Pole bitwy i Mogiła Pokoju

Pole bitwy i Mogiła Pokoju

Pole bitwy i Mogiła Pokoju – Prackie Wzgórze

Pole bitwy i Mogiła Pokoju na Prackim Wzgórzu znane jest jako miejsce słynnej walki pod Austerlitz. W historii wydarzenie to zwane jest inaczej bitwą trzech cesarzy. Miała ona miejsce 2 grudnia 1812 roku. Była jedną z najsłynniejszych w czasach Napoleona. Do dzisiaj mówią o niej wykładowcy na uczelniach wojskowych na świecie. Obecnie miasto Austerlitz nazywa się Slavkov i jest na terenie Czech.

Bitwa pod Austerlitz – kto z kim walczył?

Stanęli do boju Francuzi pod wodzą Bonapartego, a przeciw nim sprzymierzone siły rosyjskie i austriackie. Wojsk francuskich było około 70 tysięcy, natomiast rosyjsko – austriackich pod dowództwem Michaiła Kutuzowa i Jana I Liechtensteina ponad 90 tysięcy.

Największe walki miały miejsce na niewysokim Prackim Wzgórzu około 10 kilometrów od miasta Austerlitz (dziś Sławków). Mimo przewagi sił Rosjanie z Austriakami nie pokonali Francuzów. Zostali rozgromieni i uciekali w panice. Wojska sprzymierzone straciły ponad 16 tysięcy żołnierzy zabitych i 11 tysięcy wziętych do niewoli. Z armii napoleońskiej poległo około 9 tysięcy.

4 grudnia dokonano podpisania rozejmu, niedługo później zakończyła się wojna, w której Austria straciła między innymi Wenecję, Istrię, Dalmację i Tyrol. Natomiast warto przypomnieć, że Rosjanie odbili sobie tę klęskę pokonując wojsko napoleońskie pod Borodino w roku 1812.

Decyzją tutejszych władz w całej okolicy nie wznosi się żadnych większych zabudowań. Specjalnie po to, aby miejsce wyglądało niemal identycznie jak na początku dziewiętnastego stulecia. Dlatego miłośnicy historii i militariów mogą sobie naprawdę wyobrazić jak scenariusz tamtych wydarzeń przebiegał.

Pole bitwy i Mogiła Pokoju

Na Prackim Wzgórzu, czyli w miejscu walk stoi niezwykły pomnik – kaplica. Upamiętnia ona żołnierzy poległych podczas tej jednej z najstraszniejszych bitew w historii świata. W jeden dzień zabito tutaj około 25 tysięcy ludzi. Nie mają oni ani własnego grobu z imieniem i nazwiskiem, ani miejsca, gdzie można by zaświecić im znicz i się za nich pomodlić.

Inicjatorem tej niezwykłej budowli był na początku XX wieku morawski ksiądz A. Slovak. Co roku w rocznicę bitwy (2 grudnia 1805) odbywają się tu uroczystości, które upamiętniają wszystkie ofiary – bez względu na narodowość i bez względu po której stronie wojsk walczyli.

Kaplicę budowano w latach 1910 – 1912, ale otwarcie miało miejsce w roku 1923. Ma wysokość 26 metrów, na jej szczycie stoi krzyż umiejscowiony na wyobrażeniu kuli ziemskiej. Natomiast na bokach budowli stoją rzeźby z tarczami herbowymi Francji, Rosji, Austrii i Moraw. Wmontowane są też tablice pamiątkowe napisane w językach francuskim, niemieckim, rosyjskim i czeskim.

Niesamowite jest wnętrze pomnika przypominające typową kaplicę pogrzebową. W wielu miejscach porozkładane są wieńce, a w podłodze znajduje się wejście do krypty, gdzie znajdują się szczątki ponad 10 tysięcy ludzi. Kaplica ma doskonałą akustykę. Co ciekawe odprawiane raz na jakiś czas nabożeństwa odbywają się tu nie przy głównym, ale wyłącznie przy bocznych ołtarzach.

Co w pobliżu?

Niedaleko stąd także na czeskich Morawach znajduje się małe miasteczko Buchlovice, które też ma swoją kartę w historii całego świata. Sami sprawdźcie o co chodzi. W Buchlovicach koniecznie trzeba zobaczyć tamtejszy przepiękny zamek.

Foto: własne

4 thoughts on “Pole bitwy i Mogiła Pokoju – Austerlitz

Dodaj komentarz