Sanktuarium Maryjne w Szczyrku

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku

Oficjalnie miejsce to nazywa się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Początki kultu sięgają roku 1894. Według wierzeń wtedy zdarzyło się tu na buku (drzewie) objawienie Maryjne.

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku na Górce – po drodze na Klimczok

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku stoi nieco ponad centrum miejscowości przy szlaku, który prowadzi na Klimczok (1117 m.n.p.m.). Dokładniej jest to na wysokości 670 m.n.p.m. Dlatego ludzie często mówią o nim „na Górce”. Jeśli wybierzecie się w tamtym kierunku zahaczcie po drodze o ten kościółek. Naprawdę warto.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – miejsce objawień

Jedną z wizjonerek, którym pokazała się Matka Boża miała być dwunastoletnia Julianna Pezda. Chociaż oficjalnie Kościół Katolicki nigdy tych wydarzeń nie potwierdził wkrótce mieszkańcy miejscowości wznieśli tu drewnianą kaplicę. Ponieważ z powodu rosnącej liczby pielgrzymów stawała się ona zbyt ciasna w 1912 rozpoczęła się budowa nowego kościoła. Nie dotrwał on jednak do naszych czasów. W połowie XX wieku został zastąpiony jeszcze nowszym.

Sanktuarium Maryjne w Szczyrku – cudowny obraz

W roku 1960 w świątyni pojawił się obraz namalowany przez Stefana Justa. Źródła podają, że pokazuje on Najświętszą Panienkę taką, jak w relacji z objawienia. Jednakże, gdy dokładniej się przyjrzycie zauważycie duże podobieństwo do wizerunku Jasnogórskiego z Częstochowy. Z taką różnicą, że postać Maryi ukazana jest w całości – od głowy po stopy, a w prawej ręce trzyma królewskie berło. Zresztą pierwotnie na wspomnianym wyżej buku wizjonerki powiesiły obraz matki Bożej Częstochowskiej.

Koronacji wizerunku Maryi w sanktuarium w Szczyrku na Górce dokonał kardynał Stanisław Dziwisz w roku 2008. Wnętrze jest nowoczesne, bez przesadnych zdobień ale ładne i zadbane.

Co na zewnątrz?

W pobliżu kościoła stoi kapliczka, a w niej pień buka na którym miały dziać się objawienia. Jest też grota i źródełko uważane przez wielu wiernych za cudowne. Z kościelnego placu rozciąga się też piękna panorama na góry Beskidu Śląskiego z najwyższym szczytem Skrzyczne (1275 m.n.p.m.) na czele.

Dom Pielgrzyma

Na miejscu znajdziecie dom pielgrzyma z miejscami noclegowymi. Opiekują się nim księża salezjanie, którzy jednocześnie prowadzą w kościele pracę duszpasterską.

3 maja – odpusty w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Miejsce zostało podniesione do godności sanktuarium 3 maja w roku 1994 czyli w setną rocznicę wspomnianych wyżej objawień. Dokonało się to z woli biskupa Tadeusza Rakoczego. Także 3 maja obchodzony jest tutaj odpust.

Co w pobliżu sanktuarium na Górce w Szczyrku?

Przy głównej drodze do Bielska – Białej stoi też zabytkowy drewniany kościół św. Jakuba. W mieście warto się przejść główną ulicą albo też deptakiem nad Żylicą. Ładnie prezentuje się również tutejszy Plac świętego Jakuba.

Foto: własne

Dodaj komentarz