Jura Krakowsko – Częstochowska

Jura Krakowsko - Częstochowska

Jura Krakowsko – Częstochowska – piękny kawałek Polski

Jura Krakowsko – Częstochowska, albo też bardziej oficjalnie Wyżyna Krakowsko – Częstochowska należy z pewnością do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w naszym kraju. A jest tu co robić – skałki, jaskinie, zamki, rezerwaty przyrody i mnóstwo innych ciekawostek. Ale zacznijmy po kolei.

Gdzie to jest?

Jura Krakowsko – Częstochowska należy do dużych obszarów geograficznych nazywanych inaczej makroregionami. Obejmuje zasięgiem fragmenty dwóch województw – małopolskiego i śląskiego, na powierzchni ponad 2600 kilometrów kwadratowych. Jak sama nazwa wskazuje na mapie trzeba jej szukać pomiędzy Krakowem i Częstochową. Spośród większych tutejszych miast warto wymienić także Zawiercie i Olkusz. Znacznie większą część tego terenu zajmują małe miasteczka, wioski, a także tereny nie zbudowane. Największymi rzekami, które tędy płyną są Wisła i Warta, prócz nich jeszcze kilkanaście mniejszych rzek i potoków. Mimo to są to tereny raczej suche. Jeziorka i stawy, zwłaszcza takie nad którymi można poplażować i popływać zdarzają się rzadko.

Skałki wapienne, jaskinie, wzniesienia

Do najsłynniejszych i najczęściej spotykanych elementów krajobrazu jurajskiego należą z pewnością wapienne skały zwane ostańcami, których jest tu naprawdę mnóstwo. Powstały one w wyniku zjawisk krasowych. Przyciągają amatorów wspinaczek. Innym efektem zjawisk krasowych na Jurze są jaskinie (ponad 1500). Niektóre z nich zostały udostępnione dla ruchu turystycznego. Do najbardziej znanych należą Smocza Jama (ta pod Wawelem), Grota Łokietka czy Jaskinia Wierzchowska Górna. Jura obfituje też w wiele niewysokich wzniesień, na które dość łatwo jest wejść, a warto bo rozciągają się z nich piękne krajobrazy.

Najwyższa tutejsza góra nazywa się Góra Zamkowa (515 m.n.p.m.). Warto także wymienić niższe ale bardzo popularne Górę Zborów (467 m.n.p.m.), czy górę Biakło (341 m.n.p.m.).

Chronione obszary przyrody

Na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej znajduje się Ojcowski Park Narodowy – jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych w Polsce. Prócz niego ponad dwadzieścia rezerwatów. Niektóre z nich znajdziecie na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Miejsca te są bogate nie tylko w piękne krajobrazy, ale także żyjące w nich gatunki roślin i zwierząt. Wśród przyrodniczych jurajskich ciekawostek trzeba też wymienić liczne amonity, czyli odbite w skałach ślady zwierząt wymarłych wiele lat temu. Mają one kształt jakby wielkich ślimaków.

Zamki na Jurze

Na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej powstały budowle obronne nazywane potocznie Orlimi Gniazdami. Jest ich ponad 20, z czego na szczególne wyróżnienie zasługują Wawel w Krakowie, zamek w Pieskowej Skale, w Olkuszu, w Ojcowie, Mirowie. Większość z nich stanowią już dzisiaj malownicze ruiny, ale są też i takie, które doczekały się rekonstrukcji, jak na przykład zamek w Bobolicach. Są one bardzo charakterystyczne, wspaniale połączone ze skałami, na których zostały wybudowane. Tak że momentami trudno jest odróżnić, gdzie kończy się naturalna skała, a zaczyna mur.

Wśród innych ciekawych miejsc warto wymienić sanktuaria – między innymi to najsłynniejsze na Jasnej Górze, a także w Leśniowie, Skarżycach i wielu innych miejscowościach.

Jura Krakowsko – Częstochowska – Szlaki turystyczne

Przez Jurę Krakowsko – Częstochowską prowadzi wiele szlaków turystycznych. Najsłynniejszy z nich (czerwony) nazywa się Szlak Orlich Gniazd.

Noclegi

W regionie dość łatwo jest znaleźć miejsca noclegowe. Są hotele, ośrodki wypoczynkowe, ale też kwatery prywatne, których właściciele chętnie udzielają gościnę turystom.

Foto: własne

Dodaj komentarz