Co warto zobaczyć w Pucku?

co warto zobaczyć w Pucku

Ciekawe co warto zobaczyć w Pucku?

Co warto zobaczyć w Pucku? Całkiem sporo ciekawostek. Między innymi są liczne zabytki z gotyckim trzynastowiecznym kościołem św. Piotra i Pawła na czele. Jest osiemnastowieczny drewniany dawny szpital zamieniony na Muzeum Ziemi Puckiej, zabytkowe domy i kamienice. Niestety bardzo niewiele zachowało się z krzyżackiego zamku. Większość ludzi przybywa jednak do Pucka przede wszystkim na plaże nad tutejszą Zatoką Pucką. Każdego letniego dnia na wodzie można zobaczyć też mnóstwo pływających żaglówek. Są też głazy narzutowe – pomniki przyrody nieożywionej które nazywają się Dwunastoma Apostołami.

Gdzie leży Puck?

Puck jest jednym z miast powiatowych na Kaszubach w województwie pomorskim. Leży jak wyżej wspomniano nad Zatoką Pucką. Stałych mieszańców jest tu około 11 tysięcy na powierzchni blisko 5 kilometrów kwadratowych.

Trochę historii

Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają prawdopodobnie trzeciego lub czwartego wieku. A więc na długo przed zaistnieniem na mapach państwa polskiego. Już w IX wieku istniał tu port, a od trzynastego stulecia gród kasztelański książąt pomorskich. Na początku czternastego wieku ziemie te dostały się pod panowanie Krzyżaków. Również za czasów krzyżackich Puck otrzymał prawa miejskie w roku 1348 podczas panowania wielkiego mistrza krzyżackiego Dusemera. Wtedy też nastąpił znaczny rozwój i rozbudowa miasta powstały między innymi mur obronny, sieć ulic i rynek.

Podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466) Puck dostawał się na przemian pod panowanie Polaków, Szwedów, Krzyżaków. W 1466 został włączony do Prus Królewskich należących pod panowanie Korony Królestwa Polskiego. Od czasów potopu szwedzkiego miasto zaczęło podupadać, a po rozbiorach dostało się pod panowanie pruskie. Kolejny wzrost gospodarczy tych ziem nastąpił w wieku dziewiętnastym kiedy zaczęły rozwijać się tu przemysł, handel i turystyka. Były między innymi mleczarnia, tartak, browar i młyn. Już na przełomie XIX i XX wieku stał w Pucku dworzec kolejowy.

W roku 1920 Puck i najbliższa okolica dostały się do państwa polskiego. Wtedy powstały tu też Pułk Artylerii Nadbrzeżnej i Baza Lotnictwa Morskiego. W obecności generała Józefa Hallera odbyły się zaślubiny Polski z morzem.

Co warto zobaczyć w Pucku jeszcze, a raczej w jego okolicy?

Jeśli będziecie w pobliżu polecam wycieczkę do najkrótszej polskiej jaskini czyli Grot Mechowskich, są też ładne zamki w Krokowej i w Rzucewie.

Foto: własne

Dodaj komentarz