Na Wieżycy

Na Wieżycy

Na Wieżycy czyli na najwyższej górze na polskich nizinach

Dlaczego warto znaleźć się na Wieżycy? Przede wszystkim dla wspaniałych krajobrazów, które są jeszcze piękniejsze dzięki Kaszubskiej Wieży Widokowej im. świętego Jana Pawła II. Ma ona trzydzieści metrów wysokości, (niektóre źródła podają metrów 35) a więc więcej niż rosnące na wzniesieniu drzewa. Wejście jest płatne, a zimą kiedy zdarzają cię oblodzenia wieża jest nieudostępniona. Natomiast przejście od samochodowego parkingu pod wieżę zajmuje kilkanaście minut. Trasa nie jest ani długa ani trudna, więc bez problemu pokonają ją nawet rodziny z dziećmi. Przy dobrej pogodzie da się zobaczyć stąd Mierzeję Helską.

Gdzie leży Wieżyca?

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem polskich pojezierzy, jednym z morenowych Wzgórz Szymbarskich na Kaszubach w województwie pomorskim. Dokładniej pisząc stoi na trasie turystycznego Szlaku Wzgórz Szymbarskich.  Prowadzi tu także samochodowa trasa turystyczna – tak zwana „Droga Kaszubska”. Jej wysokość wynosi 328 metrów nad poziomem morza. Niedaleko jest stąd do miejscowości Szymbark, Rybaki i Stężyca.

Górę porasta głównie las bukowy. Las ten ma grubo ponad 100 lat. Podobno nawet ponad 150 lat. Wokół na powierzchni ponad 30 hektarów rozciąga się rezerwat przyrody nazwany „Szczyt Wieżyca ja Pojezierzu Kaszubskim”. Do gatunków szczególnie w tym miejscu chronionych należy buczyna kwaśna.

W zimie miejsce to przyciąga narciarzy zarówno biegowych, jak też tych, którzy wolą zjeżdżać ze stoku, bowiem zainstalowany został tu wyciąg narciarski. Co ciekawe znacznie dłużej niż w innych miejscach regionu utrzymuje się tu śnieg.

Według legend (nie wiadomo czy prawdziwych) w tym miejscu odbywały się niegdyś dawne obrzędy pogańskie Słowian.

Ciekawostką ortograficzną jest też fakt, że całkiem niedaleko stąd płynie mała rzeka Wierzyca , której nazwę pisze się przez „rz”. A góra o której piszemy tutaj to Wieżyca przez „ż”

Co jeszcze w Okolicy?

Jeżeli będziecie w okolicy zachęcam do odwiedzenia między innymi Pucka, Helu, Rozewia, Jastrzębiej Góry. Warto odwiedzić też Muzeum Hymnu Narodowego w Będomnie, a także przejść jedyną na nizinie europejskiej jaskinię zwaną Groty Mechowskie.

Na nocleg poleca się poszukać ciekawy Hotel na Kaszubach.

Foto: własne

4 thoughts on “Na Wieżycy (328 m.n.p.m.) na Kaszubach

Dodaj komentarz