Sanktuarium Maryjne w Raciborzu

Sanktuarium Maryjne w Raciborzu

Sanktuarium Maryjne w Raciborzu – gdzie to jest?

Sanktuarium Maryjne w Raciborzu jest jednym z najmniej znanych w Polsce. Jednocześnie jednym z najstarszych na Górnym Śląsku. Znajdziecie je poza centrum miasta przy ulicy Jana Pawła II. Na planie szukajcie tam, gdzie dzielnica Nowe Zagrody.

Krótka historia

Według podań w czasie walk z husytami (XV wiek) wpadł w niewolę pewien Szczepan z Raciborza. Już miała się odbyć egzekucja, czyli powieszenie na drzewie, kiedy nagle ukazała się Matka Boża z anielskim rycerzem. Husyci uciekli w popłochu, a Szczepan z wdzięczności za ocalenie udał się na pielgrzymkę do Częstochowy. Przywiózł stamtąd kopię Ikony Jasnogórskiej, która zawisła najpierw na jednym z tutejszych dębów, a niedługo później w drewnianym kościele. Kościół ten ofiarował węgierski hrabia, który wyprosił uzdrowienie dla ciężko chorej żony. Kilka wieków później w latach 1723 – 36 powstała w tym samym miejscu obecna barokowa świątynia.

Obraz Maryjny

Kiedy czytam różne źródła na ten temat zauważam kilka nieścisłości w opisanej wyżej historii. A to dlatego, że według badań wspomniany wizerunek Matki Bożej pochodzi prawdopodobnie z przełomu wieków szesnastego i siedemnastego. Więc raczej nie mógł być podarowany przez wyżej opisanego Szczepana. Ma wymiary 120 na 77 centymetrów. Był trzykrotnie koronowany. W latach 1932, 1955 i 1987. Stało się tak na skutek kradzieży, jakie dwa razy miały tu miejsce. Ostatnie najnowsze korony poświęcił papież Jan Paweł II w czasie jednej z pielgrzymek do Ojczyzny.

Architektura i wystrój

Świątynia jest jednonawowa. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny ze wspomnianym wyżej wizerunkiem Matki Bożej i bardzo ładne ołtarze boczne. Są liczne obrazy i figury. Chociaż nadmiaru zdobień nie ma, co może dziwić bo zwykle barok z tego słynął. Na zewnątrz ozdobą są dwa hełmy nad wejściem, które dają swego rodzaju imitację wież. Obok stoi pomnik świętego Jana Pawła II.

Sanktuarium Maryjne w Raciborzu – lokalny kult

Sanktuarium Maryjne w Raciborzu ma raczej charakter lokalny. Rocznie przybywa tu niespełna 20 pielgrzymek grupowych (zorganizowanych). Przede wszystkim z pobliskich miejscowości, a także z różnych dzielnic i parafii Raciborza.

Inne piękne kościoły w pobliżu

Na terenie miasta znajdziecie sporo ładnych kościołów. Natomiast szczególnej uwadze polecamy zwłaszcza dwa z nich: podominikański pod świętego Jakuba oraz Wniebowzięcia NMP. Obydwa znajdziecie w sąsiedztwie Rynku. Niedaleko zamku jest też piękny neogotycki zabytkowy św. Jana Chrzciciela.

Foto: własne

Dodaj komentarz