Sanktuarium Maryjne w Szczyrku „na Górce”

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku – po drodze na Klimczok
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku stoi nieco ponad centrum miejscowości przy szlaku, który prowadzi na Klimczok (1117 m.n.p.m.). Dokładniej jest to na wysokości 670 m.n.p.m. Dlatego ludzie często mówią o nim „na Górce”. Jeśli wybierzecie się w tamtym kierunku zahaczcie po drodze o ten kościółek. Naprawdę warto.
Matka Boża Królowa Polski
Oficjalnie miejsce to nazywa się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Początki kultu sięgają roku 1894. Według wierzeń działy się tu na buku (drzewie) objawienia Maryjne. Jedną z wizjonerek miała być dwunastoletnia Julianna Pezda. Chociaż oficjalnie Kościół Katolicki nigdy tych wydarzeń nie potwierdził wkrótce powstała drewniana kaplica. Ponieważ z powodu rosnącej liczby pielgrzymów stawała się ona zbyt ciasna w 1912 rozpoczęła się budowa nowego kościoła. Nie dotrwał on jednak do naszych czasów. W połowie XX wieku został zastąpiony jeszcze nowszym. Od roku 1938 pracują tu salezjanie. Miejsce zostało uznane jako sanktuarium w roku 1994 czyli w setną rocznicę wspomnianych wyżej objawień. Dokonało się to z woli biskupa Tadeusza Rakoczego.
Sanktuarium Maryjne w Szczyrku – cudowny obraz
W roku 1960 w świątyni pojawił się obraz namalowany przez Stefana Justa. Źródła podają, że pokazuje on Najświętszą Panienkę taką, jak w relacji z objawienia. Jednakże, gdy dokładniej się przyjrzycie zauważycie duże podobieństwo do wizerunku Jasnogórskiego z Częstochowy. Z taką różnicą, że postać Maryi ukazana jest w całości – od głowy po stopy, a w prawej ręce trzyma królewskie berło. Zresztą pierwotnie na wspomnianym wyżej buku wizjonerki powiesiły obraz matki Bożej Częstochowskiej. Tutejszej koronacji dokonał kardynał Stanisław Dziwisz w roku 2008. Wnętrze jest nowoczesne, bez przesadnych zdobień ale ładne i zadbane.
Co na zewnątrz?
W pobliżu kościoła stoi kapliczka, a w niej pień buka na którym miały dziać się objawienia. Jest też grota ze źródełkiem uważanym przez wielu wiernych za cudowne. Na miejscu w domu pielgrzyma można też rezerwować noclegi. Z kościelnego placu rozciąga się też piękna panorama na góry Beskidu Śląskiego z najwyższym szczytem Skrzyczne (1275 m.n.p.m.) na czele.
Przy głównej drodze do Bielska – Białej stoi też zabytkowy drewniany kościół św. Jakuba.
Foto: własne