Na jasnogórskiej wieży w Częstochowie

Na jasnogórskiej wieży w Częstochowie

Na jasnogórskiej wieży – Częstochowa z lotu ptaka

Na jasnogórskiej wieży był chyba każdy (lub prawie każdy) turysta i pielgrzym, który przybył do tego sanktuarium. No, może z wyjątkiem tych, którzy mają problemy ze zdrowiem, albo nie pozwala wiek. Jest to przecież jedna z największych tutejszych atrakcji. Z góry można w ciągu kilku minut zobaczyć całą Częstochowę. A przy dobrej pogodzie nawet dużo więcej. Między innymi Jurę Krakowsko – Częstochowską.

Wieża na Jasnej Górze – ciekawostki

Wieża na Jasnej Górze należy do najwyższych w Polsce. Ustępuje tylko tej należącej do bazyliki w sanktuarium w Licheniu, oraz bazyliki katedralnej w Szczecinie. A więc zajmuje trzecie miejsce. Mierzy dokładnie 106 metrów i 30 centymetrów wysokości. Znajduje się po zachodniej stronie kościoła. Najstarsza dolna część pochodzi z 1714 roku. Niestety na skutek między innymi wojen i licznych poważnych pożarów (co najmniej 9) wielokrotnie musiała być rekonstruowana i odbudowywana. Z tego powodu też wiele razy zmieniał się jej kształt. Ostatni wielki pożar zdarzył się w roku 1900, kiedy w święto Wniebowzięcia N.M.P. wystrzeliwano w niebo kolorowe fajerwerki.

Z dołu na szczyt prowadzi 519 schodów. Wbrew pozorom nie jest trudno wejść. Zwłaszcza, że  turyści nie mogą wchodzić na samą górę, ale do dwóch galerii widokowych, z których wyższa znajduje się mniej więcej w połowie wieży. Najtrudniejszy jest początek, kiedy trzeba przejść w górę po wąskich i bardzo krętych schodach. Po chwili przechodzimy po płaskiej powierzchni jakby do drugiej części wspinaczki. Schodów jest więcej, ale są dużo łatwiejsze do pokonania (szersze i bez wąskich ślimaków)

Wieża zbudowana jest z kamienia i cegły. Do bardzo charakterystycznych elementów w jej wyglądzie należy duży zegar z carillonem, czyli mechanizmem wygrywającym melodie za pomocą 36 dzwonów i dzwonków. Na narożnikach trzeciej i najwyższej kondygnacji zobaczycie posągi świętych. Między innymi św. Augustyna, św. Wojciecha, św. Floriana i jeszcze kilku innych. Na samym szczycie jest też kruk z chlebem w dziobie – symbol zakonu paulińskiego. Niestety z powodu wysokości słabo go widać, mimo, że rozpiętość jego skrzydeł wynosi 170 cm. Na galeriach przed upadkiem z dużej wysokości ochronią nas kamienne balustrady.

Kiedy otwarta jest wieża?

Na jasnogórską wieżę można wchodzić od kwietnia do końca listopada. W miesiącach zimowych jest nieczynna. W marcu tylko w weekendy przy słonecznej pogodzie.

Foto & video: własne

Dodaj komentarz