Skandynawia nie taka daleka

Skandynawia nie taka daleka

Skandynawia nie taka daleka – 4 miejsca, które warto odwiedzić

Kraje skandynawskie wielu osobom wciąż wydają się odległe – najpewniej jest to wrażenie wywoływane obecnością morza. Jednak do Skandynawii można pojechać nawet na krótką wycieczkę: jednodniową lub weekendową. Skandynawia nie taka daleka. Sprawdź, gdzie warto się wybrać na szybki wyjazd za Morze Bałtyckie.

Skandynawia nie taka daleka – Bornholm, czyli Dania między Polską a Szwecją

Bliżej już się nie da. Duńska wyspa leży zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża, co oznacza, że możemy tam dotrzeć szybciej niż mieszkańcy Kopenhagi. Rejs na Bornholm najlepiej rozpocząć w Świnoujściu i stamtąd udać się do Ystad – z miasta Wallandera odpływają promy na Bornholm.

Komu przypadnie do gustu wycieczka na Bornholm? Przede wszystkim miłośnikom pieszych wędrówek i rowerowych szlaków. Duńska wyspa to raj dla osób, które uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu i marzą o tym, by odetchnąć od zgiełku miasta. Prom na Bornholm dopływa do Rønne, czyli stolicy i największego miasta na wyspie. Znajduje się tu między innymi kościół Sankt Nikolai kirke z XIII wieku, który warto odwiedzić po zejściu na ląd. Miłośnicy zabytków sakralnych powinni też się udać do położonej niedaleko Rønne wioski Nylars, gdzie mieści się kościół z XII wieku.

Do najpopularniejszych miejsc na Bornholmie zaliczamy bez wątpienia Louisenlund, czyli duńskie Stonehenge, a także Ekkodalen – wyjątkową Dolinę Echa. Podczas wycieczki na Bornholm koniecznie udaj się też do Allinge, gdzie zlokalizowane są ruiny zamku Hammershus – jest to największy tego typu obiekt w całej Europie Północnej. Polecamy również wizytę w Dueodde, które bywa nazywane Lazurowym Wybrzeżem Północy.

Ystad – pierwszy przystanek w Szwecji

Turyści wybierający rejs promem Unity Line ze Świnoujścia do Ystad bardzo często planują dalszą podróż po Szwecji lub Danii. A przecież Ystad jest takie piękne! Warto się tu zatrzymać na dłużej, zwłaszcza jeśli jesteś fanem kryminałów lub nie przepadasz za tłumami. To właśnie z Ystad pochodził Kurt Wallander, fikcyjny bohater powieści Henninga Mankella. Miłośnicy charyzmatycznego komisarza zachwycą się już samym portem, które było ulubionym miejscem spacerów Wallandera. Warto też wybrać się na ulicę Mariagatan, gdzie pod numerem 10 mieszkał Kurt, a także do Fridolfs Konditori – ulubionej kawiarni Wallandera.

Ystad to jednak nie tylko miejsce dla fanów szwedzkiego policjanta. Odnajdą się tu również osoby, które uwielbiają urokliwe średniowieczne uliczki i szachulcową zabudowę. Przez Ystad wiedzie również trasa Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, która prowadzi prosto do Kościoła Mariackiego. Ystad to jedno z tych miast, które można spokojnie zwiedzić w jeden dzień, choć zdecydowanie warto zostać tu nieco dłużej.

Malmö – między Szwecją a Danią

Wystarczy niecała godzina, by dostać się z Ystad do Malmö, czyli stolicy Skanii. Położone w południowo-zachodniej Szwecji miasto jest rajem dla miłośników piaszczystych plaż, modnych kawiarni i restauracji oraz monumentalnych zabytków. Znajduje się tu bowiem zamek Malmöhus, który jest najstarszym skandynawskim zamkiem pamiętającym czasy renesansu. W samym Malmöhus znajdziemy natomiast ciekawe muzea, w tym Muzeum Techniki i Żeglugi z okrętem podwodnym U3.

Miłośnikom współczesnej architektury polecamy wizytę na Lilla Varvsgatan 14, gdzie mieści się najwyższy szwedzki budynek mieszkalny Turning Torso. Autorem projektu jest Santiago Calatrava, który zaprojektował również dworzec Berlin-Spandau i podwieszany most Puente del Alamillo w Sewilli.

Warto też zauważyć, że zarówno Ystad, jak i Malmö to popularne cele podróży… morsów. Nie chodzi nam jednak o zwierzęta, lecz o ludzi preferujących kąpiele w lodowatej wodzie. Morsowanie po szwedzkiej stronie Bałtyku to atrakcja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych morsów.

Do Malmö chętnie przyjeżdżają też fani kryminałów, gdyż to właśnie tutaj znajduje się szwedzka część słynnego Mostu nad Sundem, który stał się bohaterem serialu pod tym samym tytułem. Jest to najdłuższe europejskie połączenie między dwoma krajami (7845 m), a po drugiej stronie mostu znajduje się już Kopenhaga.

Skandynawia nie taka daleka – Kopenhaga w jeden dzień? To możliwe!

Na sam koniec zostawiliśmy Kopenhagę, do której można się dostać z Polski na trzy sposoby: drogą lądową przez Niemcy, drogą morską przez Szwecję i drogą powietrzną. Jeśli lubisz być w podróży, szczególnie polecamy wycieczkę promem, która jest dodatkową atrakcją dla turystów. Rejs ze Świnoujścia do Ystad trwa ok. 7,5 godziny, a w tym czasie można odpocząć, wpatrywać się w morze czy korzystać z atrakcji przygotowanych przez operatora promowego. Po dotarciu do Ystad kierujemy się na zachód Szwecji – do Malmö, gdzie wystarczy przejechać przez Most nad Sundem, by znaleźć się w Kopenhadze.

Dzięki temu, że najważniejsze kopenhaskie atrakcje zlokalizowane są blisko siebie, Kopenhagę można zwiedzić nawet w jeden dzień. W ciągu kilku godzin możesz zobaczyć dzielnicę portową Nyhavn, słynną rzeźbę Małej Syrenki, Plac Ratuszowy, deptak handlowy Strøget, a także Pałac Amalienborg i Zamek Christiansborg. Dla chcącego nic trudnego!

Tekst & Foto: od partnerów zewnętrznych

Dodaj komentarz