Stegna nad Zatoką Gdańską

Stegna nad Zatoką Gdańską

Stegna nad Zatoką Gdańską na Żuławach Wiślanych

Stegna nad Zatoką Gdańską leży dokładniej na Żuławach Wiślanych w delcie rzeki Wisła. Niektórzy mówią i piszą Stegna Gdańska, ale naprawdę na mapach i w encyklopediach figuruje po prostu pod nazwą Stegna. Jest to duża wieś gminna w województwie pomorskim. Sama w sobie mało ciekawa – typowe wczasowisko nad Morzem Bałtyckim z jedną główną ulicą, wzdłuż której gęsto ustawione są sklepy i kramy z rybami, lodami, goframi, pamiątkami i tym wszystkim co z takim miejscem się kojarzy. Z centrum gminy do plaży trzeba przejść przez las – około pół godziny spaceru.

Największe atuty Stegny – świetne położenie i niskie ceny

Największym jednak atutem Stegny jest jej położenie. Nie tylko to, że nad morzem,  ale także blisko jest stąd do innych bardzo interesujących miejsc. Na przykład do zamku w Malborku, Trójmiasta, Krynicy Morskiej, a przez Zalew Wiślany (statkiem) także do Fromborka i Elbląga. A więc warto polecić to miejsce wszystkim, którzy oprócz plażowania chcieliby też pozwiedzać coś ciekawego.

Dużą zaletą miejscowości takich jak ta są też relatywnie dużo niższe ceny w porównaniu do innych, bardziej znanych kurortów. W kwaterach prywatnych można znaleźć coś praktycznie na każdą kieszeń. Ale jeśli ktoś lubi wygody i komfort to hotele i domy wczasowe też się znajdą.

Stałych mieszańców Stegny jest około 2 000, w miesiącach letnich liczba ta dzięki przyjezdnym wczasowiczom wielokrotnie wzrasta. Nazwa miejscowości znana jest od czasów średniowiecznych przebiegał tędy szlak handlowy do Królewca. Po I rozbiorze w 1772 roku tutejsze tereny zostały wchłonięte przez Prusy, w latach 1919 – 1939 należały do Wolnego Miasta Gdańska, a wróciły do Polski w roku 1945.

Co warto tu zaliczyć?

Najcenniejszym zabytkiem jest tu siedemnastowieczny kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z wyraźnie widoczną konstrukcją szachulcową, bardzo popularną w okolicy. Znajdują się tu piękne organy, dlatego warto się wybrać na Międzynarodowy Festiwal Organowy, który organizowany jest tu co roku.  Ze Stegny można się przejechać na wycieczkę kolejką wąskotorową do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa i Mikoszewa.

Foto: własne

2 thoughts on “Stegna nad Zatoką Gdańską

Dodaj komentarz