Atrakcje nad jeziorem drweckim

Atrakcje nad jeziorem drweckim

Atrakcje nad Jeziorem Drwęckim – a gdzie to jest?

Jezioro Drwęckie leży na Pojezierzu Iławskim na Mazurach, a najbardziej znaną miejscowością nad tym jeziorem jest Ostróda. Na mapie trzeba szukać w województwie warmińsko – mazurskim na północy Polski. Atrakcje nad Jeziorem Drwęckim są bardzo różne ale o tym za chwilę.

Jezioro Drwęckie – trochę statystyki i geografii

Woda Jeziora Drwęckiego zajmuje powierzchnię ponad 880 hektarów. Maksymalna głębokość akwenu wynosi około 22 metry. Największą tutejszą wyspą jest  dziesięciohektarowy Ostrów. Bardzo ciekawy kształt  jeziora przypomina nieco literę V. Są to bowiem dwie wąskie rynny połączone ze sobą. Jedna ma długość 12, druga 5 kilometrów. Jeśli popatrzymy z boku łatwo pomylić to z rzeką bowiem szerokość akwenu wynosi około 1 kilometr. Wyraźnie widać to na mapie. Jeśli już mowa o rzece przepływa tędy Drwęca. Wypływa ona z najwyższego w okolicy wzniesienia – Góry Dylewskiej (312 m.n.p.m.) i po 207 kilometrach wpada do Wisły. W Jeziorze Drwęckim także kończy się  Kanał Elbląski – znany zabytek techniki, nazywany jednym z siedmiu „cudów Polski” (według czytelników „Rzeczpospolitej”). Połączył on drogą wodną Elbląg z Ostródą.

Lasy i bagna

Północne brzegi wody porastają iglaste lasy zwane Lasami Liwskimi. Są tu też bagna i znaczne pofałdowanie terenu. Natomiast po stronie południowej roślinności jest mniej. W sąsiedztwie znajdują się inne, dużo mniejsze jeziora, między innymi Smordy i Morliny.

Atrakcje turystyczne nad jeziorem Drwęckim

Najwięcej atrakcji nad Jeziorem Drwęckim znajdziecie w Ostródzie. Nad samym brzegiem jest się plaża, molo i wyciąg nart wodnych – atrakcja dla miłośników sportów ekstremalnych (tak, tak wcale niełatwo jest na tym pływać). Prowadzi też tędy szlak kajakowy, a wokół brzegu są szlaki piesze (niebieski i zielony z Ostródy do Piławek). Nieco dalej od brzegu w samym mieście zachęcam do zwiedzenia zabytków gotyckich, przede wszystkim czternastowiecznego krzyżackiego  zamku. Gotyckie są tu też mury obronne, z których do dziś pozostały fragmenty, kościół św. Dominika Savio, a także układ urbanistyczny miasta. Warta wspomnienia jest też między innymi wieża Bismarcka.

Foto: własne.

3 thoughts on “Atrakcje nad Jeziorem Drwęckim

Dodaj komentarz