Sanktuarium i drewniany kościół w Studzienicznej

sanktuarium-w-studzienicznej

Położenie Sanktuarium w Studzienicznej

Sanktuarium w Studzienicznej można zaliczyć do najciekawszych miejsc w okolicy Augustowa, więc na pewno warto tu przyjechać.  Jest to jedno z najbardziej znanych sanktuariów Polski północno – wschodniej. Należy do diecezji ełckiej. Zachwyca jego położenie nad jeziorem o tej samej nazwie. Wokół rozciąga się Puszcza Augustowska. Niektóre przewodniki podają, że miejsce znajduje się „na wyspie”, jednak obecnie połączone jest ono ze stałym lądem poprzez prowadzącą tędy groblę.

Krótka historia Sanktuarium w Studzienicznej

Kiedyś teren ten należał do klasztoru w Wigrach. Znajdowała się tu pustelnia, w której do początku XVIII wieku mieszkał jeden z mnichów nie znany z imienia. Sprowadził on tutaj osiemnastowieczną kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nie znamy nazwiska malarza, który ją stworzył. Z biegiem czasu na wyspę zaczęli przybywać wierni. Jedni chcieli pomodlić się w nabożeństwie do Maryi, inni w celu rozmowy duszpasterskiej z mnichem. Kiedy około 1728 roku zakonnik się wyprowadził kult ciągle trwał, a ludzie przybywali pod coraz bardziej znany wizerunek. Dlatego więc przyjechała z Wilna komisja kościelna. Uznała ona tutejszy kult jako zgodny z nauczaniem Kościoła i wydała pozytywną opinię w tej sprawie.

Pod koniec XVIII wieku zamieszkał w tym miejscu inny pustelnik. Został nim były żołnierz Wincenty Morawski. Zasłynął on na całą okolicę jako zielarz.  W 1770 roku Murawski wybudował kaplicę dla Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ponieważ  wcześniej wizerunek ten wisiał na pobliskim dębie. Wykopał on też studnię, której woda (według wierzeń) pomaga w leczeniu chorób oczu.

W 1782 roku pustelnik Wincenty odbył pieszą pielgrzymkę do Rzymu, gdzie uzyskał dla Studzienicznej (od ówczesnego papieża Piusa VI) aż cztery odpusty w ciągu roku (Zesłanie Ducha Świętego, św. Anny, św. Jana Nepomucena i św. Tekli.

Drewniana kaplica nie przetrwała próby czasu. Dlatego w roku 1872 została wybudowana nowa murowana w stylu klasycystycznym. Jej twórcą był Ludwik Jeziorkowski. Pod ołtarzem w roku 1814 umieszczony został grób zielarza Morawskiego. W roku 1995 miała miejsce koronacja cudownego wizerunku. Obok niego wiszą liczne wota dziękczynne za otrzymane łaski. W 1999 roku nawiedził to miejsce papież Jan Paweł II, którego wizytę upamiętnia pomnik stojący nad samym jeziorem.

Jak dotrzeć do Sanktuarium w Studzienicznej?

Z Augustowa do Studzienicznej jest około 8 kilometrów, prowadzi tu droga DK nr 16. Można więc przyjechać samochodem. Myślę jednak, że większą atrakcją będzie rejs wycieczkowym statkiem z augustowskiego portu.
Tuż obok Sanktuarium w Studzienicznej stoi zabytkowy drewniany kościół parafialny. Dlatego jak będziecie w tym miejscu polecam, żebyście go też zobaczyli.

Drewniany kościół parafialny

Miejscowi parafianie od 1873 roku mają do dyspozycji swój własny – osobny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej. Pierwsza świątynia w tym miejscu została wybudowana w roku 1786, jednakże niedługo potem w 1847 z powodu zniszczeń trzeba było budować jeszcze raz. Fundatorem był chłop Szymon Andruszkiewicz. Kościół jest trójnawowy o konstrukcji zrębowej. Jego wystrój jest dziełem miejscowych artystów ludowych. Ma 23 metry długości, 11 metrów szerokości i 7 metrów wysokości. Są tu trzy ołtarze – główny świętej Rodziny i dwa boczne – świętej Tekli i świętego Jana Nepomucena. Z elementów wyposażenia na uwagę zasługuje żyrandol wykonany z poroży łosia. Tuż obok stoi zabytkowa drewniana dzwonnica

Foto: własne

5 thoughts on “Sanktuarium i drewniany kościół w Studzienicznej

Leave a Reply