katedra-na-wawelu-krakow

Katedra na Wawelu w Krakowie – obowiązkowy punkt wycieczki do królewskiego miasta

Jednym z najbardziej znanych i najważniejszych kościołów w Polsce jest bez wątpienia katedra na Wawelu w Krakowie. Nosi imiona świętych Stanisława i Wacława. To miejsce koronacji polskich królów, i jednocześnie miejsce spoczynku aż 17 z nich. Poza tym na Wawelu spoczywają szczątki biskupów (wśród nich ten najważniejszy – święty Stanisław ze Szczepanowa, nasi wieszczowie A. Mickiewicz i J. Słowacki, wielcy wodzowie – T. Kościuszko, gen. J. Poniatowski, a także przywódcy polityczni. W 2010 po katastrofie pod Smoleńskiem pochowano tu parę prezydencką  Marię i Lecha Kaczyńskich.

Krótka historia

Obecna katedra nie jest pierwszą ale trzecią wzniesioną w tym miejscu. Poprzednie dwie romańskie nie ostały się do naszych czasów. Tę co stoi teraz wybudowano w stylu gotyckim. Wznoszenie świątyni rozpoczęło się za czasów króla Władysława Łokietka, a konsekracja miała miejsce w roku 1364, kiedy w Polsce panował Kazimierz Wielki. Na przestrzeni dziejów dokonywane były liczne zmiany, przebudowy, a także dobudowywano kaplice. Inny też niż pierwotnie jest wystrój świątyni, przez wieki ubogacanej zwłaszcza w czasach baroku. Niektóre prace budowlane były wymuszone zniszczeniami wojennymi, jak na przykład po walkach ze Szwedami w XVII i XVIII wieku.

Katedra na Wawelu w Krakowie – architektura i wystrój

Jako budulec świątyni posłużyły cegła i biały kamień wapienny. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem i ambitem czyli przejściem za ołtarzem. Wokół głównej części kościoła wybudowane zostały liczne kaplice. Najsłynniejsza z nich  Zygmuntowska nosi imię królewskiego fundatora, podobnie jak słynny dzwon umieszczony na jednej z wież również nazwanej Zygmuntowską. Prócz tej są jeszcze wieże Zegarowa i Wieża Srebrnych Dzwonów. Ozdobą fasady jest wielka rozeta oraz figura świętego Stanisława. Na zewnątrz bardzo charakterystyczne są też sylwetki dwóch kaplic – wspomnianej wyżej Zygmuntowskiej (ze złotą kopułą) i bardzo podobnej kaplicy Wazów.

W centralnym miejscu katedry stoi przepiękna barokowa, drewniana pokryta złotem konfesja świętego Stanisława, w której umieszczone też zostały relikwie świętego Floriana. Wokół nawy są groby królewskie (niektóre). Nie da się w krótkim artykule wymienić wszystkich tutejszych arcydzieł sztuki sakralnej. Są liczne przepiękne rzeźby, obrazy, witraże. Bardzo znanym elementem wyposażenia jest też czarny krzyż, pod którym często modliła się święta królowa Jadwiga.

Foto: 1, 2, 3. własne

  1. Dar od parafii katedralnej na Wawelu – zakaz kopiowania

 

8 thoughts on “Katedra na Wawelu w Krakowie

Dodaj komentarz