KODAK Digital Still Camera

Port Windawa (Ventspils)

Ten duży handlowy port Windawa stanowił w czasach ZSRR ważny punkt przeładunkowy dla towarów masowych wywożonych z głębi kontynentu. Leży nad Bałtykiem przy ujściu rzeki Venta. Natomiast współcześnie nad jej brzegami znajduje się reprezentacyjna promenada, przy której cumują wielkie pasażerskie promy Silja Line łączące Windawę z Nynäshamn awanportem Sztokholmu

Zamek Kawalerów Mieczowych

Osada powstała pod średniowiecznym zamkiem założonym przez zakon Kawalerów Mieczowych w XIII wieku. Przez wiele lat był on centrum administracyjnym Księstwa Kurlandii. Jest to jedyna średniowieczna twierdza na Łotwie, która przetrwała do naszych czasów nigdy nie zrujnowana. Natomiast obecnie w jej wnętrzu mieści się tutejsze muzeum regionalne z bogatymi zbiorami. W kilku salach podziwiać można zachowane fragmenty średniowiecznych malowideł. Jest też zrekonstruowany gabinet rosyjskiego gubernatora z oryginalną wygódką. Na najwyższym piętrze mieszczą się również zbiory związane z żeglugą. Widok z wieży jest niestety ograniczony.

Plaża, skansen, hala koncertowa i inne atrakcje

Przez wiele lat port Windawa przedstawiał sobą dość smutny wizerunek upadłego posowieckiego portu. Dziś z powodzeniem może konkurować z kurortami litewskimi: Palangą czy Neringą. Posiada wspaniała piaszczystą plażę oraz także rozległy park miejski na wybrzeżu ze staroświecką ciuchcią, wesołym miasteczkiem oraz skansenem. W skansenie tym obejrzeć można stare łodzie rybackie, chaty i wiatrak holenderski.

Turystycznym symbolem miasta stały się kolorowe krowy ustawione w kilkudziesięciu punktach i przynoszące rozmaite przesłania. Jest więc krowa-pięknisia przeglądająca się w lustrze, także krowa gosposia w sukience w kwiatki, krowa-walizka itp. W pobliżu nabrzeża znajduje się plac targowy z pięknym drewnianym budynkiem mieszczącym mechanizm zegara i dzwonki (carillon). Na urokliwej starówce zobaczycie pełno małych parterowych domków. W centrum miasta są one zazwyczaj murowane, ale spacer po sąsiedniej dzielnicy Ostgals pozwala zapoznać się również z licznymi reliktami zabudowy drewnianej, charakterystycznej dla krajów nadbałtyckich.

Miejscem reprezentacyjnym nowej Windawy jest nowa Hala Koncertowa, w której corocznie odbywały się miejscowe preselekcje do konkursu Eurowizji. Otacza ją skwer z wielką fontanną imitującą żaglowiec i nawiązującą do czasów, kiedy z portu w Windawie wypływały statki do kolonii Tobago na Karaibach.

Tekst & Foto: Tomasz Zapała – polecamy wszystkim także forum turystyczne http://www.turystycznie-forum.pl/

Dodaj komentarz