Kościół franciszkanów w Krakowie

Kościół franciszkanów w Krakowie

Kościół franciszkanów w Krakowie – bazylika św. Franciszka z Asyżu

Kościół franciszkanów w Krakowie nosi imię założyciela tego zakonu czyli świętego Franciszka z Asyżu. Stanowi jedną całość z przylegającym do niego klasztorem. Encyklopedia podaje, że leży na rogu ulicy Franciszkańskiej i Placu Wszystkich Świętych. Jednakże dla wielu turystów łatwiej będzie tu trafić jeśli napiszemy, że świątynia stoi także przy trasie Traktu Królewskiego obok ulicy Grodzkiej. Niemal po sąsiedzku z nie mniej pięknymi kościołami, św. Andrzeja, św. Piotra i Pawła oraz dominikańską bazyliką Świętej Trójcy. Między Rynkiem, a zamkiem na Wawelu. Od 1920 roku ma tytuł bazyliki mniejszej. Nie każdy wie, że jest to też sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, błogosławionej Salomei Piastówny i błogosławionej Anieli Salawy. Obie błogosławione mają tu swoje nagrobki. W tutejszym klasztorze zainicjował działalność wydawniczą święty Maksymilian Kolbe (przeniesioną później do Grodna, a jeszcze później do Niepokalanowa niedaleko Warszawy).

Krótka historia kościoła franciszkanów w Krakowie

Z czeskiej Pragi do Krakowa sprowadził franciszkanów książę Henryk Pobożny w latach trzydziestych trzynastego stulecia. Natomiast kościół ufundował Bolesław Wstydliwy – książę i jednocześnie brat wspomnianej wyżej błogosławionej Salomei. Konsekracja miała miejsce w roku 1269. Jednakże do naszych czasów w pierwotnym kształcie budynek kościoła nie przetrwał. Przez wieki był raz po raz rozbudowywany, przebudowywany i odbudowywany po pożarach. Obecnie orientowana duża świątynia składa się z nawy, transeptu i prezbiterium. Są jeszcze prócz tego trzy kaplice – Matki Bożej bolesnej, Męki Pańskiej i wspomnianej po raz wtóry Salomei.

Wewnątrz na nas największe wrażenie zrobił wspaniały witraż o nazwie „Bóg Ojciec” Stanisława Wyspiańskiego. Również Wyspiański a także Tadeusz Popiel namalowali zachwycające polichromie. Są też obrazy malowane ręką Władysława Rossowskiego i posągi rzeźbione przez Stanisława Wójcika. Natomiast w kaplicy Męki Pańskiej znajdziecie naturalnych rozmiarów replikę Całunu Turyńskiego. Poświęcił ją osobiście papież Jan Paweł II.

Franciszkańska 3

W sąsiedztwie bazyliki znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich, a w niej słynne okno, z którego papieże (Jan Paweł III, Benedykt XVI i Franciszek) pozdrawiali  ludzi i odprawiali pogawędki z młodzieżą.

Foto: własne

Dodaj komentarz