Sanktuarium Maryjne w Pszowie

Sanktuarium Maryjne w Pszowie

Sanktuarium Maryjne w Pszowie – gdzie to jest?

Pszów jest niewielkim miastem w województwie śląskim niedaleko Wodzisławia. Blisko jest także do Rybnika i Raciborza. Na stałe mieszka tu około 14 tysięcy mieszkańców. Natomiast sanktuarium Maryjne w Pszowie należy do najbardziej znanych miejsc kultu religijnego w regionie.

Uśmiechnięta Matka Boża

Tak jak w wielu innych sanktuariach w Polsce obiektem kultu jest tutaj wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Nieprzypadkowo zauważycie duże podobieństwo do obrazu na Jasnej Górze. Bowiem w roku 1722 tutejsi parafianie udali się na pielgrzymkę do Częstochowy skąd przywieźli malowaną na płótnie kopię naszej najsłynniejszej Ikony. Niestety w czasie drogi powrotnej uległa ona poważnym uszkodzeniom. Potrzebna była naprawa, a podjął się jej wodzisławski malarz Fryderyk Siedlecki. W jej wyniku obraz od oryginału dość mocno się różnił. Maryja otrzymała bardziej jasną cerę, słowiańskie rysy twarzy i to co najbardziej w Pszowie charakterystyczne czyli uśmiech.

Niedługo po umieszczeniu wizerunku w tutejszym kościele zaczął się rozwijać kult, a miejsce stawało się coraz bardziej znane z licznych łask, zwłaszcza uzdrowień. Pierwsza koronacja miała miejsce w roku 1732, a dokonał tego prywatnie opat cystersów z klasztoru w Rudach. Przybywało też dużo wotów dziękczynnych. Niestety nie wszystkie doczekały do naszych czasów. Część została skonfiskowana przez władze pruskie w roku 1809, inna część razem z koronami ukradziona w roku 1976.

Ponowna koronacja (tym razem koronami poświęconymi przez papieża Jana Pawła II) odbyła się w roku 1979. Potem były jeszcze dwie – w roku 1990 (korony znów skradziono, ale wkrótce odnalazły się) i w 2002, kiedy na podstawie pisma watykańskiej kongregacji uhonorowano wizerunek koronami papieskimi. W 1997 roku oficjalnie nadano pszowskiemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej, a dekretem biskupa Damiana Zimonia w 2002 ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej.

Architektura i wystrój świątyni w Pszowie

Obecny duży kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny stoi na miejscu innego – mniejszego, który nosił imię Wszystkich Świętych. Nie był on w stanie pomieścić rosnącej wciąż liczby pielgrzymów. Nowa świątynia powstawała w latach 1743 – 47. Autorem projektu był Georg Friedrich Gans z Kaniowa. Jednakże konsekracja odbyła się dopiero w roku 1862 bo cały czas coś jeszcze trzeba było dobudować. Między innymi dwie wysokie wieże.

Mamy tu typowy wystrój barokowy. Przebogaty. Z mnóstwem zdobień, rzeźb, obrazów, złoceniami i polichromią. Jeśli będziecie w środku zwróćcie uwagę na piękne ołtarze, organy i wiele innych elementów.

Około 2 kilometry od Bazyliki znajdziecie kalwarię z kaplicami Drogi Krzyżowej.

Co w pobliżu?

W pobliskich Kokoszycach można zobaczyć pałac, niestety tylko z zewnątrz bo w środku znajduje się dom rekolekcyjny. Natomiast w Turzy Śląskiej (też niedaleko) stoi kościół – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Natomiast najważniejsze sanktuarium diecezji katowickiej znajduje się w Piekarach Śląskich.

Foto: własne

Dodaj komentarz