Gdzie wyjechać na wycieczkę? Zwiedź Szczecin

0
Gdzie wyjechać na wycieczkę? Zwiedź Szczecin

Gdzie wyjechać na wycieczkę? Zwiedź Szczecin

Gdzie wyjechać na wycieczkę? Zwiedź najpiękniejsze polskie miasta, na przykład Szczecin

Gdzie wyjechać na wycieczkę tym razem? Pomysły  zazwyczaj kończą się na wypadzie nad morze lub w góry. Wśród najczęściej odwiedzanych miast w Polsce są oczywiście Kraków, Warszawa czy Gdańsk, olbrzymim powodzeniem cieszą się także Poznań i Wrocław.

Warto jednak obrać za cel mniej oczywiste miejscowości, takie jak urokliwy Szczecin, pełen zieleni i fascynującej historii. Poznajcie to miasto lepiej! Powstało ono wcześniej niż państwo polskie VII lub VIII wiek), chociaż prawa miejskie zostały nadane w roku 1234. Mieszka tu około 400 tysięcy ludzi na powierzchni 300 kilometrów kwadratowych. Przez kilka wieków znajdował się po niemieckiej stronie granicy.

Szczecin – co warto zobaczyć?

Wielu turystów kojarzy Szczecin głównie za sprawą przekonania, że znajduje się nad morzem. W tym miejscu warto rozwiać wszelkie wątpliwości: Szczecin nad Bałtykiem nie leży, ale ma za to prężnie rozwijający się port nad Odrą oraz piękne bulwary – to idealne miejsce na spacer w słoneczny dzień. Nad rzeką znajduje się też jeden z najpiękniejszych zabytków regionu, czyli monumentalne Wały Chrobrego z fontanną, kolumnami do złudzenia przypominającymi latarnie morskie, zacienionymi alejkami oraz wspaniałą panoramą. Kolejnym symbolem Szczecina jest Zamek Książąt Pomorskich. To miejsce przenika nie tylko wielowiekowa historia, ale i współczesna kultura – znajdują się tu muzeum, opera, galeria sztuki, kameralny teatr, a nawet kino.

Wiosną i latem na zamkowym dziedzińcu regularnie odbywają się wydarzenia: warsztaty, wystawy, seanse filmowe czy festiwale i koncerty. W skrzydle menniczym znajduje się Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, gdzie dowiemy się więcej o szczecińskich atrakcjach. Spośród miejskich budowli największy rozgłos w ostatnich latach zdobyła Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, wyróżniona prestiżową nagrodą architektoniczną. Biała bryła filharmonii to budynek kontrowersyjny, lecz doceniany na całym świecie. Inspiracją dla projektanta był lodowy pałac, który dumnie wznosi się w niebo przy Placu Solidarności, a wieczorem cieszy kolorowym oświetleniem. Nawet jeśli nie uda się kupić biletu na jeden z koncertów, warto wejść do środka i zobaczyć nowoczesny szyk wnętrza na własne oczy. Wspomnimy też archikatedrę św. Jakuba i całe Stare Miasto.

Miasto zieleni

Wiosną Szczecin rozkwita – dosłownie i w przenośni. Już w kwietniu w całym mieście pojawiają się setki barwnych krokusów. W maju przychodzi czas na magnolie. Te piękne drzewka zachwycają turystów w różnych miejscach, na przykład na Placu Grunwaldzkim, który zamienia się w wiosenny ogród osadzony wśród uroczych kamieniczek. W kilka minut można się stamtąd dostać do jednego z najbardziej popularnych miejsc rekreacji, czyli na Jasne Błonia.

Ten ogromny skwer z aleją platanów to ulubiony cel spacerów szczecinian, zabaw z dziećmi czy spotkań przy kawie i lodach. Idąc dalej, trafimy do Parku Kasprowicza z malowniczym jeziorkiem oraz amfiteatrem, a następnie do Ogrodu Różanego. Wizyta w nim na pewno zostanie w pamięci wszystkich! Setki kwiatów różnych gatunków i kolorów, romantyczne altanki oraz ptasia fontanna zachwycą zarówno młodszych, jak i starszych członków rodziny. Ciekawym miejscem jest też Cmentarz Centralny – jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Został zaprojektowany tak, by przypominać park. Skłania odwiedzających do dłuższych spacerów pełnych namysłu i refleksji.

Szczecin na pogodę i niepogodę

Przy deszczowej pogodzie można zagospodarować czas, zwiedzając atrakcyjne szczecińskie muzea. Na przykład Muzeum Narodowe, Muzeum Techniki i Komunikacji czy zamkową Celę Czarownic. Na uwagę zdecydowanie zasługują też Podziemne Trasy Szczecina. Ta arcyciekawa rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej i schronu przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Ma głębokość około 5 pięter. Otwarta jest dla zwiedzających w każdym wieku, zainteresowanych historią i ciekawostkami z tamtych czasów. Kinomaniacy powinni zaś wybrać się na seans do Kina Pionier, jednego z najstarszych kin na świecie. Kino rozpoczęło swoją działalność w 1907 roku i wciąż można oglądać w nim filmy, popijając kawę przy stoliku.

Gdzie wyjechać na wycieczkę? – Hotel w Szczecinie na weekend majowy

Skoro już wiemy, gdzie wyjechać na wycieczkę, poszukajmy odpowiedniego hotelu! Warto zwrócić uwagę na lokalizację, by bez problemu dotrzeć do wybranych atrakcji, a jeśli podróżujemy z rowerami – na możliwość ich przechowania. Hotel Dana to idealne miejsce na spędzenie majówki w Polsce. Mieści się w spokojnym rejonie w centrum miasta. Stąd szybko i wygodnie dostaniemy się niemal wszędzie – zarówno spacerem, jak i komunikacją miejską lub samochodem.

Hotel jest też przyjazny rowerzystom oraz czworonożnym pupilom! Oferuje komfortowe pokoje jedno- i dwuosobowe oraz familijne, a także kameralną strefę SPA. Sprawdzi się więc zarówno na wypad we dwoje, jak i na rodzinną wycieczkę. Co ważne, realizuje też bon turystyczny, a standardy higieny i bezpieczeństwa są zawsze na najwyższym poziomie. Cechą charakterystyczną hotelu jest fakt, że znajduje się w zabytkowym budynku, liczącym sobie już ponad wiek.

W czasach PRL mieściły się tutaj słynne zakłady odzieżowe DANA, w których powstawały modne stroje, chętnie noszone w całej Polsce, a nawet za granicą. Odrestaurowany, ale utrzymany w stylu retro hotel zapewnia niezwykłą atmosferę. Świetnie współgra z tą panującą w nowoczesnym i przyjaznym Szczecinie – mieście, które jest idealnym wyborem na rodzinną majówkę!

Tekst & Foto: od Hotelu Diana

Dodaj komentarz