opanować stres i pomóc przy problemach ze snem. Gorące źródła wspomagają układ odpornościowy, co szczególnie docenią osoby zestresowane, a przez to bardziej narażone na różnorodne infekcje.

SPA dla piękna i dobrej kondycji psychicznej

Wartościowym uzupełnieniem efektów, jakie daje kąpiel w gorących źródłach, są zabiegi SPA. Dostępne w Termach Bukovina zabiegi pielęgnacyjne pomogą utrwalić pozytywny wpływ kąpieli termalnych. Inspirowane bogactwem regionalnej przyrody masaże i zabiegi obejmują m.in. pakiety dla dwojga. Masaże ajurwedyjskie, manicure i pedicure zapewniają regenerację ducha i ciała, świetnie dopełnią kurację w gorących źródłach.

Na terenie ośrodka, w ramach strefy SPA, znajduje się również tężnia, której unikalny mikroklimat poprzez inhalację wspomaga kurację schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, łagodzi alergie i ogólne zmęczenie. Niecodzienny klimat tężni uzupełniają gałązki tarninowe, po których leniwie spływają solankowe krople. Solankowe inhalacje dodatkowo pomagają przeciwdziałać negatywnym skutkom życia w zanieczyszczonym środowisku czy w otoczeniu dymu nikotynowego.

Pomysł na weekend lub jednodniowy relaks – gorące źródła

Termy pod Tatrami mają do zaoferowania gościom nie tylko niecodzienne właściwości gorących wód z głębi ziemi – to także jedyna w swoim rodzaju tatrzańska atmosfera u podnóża najwyższych polskich gór. Z basenów zewnętrznych oraz wewnętrznych goście mają możliwość podziwiania rozległej i monumentalnej panoramy Tatr Wysokich, a także części Zachodnich. Widok ten robi szczególnie duże wrażenie zimą, gdy z poziomu gorącej wody widać ośnieżone, surowe szczyty.

Malownicze otoczenie przyrody, bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego powoduje, że zarówno jednodniowy pobyt na basenach termalnych, jak i wyjazd weekendowy lub dłuższy, będzie udany i pozwoli zregenerować siły. Natomiast na gości spragnionych wrażeń czekają także serpentyny zewnętrznych zjeżdżalni i rwąca rzeka, które dostarczą radości osobom w każdym wieku. Koneserzy leniwego relaksu i gorącej kąpieli mają możliwość skorzystania z 2 przestronnych jacuzzi.

Termy Bukovina – jak dojechać

Termy Bukowina położone są w niewielkiej odległości od Zakopanego i Nowego Targu. Jest to około 2 godziny jazdy samochodem od Krakowa i 10 km od przejścia granicznego w Łysej Polanie. Łatwy dojazd do Term zapewniają także busy kursujące z Zakopanego oraz autobusy z Krakowa.

Tekst i foto od właścicieli strony:

https://www.termybukovina.pl/

Dodaj komentarz