Jastrzębia Góra i Tupadły

Jastrzębia Góra i Tupadły

Jastrzębia Góra i Tupadły pomysł na lato

Jastrzębia Góra i Tupadły bezpośrednio sąsiadują ze sobą ale jest między nimi sporo różnic. Najlepiej sami sprawdźcie.

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra jest popularnym nadbałtyckim wczasowiskiem. Od 2014 roku stanowi odrębną wieś, wcześniej była częścią Władysławowa. To najbardziej na północ wysunięta miejscowość w Polsce, o czym informuje wszystkich ustawiony na tutejszym deptaku pomnik. Stałych mieszkańców jest tu około 1000.

Nieprzypadkowo w nazwie wsi pojawia się słowo „góra”. Nad samym Bałtykiem wznosi się ponad 33 metrowy klif, co z jednej strony daje piękne krajobrazy, ale z drugiej jest udręką dla wczasowiczów, którzy tę wysokość muszą pokonać za każdym razem przy schodzeniu na plażę.

Historia Jastrzębiej Góry nie sięga daleko. Jeszcze na początku XX wieku nie było tu żadnych zabudowań tylko łąki na których wypasano gęsi. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano pierwsze domy wczasowe, dzięki którym rozwinął się kurort. Wypoczywał tu między innymi Józef Piłsudski.

Obecnie do dyspozycji dostępne są trzy kąpieliska. Przy głównej ulicy jak we wszystkich tego typu miejscowościach są sklepy, sklepiki, stragany, restauracje, smażalnie ryb i lodziarnie. Liczne domy wczasowe i hotele oferują noclegi, niestety w większości bardzo drogie. Tańsze miejsca można łatwiej znaleźć w sąsiednich wsiach (na przykład w opisanych niżej Tupadłach czy Ostrowie).

Będąc w Jastrzębiej Górze warto wybrać się na spacer wąwozem Lisi Jar na Przylądek Rozewie. Latem w tutejszym kościele odbywają się koncerty organowe.

Tupadły Koło Jastrzębiej Góry

W Polsce jest sześć miejscowości o nazwie Tupadły, dlatego, aby doprecyzować trzeba napisać, że tu chodzi o wieś w województwie pomorskim. To bardzo niewielka miejscowość w powiecie puckim. Administracyjnie należy do gminy Władysławowo. Stałych mieszkańców około 500 osób. Nic tu nie ma ciekawego do oglądania – jedna główna droga i zwykłe domy mieszkalne.

Największym atutem Tupadeł jest położenie w bezpośrednim sąsiedztwie popularnego nadmorskiego wczasowiska czyli Jastrzębiej Góry. Do plaży nieśpiesznym spacerowym krokiem można stąd dojść w około 40 minut. Jednakże nie ma tu gęsto ustawionych budek z lodami, frytkami i goframi, nie ma hałasujących do późna w nocy restauracji, a wielu mieszkańców oferuje w swoich domach pokoje gościnne w  niskich cenach (dużo taniej niż bezpośrednio nad morzem). Dlatego dobre to miejsce dla osób lubiących na wakacjach spokój i ciszę, a także dla rodzin z ograniczonym budżetem.

Tupadły mają historię sięgającą szesnastego wieku, kiedy figurowały w spisach jako wieś królewska.

Artykuł powstał we współpracy z:  https://www.przymorzu.pl/noclegi/jastrzebia-gora

Foto & video: własne

 

8 thoughts on “Jastrzębia Góra i Tupadły

Dodaj komentarz