Sanktuarium w Studzienicznej koło Augustowa
Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej
Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej koło Augustowa jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Podlasiu. Celem tysięcy wiernych, którzy tu przybywają jest niewielka kapliczka na wyspie. Obok niej znajduje się też cudowne źródełko słynące z licznych uzdrowień.
Położenie Sanktuarium w Studzienicznej
Ja napisaliśmy wyżej tutejsze Sanktuarium Matki Bożej znajduje się bardzo blisko Augustowa. Warto tu przybyć, jeśli będziecie w pobliżu na wakacjach. Na mapie znajdziecie to miejsce na północno – wschodnim krańcu Polski. Patrząc na podział administracji kościelnej sanktuarium w Studzienicznej należy należy do diecezji ełckiej.
Zachwyca jego położenie nad jeziorem o tej samej nazwie. Wokół rozciąga się Puszcza Augustowska. Niektóre przewodniki podają, że miejsce znajduje się „na wyspie”, jednak obecnie połączone jest ono ze stałym lądem poprzez prowadzącą tędy groblę.
Krótka historia Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej
Kiedyś teren ten należał do klasztoru w Wigrach. Początki kultu Maryjnego w Studzienicznej datuje się na osiemnasty wiek. Wtedy znajdowała się tu pustelnia, w której około trzysta lat temu mieszkał jeden z mnichów nie znany z imienia. Sprowadził on tutaj osiemnastowieczną kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nie znamy nazwiska malarza, który ją stworzył.
Z biegiem czasu na wyspę zaczęli przybywać wierni. Jedni chcieli pomodlić się w nabożeństwie do Maryi, inni w celu rozmowy duszpasterskiej z mnichem. Kiedy około 1728 roku zakonnik się wyprowadził kult ciągle trwał, a ludzie przybywali pod coraz bardziej znany obraz Matki Bożej studzieniczańskiej. Dlatego więc przyjechała z Wilna komisja kościelna. Uznała ona tutejszy kult jako zgodny z nauczaniem Kościoła i wydała pozytywną opinię w tej sprawie.
Wincenty Morawski w Studzienicznej
Pod koniec XVIII wieku zamieszkał w tym miejscu inny pustelnik. Został nim były żołnierz Wincenty Morawski. Zasłynął on na całą okolicę jako zielarz. W 1770 roku Murawski wybudował kaplicę dla Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ponieważ wcześniej wizerunek ten wisiał na pobliskim dębie. Wykopał on też studnię, której woda (według wierzeń) pomaga w leczeniu chorób oczu.
W 1782 roku pustelnik Wincenty odbył pieszą pielgrzymkę do Rzymu, gdzie uzyskał dla Studzienicznej (od ówczesnego papieża Piusa VI) aż cztery odpusty w ciągu roku. Były to: Zesłanie Ducha Świętego, św. Anny, św. Jana Nepomucena i św. Tekli. Przywiózł też ze sobą trzy obrazy wymienionych świętych.
Pierwsza drewniana kaplica nie przetrwała próby czasu. Dlatego w roku 1872 została wybudowana nowa murowana w stylu klasycystycznym. Jej twórcą był Ludwik Jeziorkowski, który pracował też między innymi przy budowie Kanału Augustowskiego.
W Kaplicy znajduje się nie tylko opisany powyżej obraz Matki Bożej. Warto również wspomnieć, że pod ołtarzem w roku 1814 umieszczony został grób zielarza Morawskiego. W roku 1995 miała miejsce koronacja cudownego wizerunku. Obok niego wiszą również liczne wota dziękczynne za otrzymane łaski.
W 1999 roku nawiedził to miejsce papież Jan Paweł II, którego wizytę upamiętnia pomnik stojący nad samym jeziorem.
Sanktuarium Maryjne koło Augustowa. Jak tu dotrzeć?
Z Augustowa do Studzienicznej jest około 8 kilometrów, prowadzi tu droga DK nr 16. Można więc przyjechać samochodem. Myślę jednak, że większą atrakcją będzie rejs wycieczkowym statkiem z augustowskiego portu.
Tuż obok sanktuarium stoi zabytkowy drewniany kościół parafialny. Dlatego jak będziecie w tym miejscu polecam, żebyście go też zobaczyli.
Kościół parafialny w Studzienicznej
Pisząc o Studzienicznej nie możemy nie wspomnieć o jeszcze jednym ładnym zabytku. Myślimy tu o kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Miejscowi parafianie od 1873 roku mają bowiem do dyspozycji swoją własną – osobną świątynię.
Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu została wybudowany w roku 1786. Jednakże niedługo potem w 1847 z powodu zniszczeń trzeba było budować jeszcze raz. Pieniądze niezbędne na ten cel podarował głównie chłop Szymon Andruszkiewicz.
Kościół jest trójnawowy o konstrukcji zrębowej. Jego wystrój jest dziełem miejscowych artystów ludowych. Ma 23 metry długości, 11 metrów szerokości i 7 metrów wysokości. Są tu trzy ołtarze – główny świętej Rodziny i dwa boczne – świętej Tekli i świętego Jana Nepomucena. Z elementów wyposażenia na uwagę zasługuje żyrandol wykonany z poroży łosia. Tuż obok stoi też zabytkowa drewniana dzwonnica.
Ciekawe okazy przyrody w pobliżu Studzienicznej
W pobliżu kościoła stoi pomnik przyrody, 500-letni dąb szypułkowy. Natomiast na jeziorze Studzienicznym znajduje się rezerwat przyrody Brzozowy Grąd. W rezerwacie tym rośnie między innymi obuwik pospolity z rodziny storczykowatych.
Foto: własne
5 thoughts on “Sanktuarium w Studzienicznej koło Augustowa”