Sanktuarium Maryjne w Pszowie na Śląsku
Sanktuarium Matki Bożej w Pszowie jest jednym z kilku na terenie Archidiecezji Katowickiej. Warto zobaczyć to miejsce
Sanktuarium Maryjne w Pszowie – gdzie to jest?
Pszów jest niewielkim miastem w województwie śląskim niedaleko Wodzisławia. Blisko jest także do Rybnika i Raciborza. Na stałe mieszka tu około 14 tysięcy mieszkańców. Natomiast sanktuarium Maryjne w Pszowie należy do najbardziej znanych miejsc kultu religijnego w regionie.
Uśmiechnięta Matka Boża
Tak jak w wielu innych sanktuariach w Polsce obiektem kultu jest tutaj wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Nieprzypadkowo zauważycie duże podobieństwo do obrazu na Jasnej Górze. Bowiem w roku 1722 tutejsi parafianie udali się na pielgrzymkę do Częstochowy skąd przywieźli malowaną na płótnie kopię naszej najsłynniejszej Ikony.
Niestety w czasie drogi powrotnej uległa ona poważnym uszkodzeniom. Potrzebna była naprawa, a podjął się jej wodzisławski artysta malarz Fryderyk Siedlecki. W jej wyniku obraz od oryginału dość mocno się różnił.
Maryja otrzymała bardziej jasną cerę, słowiańskie rysy twarzy i to co najbardziej w Pszowie charakterystyczne czyli uśmiech. W ten sposób powstał obraz Matki Bożej Pszowskiej, nazywany inaczej obrazem matki Bożej Uśmiechniętej.
W czasie okupacji 1939-1945 r. zakazano wszelkich pielgrzymek, jak również głoszenia kazań w języku polskim. Po tym okresie na odpust NNMP w 1945 przybyło do Pszowa ok. 50 000 pątników. Natomiast w 1968 Pani Uśmiechniętej przybył pokłonić się ks. kardynał Karol, późniejszy papież Jan Paweł II.
Rozwój kultu Matki Bożej Pszowskiej
Niedługo po umieszczeniu wizerunku w tutejszym kościele zaczął się rozwijać kult, a miejsce stawało się coraz bardziej znane z licznych łask, zwłaszcza uzdrowień. Pierwsza koronacja miała miejsce w roku 1732, a dokonał tego prywatnie złotymi koronami opat cystersów z klasztoru w Rudach.
Jeszcze w XVIII wieku Papież Pius VI udzielił odpustu zupełnego wszystkim odwiedzającym Sanktuarium Maryjne w Pszowie.
Przybywało też dużo wotów dziękczynnych. Niestety nie wszystkie doczekały do naszych czasów. Część została skonfiskowana przez władze pruskie w roku 1809, inna część razem z koronami ukradziona w roku 1976.
Rocznie pszowską bazylikę odwiedza ok. 16 tys. pielgrzymów, najwięcej podczas odpustów – w ostatnią niedzielę czerwca i drugą niedzielę września. „Często są to pielgrzymi, którzy wstępują tu przejazdem, przy okazji pobytu w okolicy.
Następne koronacje obrazu Matki Bożej Pszowskiej – Pani Uśmiechniętej
Ponowna koronacja (tym razem koronami poświęconymi przez papieża Jana Pawła II w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski) odbyła się w roku 1979. Potem były jeszcze dwie – w roku 1990 (korony znów skradziono, ale wkrótce odnalazły się) i w 2002, kiedy na podstawie pisma watykańskiej kongregacji uhonorowano wizerunek koronami papieskimi. W imieniu samego papieża dokonał tego arcybiskup Damian Zimoń.
W 1997 roku oficjalnie nadano pszowskiemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej, a dekretem biskupa w 2002 ustanowiono też Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej.
Barokowa bazylika w Pszowie
Obecny duży kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny stoi na miejscu innego – mniejszego, który nosił imię Wszystkich Świętych. Nie był on w stanie pomieścić rosnącej wciąż liczby pielgrzymów. Nowa świątynia powstawała w latach 1743 – 47.
Autorem projektu był Georg Friedrich Gans z Kaniowa. Jednakże konsekracja odbyła się dopiero w roku 1862 bo cały czas coś jeszcze trzeba było dobudować. Między innymi dwie wysokie wieże.
Mamy tu typowy wystrój barokowy. Przebogaty. Z mnóstwem zdobień, rzeźb, obrazów także złoceniami i polichromią. Jeśli będziecie w środku zwróćcie uwagę na piękne ołtarze, organy i wiele innych elementów.
Opisany przez nas powyżej obraz Matki Bożej Pszowskiej umieszczono w głównym ołtarzu.
Co w pobliżu sanktuarium w Pszowie?
W lesie odległym około 2 kilometry od Bazyliki znajdziecie też kalwarię z kaplicami Drogi Krzyżowej.
W pobliskich Kokoszycach można zobaczyć również pałac, niestety tylko z zewnątrz bo w środku znajduje się dom rekolekcyjny. Natomiast w Turzy Śląskiej (też niedaleko) stoi kościół – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Najważniejsze sanktuarium diecezji katowickiej znajduje się w Piekarach Śląskich.
Foto: własne