Gdańsk - miasto Neptuna

Gdańsk - miasto Neptuna

Gdańsk – miasto Neptuna

Gdańsk – miasto Neptuna leży bezpośrednio nad Bałtykiem, jest miastem o bardzo bogatej historii, którą turysta poznaje przemierzając jego ulice.

Najbardziej charakterystyczna dla zabudowy Gdańska jest różnorodność stylów architektonicznych. Począwszy od gotyku (m.in. starówka), przez renesans, barok, klasycyzm, aż po modernizm i współczesne budownictwo. Obok secesyjnych kamienic wznoszą się modernistyczne budynki, a nowoczesny styl budownictwa pojawia się m.in. na starówce.

Wypoczynek w mieście Neptuna

Do Gdańska warto pojechać nie tylko nad morze. W dzielnicy Brzeźno znajdziecie molo, przy którym biegnie promenada. Łączący ona nabrzeże w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Jest to wymarzone miejsce dla spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów i rolkarzy.

Miasto oferuje bardzo bogatą ofertę kulturową – kina (m.in. Helios, Millenium), Filharmonię Bałtycką, Operę i teatr. W sezonie letnim odbywa się tam mnóstwo wydarzeń, ale na starówce może być dość tłoczno ze względu na trwający wówczas Jarmark Dominikański. Dla osób, które chciałyby się wybrać do Gdańska grudniu, miasto szykuje Jarmark Bożonarodzeniowy. Choć aura nie jest wówczas zbyt przyjazna. Świąteczne dekoracje świetlne robią wrażenie.

Turyści, którzy chcieliby zwiedzić Gdańsk i poznać jego historię powinni poświęcić co najmniej 3 – 4 dni. Zobaczycie m.in. Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej (nowoczesne i interaktywne), a także Europejskie Centrum Solidarności. W muzeum i ECS przez cały rok są dostępne wystawy stałe oraz czasowe.

Zakupy w Gdańsku

Jeszcze do niedawna głównym centrum handlowym w Gdańsku cieszącym się największym zainteresowaniem była Galeria Bałtycka. Znajdziecie ja przy stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk Wrzeszcz. Od paru lat uwagę Gdańszczan przykuwa także Forum, które mieści się w centrum Gdańska. Jest to największe centrum handlowe w Trójmieście. Oprócz dwóch głównych centrów handlowych w Gdańsku znajdują się także nieco mniejsze centra m.in. Alfa (Gdańsk Przymorze), Metropolia (Gdańsk Wrzeszcz).

Gdańsk – miasto Neptuna – baza noclegowa i restauracje

Baza noclegowa w Gdańsku jest bardzo różnorodna i rozbudowana. W ostatnim czasie oprócz hoteli dużym zainteresowaniem cieszą się także apartamenty, które znajdziecie w centrum miasta. Apartamenty na wynajem mają łazienkę, pokój z aneksem kuchennym i sypialnię, więc mogą konkurować z 4 – gwiazdkowymi hotelami. Dla wielu turystów dostęp do aneksu kuchennego jest dużym atutem, bo umożliwia przygotowanie posiłków w domu. Z niższej półki cenowej Gdańsk oferuje pensjonaty i hostele oraz kwatery prywatne.

Od niedawna na Wyspie Spichrzów są otwarte lokale gastronomiczne, które oferują różnorodne kuchnie i smaki, nie tylko polskie. To prawdziwe „centrum” gastronomiczne. Podobne miejsce znajduje się w centrum handlowym Metropolia, na najwyższym poziomie, gdzie utworzono wspólną przestrzeń do spożywania posiłków serwowanych przez różne punkty gastronomiczne.

Szereg restauracji mieści się na starówce – przed wyborem konkretnej restauracji warto się upewnić, jakie ma ona opinie. Niektóre z lokali gastronomicznych działają tylko w sezonie i są nastawione na szybki zysk, nie na budowanie opinii, co przekłada się na niższą jakość świadczonych usług gastronomicznych.

Podsumowanie

Gdańsk jest pięknym miastem, do którego chce się wracać – choćby raz w roku. Jako ośrodek kulturowy i akademicki oferuje ono szereg wspaniałych miejsc i rodzajów aktywności, a na temat historii tego miasta i możliwości spędzania w nim czasu można byłoby napisać książkę. Do Gdańska prowadzi wiele dróg – i tych publicznych i kolejowych. Można dostać się do miasta autokarem lub busem, albo pociągiem lub własnym samochodem. Po mieście najlepiej poruszać się pieszo (w obrębie centrum, starówki, nad morzem), albo SKM-ką (Szybką Koleją Miejską), która pomaga ominąć korki i dojechać także do Gdyni i Sopotu.

Tekst & Foto: nadesłała firma http://www.autokary-lancut.pl/

Dodaj komentarz