Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie

27
Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie

Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie

Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie – najważniejsze w Polsce

Bez żadnych wątpliwości sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie jest najważniejszym miejscem kultu religijnego w Polsce, ale także jednym z najbardziej znanych na świecie. Od 1382 roku znajduje się tu cudowny wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ówczesny książę Władysław Opolczyk sprowadził też wtedy do Częstochowy ojców paulinów, którzy posługują tu do dziś. Jest to miejsce nie tylko modlitwy i kultu Bożego, ale też wspaniała skarbnica arcydzieł sztuki, także licznych wotów dziękczynnych. Wiele z nich to niezwykle kosztowne precjoza ze srebra, złota i drogich kamieni.

Cudowny Obraz Matki Bożej

Według legendy (nie wiemy czy prawdziwej) obraz Maryjny namalowany został ręką świętego Łukasza Ewangelisty. Liczne uzdrowienia, łaski i cuda sprawiły, że do sanktuarium ściągają tłumy ludzi z całego świata. Praktycznie trudno znaleźć dzień w kalendarzu, w którym byłoby mało pielgrzymów w jasnogórskim sanktuarium (najlepiej w listopadzie i to w środku tygodnia).

Kościół i klasztor paulinów – krótka historia

Rozbudowa klasztoru – wcześniej drewnianego nastąpiła za czasów króla Władysława Jagiełły, nadano wtedy budowli styl gotycki.

W 1430 roku po ataku husytów miejsce i obraz zostały zniszczone. Z tego powodu trzeba było wizerunek zawieźć do Krakowa w celu renowacji. Na Jasną Górę powrócił w roku 1439. Ponownie zaczął się zwiększać ruch pielgrzymkowy. Kolejna rozbudowa nastąpiła w wieku XVII, kiedy postawiono fortyfikacje. Bardzo się one przydały w czasie „potopu” szwedzkiego i słynnej zwycięskiej obrony Częstochowy. Na czele klasztoru stał wtedy przeor Jasnej Góry Augustyn Kordecki.  W 1656 roku po wygranych bitwach król Jan Kazimierz uznał Matkę Boską Królową Polski.  300 lat później kardynał Stefan Wyszyński wystąpił z inicjatywą ponownego oddania naszego kraju w opiekę Maryi, odbyły się też wtedy słynne śluby jasnogórskie powtarzane co jakiś czas w kościołach naszego kraju. Koronacja obrazu jasnogórskiego miała miejsce  w roku 1717, a  w 1994 sanktuarium uznano jako pomnik historii.

Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie – co my tu mamy?

Na Jasnej Górze nie można się nudzić. Oprócz modlitwy warto też poświęcić czas na zwiedzanie. A jest co oglądać!!! Do najważniejszych „hitów” miejsca należą Skarbiec i wieża – jedna z najwyższych w Polsce (ponad 106 metrów) z której rozciąga się przepiękna panorama miasta. W wałach świętego Rocha znajdziecie wystawy historyczne. Wokół klasztoru wybudowano stacje Drogi Krzyżowej. Wejścia broni mnóstwo bram. Na ścianach kaplicy cudownego obrazu wiszą niezliczone wota dziękczynne ofiarowane w podzięce za ocalone zdrowie, życie i inne łaski. Obok znajduje się duża wspaniała bazylika pełna arcydzieł sztuki sakralnej, prócz tego mnóstwo wartych zobaczenia kaplic i innych „zakamarków”

Co w pobliżu?

W pobliżu oczywiście jest Jura Krakowsko – Częstochowska, a na niej wiele zamków jak te w Mirowie, Olsztynie i Bobolicach, także polecamy sanktuarium w Leśniowie i wiele innych atrakcji jurajskich. Natomiast 10 minut spacerkiem od Jasnej Góry jest mało znane, a ciekawe sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

foto:własne

27 thoughts on “Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie

Dodaj komentarz