Wyjazd na wakacje – czy pogoda ma znaczenie?

Czy zdarzyła się Wam już kiedyś podobna sytuacja, kiedy wymarzony i wyczekiwany przez wiele miesięcy wyjazd na wakacje popsuła Wam pogoda? Zarezerwowane pokoje, wykupione bilety na samolot (albo pociąg), załatwiony urlop u szefa, wreszcie wyjeżdżacie i…. całe dwa tygodnie zimno, wieje i pada deszcz. Można się załamać, prawda? Pół biedy jeżeli ktoś lubi spędzać czas na zwiedzaniu muzeów, zabytków albo w najgorszym wypadku galerii handlowych. Gorzej jeżeli szykowaliście się do leżenia plackiem na plaży albo wędrówek po górach. Wbrew pozorom nawet tak zwane „wakacyjne raje pogodowe” czyli Włochy, Hiszpania lub Grecja też mają swoje ograniczenia. Są tygodnie kiedy nie warto się tam wybierać.

Skąd wiedzieć jaka będzie pogoda?

Jakimś wyjściem z sytuacji może być sprawdzanie stron internetowych z prognozami pogody. Są wśród nich takie, które pokazują przewidywania nawet na kilkadziesiąt dni do przodu. Jednakże trzeba pamiętać, że jest to niestety trochę jak wróżenie z fusów. Na dłużej niż 2 lub 3 dni pewnej pogody nie da się przewidzieć. Zwłaszcza w Polsce nad Morzem Bałtyckim. Z każdym tygodniem coraz bardziej zmniejsza się prawdopodobieństwo trafienia, więc wszystkie te meteorologiczne strony są na bieżąco aktualizowane.

Wyjazd na wakacje, a pogoda w różnych częściach świata

Pewnego razu sprawdziliśmy jaka jest pogoda na świecie w serwisie TurystycznyNinja.pl. Planując podróż do dalekich krajów (a nawet całkiem blisko) warto zapoznać się z takimi informacjami. Zauważyliśmy na przykład kiedy warto (lub nie warto) jechać do Turcji i wszystkich krajów śródziemnomorskich ze względu na zbyt duże upały, które przecież mogą zmęczyć i zepsuć urlop wcale nie mniej niż deszcz. Zresztą zależy co kto lubi. Może ktoś właśnie takiego ciepła potrzebuje.

Jeszcze bardziej egzotyczne pod względem pogody są na przykład kraje jak Namibia w Afryce, Filipiny i Indie w Azji albo Nowa Zelandia na Antypodach. Rzadko w polskiej telewizji są pokazywane jakiekolwiek mapy pogodowe z tamtych rejonów świata. A jak już szykujemy się na tak dalekie wyprawy to chcemy chociaż wiedzieć jakiego rodzaju odzież nam się przyda aby uniknąć przykrej przygody z przeziębieniem albo udarem słonecznym.

Foto: własne

Dodaj komentarz