Sanktuarium Jasnogórskie w Mochowie
Sanktuarium Jasnogórskie w Mochowie niedaleko Głogówka
Wszyscy pewnie wiedzą, że najważniejszym miejscem kultu Maryjnego w Polsce jest sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Są jednak też na terenie naszego kraju (a pewnie i za granicą) lokalne kościoły, w których szczególną czcią otacza się kopię tego najsłynniejszego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. I właśnie jednym z takich jest Sanktuarium Jasnogórskie w Mochowie na Opolszczyźnie.
Usytuowanie kultu Maryi Panny Częstochowskiej w tym miejscu z kilku powodów nie jest przypadkowe. Po pierwsze w czternastym wieku władał okolicą Władysław Opolczyk. Ten sam, który ufundował jasnogórski klasztor paulinów. Drugą miejscowością, w której z inicjatywy Władysława Opolczyka powstał kościół i dom dla zakonników tego zgromadzenia był właśnie Mochów nazwany poetycko Łąką Maryi Panny. Już na początku czyli od 1388 roku znalazła się w nim kopia wizerunku z Częstochowy. Niestety podczas najazdu husytów na Śląsk w 1428 roku klasztor spłonął, a paulini zostali zabici.
Tutaj ukrywano jasnogórską ikonę
Nowe zabudowania powstawały między szesnastym, a siedemnastym stuleciem. Podczas słynnego potopu szwedzkiego (1655 r.) w pobliskim Głogówku ukrywał się król Jan Kazimierz, który nieraz do Mochowa przyjeżdżał na modlitwę. Także w tym samym czasie przybyła tu oryginalna jasnogórska ikona wywieziona w obawie przed zniszczeniem i zbezczeszczeniem. Po raz drugi również przed Szwedami ukryto tutaj obraz w roku 1705.
Parafia i sanktuarium
Na uznanie mochowskiej świątyni kościołem parafialnym dla okolicznych mieszkańców trzeba było jeszcze trochę poczekać. Odbyło się to we wrześniu 1844 roku. Natomiast rangę sanktuarium nadano miejscu dopiero w na przełomie lat 2020 – 2021. Zabytek jest barokowy, pięknie (choć bez przesady) ozdobiony licznymi rzeźbami, obrazami. Ten najsłynniejszy jasnogórski znajduje się oczywiście w ołtarzu głównym. Warto tu zajrzeć. Miejscem nadal opiekują się ojcowi Paulini.
Mochów leży na terenie powiatu Prudnickiego nad mało znaną rzeką Osobłoga. Jest to niewielka miejscowość, w której na co dzień żyje około 450 osób. We wspomnianym wyżej niedalekim Głogówku warto zwiedzić kościół świętego Bartłomieja i sanktuarium loretańskie. Niedaleko jest też stąd do najsłynniejszego sanktuarium Opolszczyzny czyli na Górę Świętej Anny.
Foto: własne