Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie – gdzie to jest?
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie znajdziecie dosłownie pod samym Sanktuarium Jasnogórskim na terenie Parku Staszica. Jeśli idziecie na Jasną Górę Aleją Najświętszej Maryi Panny to będziecie je mijali po lewej stronie. Miejsce to stoi także na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
Skąd górnictwo pod Częstochową?
Kopalnie i zabytki górnicze kojarzą nam się przede wszystkim z Górnym Śląskiem. Tymczasem nie każdy wie, że właśnie niedaleko Częstochowy między Kromołowem i Wieluniem Już od średniowiecza wydobywano rudy żelaza. Przez długi czas metodą odkrywkową. Natomiast od przełomu osiemnastego i dziewiętnastego stulecia poprzez głębinowe szyby i podziemne chodniki. W rozwoju tej dziedziny gospodarki Królestwa Kongresowego (czasy zaborów) duże zasługi miał Stanisław Staszic. Surowce przydawały się hutom w Blachowni i Częstochowie. Zakłady te zarówno wydobywcze jak i hutnicze były wielkim krokiem naprzód w uprzemysłowieniu regionu. Niestety pomiędzy rokiem 1970, a 1982 trwała ich likwidacja.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Pierwsze eksponaty udostępniane były od roku 1968. Wtedy placówka działała jako oddział Muzeum Częstochowskiego. Przez kilka lat wystawa istniała na terenie kopalni „Szczekaczka” w Brzezinach wielkich. Niewiele później przeniesiono wszystko znów do muzeum, które opisujemy tutaj.
Część wystawy znajduje się w podziemnych korytarzach, a inna część w pawilonie wystawowym z roku 1908. Zobaczycie chodnik kopalniany, komorę pomp, przodek, czyli miejsce, gdzie wydobywa się surowiec i sporo innych ciekawostek. Warto zwrócić uwagę na eksponaty pokazujące wydobywanie surowców w dawnych czasach. Jest też podziemny pociąg, ale bez możliwości przejażdżki.
Trzeba napisać, że ekspozycja jest mała na przykład w porównaniu do kopalni Luiza jaką możecie zwiedzać w Zabrzu, albo też kopalni soli w Bochni czy Wieliczce. Plusem może być to, że bilety są dużo tańsze i zwiedzanie trwa krócej. Więc bez problemu możecie połączyć pobyt tutaj na przykład z pielgrzymką Jasną Górę.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza jest częścią Muzeum Częstochowskiego obejmującego także inne wystawy między innymi w Ratuszu, Galerii Dobrej Sztuki, Zagrodzie Włościańskiej i jeszcze kilku innych miejscach.
Placówka jest czynna cały rok. Warto przed wycieczką sprawdzić aktualności na stronie firmowej. Według naszych informacji jeden dzień w tygodniu można zwiedzać bezpłatnie, sprawdźcie sami czy jest to prawda.
Foto: własne