Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest to samodzielny oddział Muzeum Częstochowskiego obejmującego także inne wystawy między innymi w Ratuszu, Galerii Dobrej Sztuki, Zagrodzie Włościańskiej i jeszcze kilku innych miejscach.

Gdzie dokładnie znajduje się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie?

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie znajdziecie dosłownie pod samym Sanktuarium Jasnogórskim na terenie Parku Staszica. Jeśli idziecie na Jasną Górę Aleją Najświętszej Maryi Panny to będziecie je mijali po lewej stronie. Miejsce to stoi także na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Skąd górnictwo pod Częstochową? Dzieje górnictwa rud żelaza

Kopalnie i zabytki górnicze kojarzą nam się przede wszystkim z Górnym Śląskiem. Tymczasem nie każdy wie, że właśnie niedaleko Częstochowy między Kromołowem i Wieluniem już od średniowiecza wydobywano rudy żelaza.

Przez długi czas metodą odkrywkową. Natomiast od przełomu osiemnastego i dziewiętnastego stulecia poprzez głębinowe szyby i podziemne chodniki. Oczywiście nie było wówczas maszyn służących górnikom w takim stopniu jak dziś.

W rozwoju tej dziedziny gospodarki Królestwa Kongresowego (czasy zaborów) duże zasługi miał Stanisław Staszic. Surowce przydawały się hutom w Blachowni i Częstochowie. Zakłady te zarówno wydobywcze jak i hutnicze były wielkim krokiem naprzód w uprzemysłowieniu regionu.

Niestety pomiędzy rokiem 1970, a 1982 trwała ich likwidacja.

Muzeum Górnictwa Rudy Żelaza – dowiedz się o pracy górników

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest reliktem dawnej kultury górniczej, przez wieki związanej z regionem częstochowskim. Pokazuje historyczne metody wydobywania rud żelaza.

Pierwsze eksponaty udostępniane były od roku 1968. Wtedy placówka działała jako oddział Muzeum  Częstochowskiego. Przez kilka lat wystawa istniała  na terenie kopalni „Szczekaczka” w Brzezinach wielkich. Mimo że obiekt cieszył się dużym zainteresowaniem, Kopalnia Zabytkowa została zlikwidowana do roku 1983.

Niewiele później przeniesiono wszystko znów do muzeum, które opisujemy tutaj.

Co można zobaczyć na wystawie górnictwa regionu częstochowskiego?

Część wystawy znajduje się w podziemnych korytarzach, a inna część w pawilonie wystawowym z roku 1908. Warto zwrócić uwagę na eksponaty pokazujące wydobywanie surowców w dawnych czasach. Zobaczycie wyrobiska chodnikowe, komorę pomp, przodek, czyli miejsce, gdzie wydobywa się surowiec i sporo innych ciekawostek.

W komorach ustawiono oryginalne maszyny jakie kiedyś pracowały w kopalniach. Jest też podziemny pociąg, ale bez możliwości przejażdżki.

W sali ekspozycyjnej podzielonej na wyodrębnione stanowiska pokazano też pełny zestaw narzędzi służących w przeszłości górnikom. Nie brakło oczywiście również lamp górniczych.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – dużo mniejsze niż te na Górnym Śląsku

Trzeba napisać, że ekspozycja jest mała na przykład w porównaniu do kopalni Luiza jaką możecie zwiedzać w Zabrzu, albo też kopalni soli w Bochni czy Wieliczce.

Plusem może być to, że bilety są dużo tańsze i zwiedzanie trwa krócej. Więc bez problemu możecie połączyć pobyt tutaj na przykład z pielgrzymką Jasną Górę. Oprócz tego warto dowiedzieć się co nieco z dziejów górnictwa rud i ogólnie z zakresu historii górnictwa jeśli na przykład macie zbyt daleko do Zabrza lub Wieliczki.

Informacje praktyczne

Placówka jest czynna cały rok. Warto przed wycieczką sprawdzić aktualności na stronie firmowej. Według naszych informacji jeden dzień w tygodniu można zwiedzać bezpłatnie, sprawdźcie sami czy jest to prawda.

Foto: własne

Dodaj komentarz