kościół w Opolu na Górce

kościół w Opolu na Górce

Kościół „Na Górce” w Opolu – najstarszy w mieście

Nazwa „Kościół na Górce” w Opolu jest oczywiście nazwą zwyczajową. Naprawdę ta świątynia nosi imiona Matki Bożej Bolesnej i świętego Wojciecha. Według źródeł pochodzi z dziesiątego stulecia, chociaż jego kształty wcale nie przypominają stylu z tamtej epoki. Po prostu jak to zwykle bywało na przestrzeni dziejów a to wojna, a to pożar, a to sekularyzacja przyczyniały się do faktu, że raz po raz coś runęło, coś się zniszczyło i trzeba było odbudowywać, przebudowywać…Wyszła więc tutaj typowa mieszanka stylów – gotyckiego, barokowego i neoromańskiego.

Trochę historii

Imię świętego Wojciecha nie jest tu przypadkowe. Bowiem według legendy właśnie w tym miejscu głosił on swoje kazania. W trzynastym wieku przez krótki czas wokół kościoła istniała parafia, a w latach 1304 – 1810 posługę pełnili w nim dominikanie (z prawie osiemdziesięcioletnią przerwą w szesnastym wieku, kiedy zaczęli tu rządzić protestanci). Pierwsza tutejsza budowla sakralna była drewniana. Gotycki kościół murowany zaczął powstawać w 1399 roku, a jego poświęcenie nastąpiło trzydzieści lat później. Zostało z niego bardzo niewiele. To co widzimy dzisiaj w dużej części jest między innymi efektem barokowej osiemnastowiecznej przebudowy. Widać to przede wszystkim we wnętrzu.

W czasach sekularyzacji (1810 -1820) sakralna budowla pełniła rolę magazynu i szpitala. Na szczęście krótko. Wieża pochodzi z roku 1835, a ołtarz główny i stacje Drogi Krzyżowej z pierwszej połowy dwudziestego wieku.

Co warto tu zobaczyć?

Do najcenniejszych elementów wyposażenia kościoła należą czternastowieczny tryptyk zatytułowany „Niepokalana Matka”, siedemnastowieczny obraz ukazujący świętego Wojciecha głoszącego w tym miejscu kazanie i także osiemnastowieczny obraz Niepokalanego Poczęcia N.M.P. przywieziony ze Stanisławowa. Warto zajrzeć do siedemnastowiecznej barokowej kaplicy częstochowskiej. Może zauważycie też kopię obrazu Matki Bożej Piekarskiej.

Kościół stoi na wzniesieniu zwanym Wzgórzem Uniwersyteckim albo też Opolskim Akropolem (165 m.n.p.m.).

Do kościoła prowadzą liczne schody. Po sąsiedzku znajduje się jedno z tutejszych muzeów. W Opolu jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc do zwiedzania. Na czele z Rynkiem, amfiteatrem, ogrodem zoologicznym i skansenem. Spośród świątyń polecamy także między innymi tutejszą katedrękościół franciszkanów.

Dodaj komentarz