Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Co warto zobaczyć w Częstochowie?

Dobre pytanie. Co warto zobaczyć w Częstochowie? Chyba każdy nawet słabo zorientowany turysta odpowie, że przecież sanktuarium na Jasnej Górze. No właśnie ale czy poza Jasną Górą jest tu jeszcze cokolwiek ciekawego? A w ogóle to co wiecie o tym mieście?

Częstochowa – co warto o niej wiedzieć?

Jest to duże miasto powiatowe. Liczy ponad 220 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi około 160 kilometrów kwadratowych. Znajduje się w województwie śląskim ale nie na Śląsku. Bowiem Śląsk a dokładniej Górny Śląsk zaczyna się kilkadziesiąt kilometrów stąd za Sosnowcem. Natomiast tutejsze tereny należą do Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej zwanej potocznie Jurą. W bliskim sąsiedztwie jest też Wyżyna Wieluńska. Przez miasto przepływa rzeka Warta. W latach 1975-1998 było to jedno z 49 (wtedy) miast wojewódzkich. Prawa miejskie zostały nadane pod koniec XIV stulecia, ale dokładna data jest nieznana.

Częstochowa jest znaczącym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym. Pod względem powierzchni na 13 miejscu w Polsce a pod względem liczby ludności drugim wśród miast niewojewódzkich.

Pielgrzymki i kult Maryjny

Wspomniane wyżej sanktuarium jasnogórskie jest najważniejszym ośrodkiem kultu religijnego w Polsce. Dlatego też w mieście można spotkać mnóstwo pielgrzymów niemal przez cały rok, chociaż kulminacja ruchu pątniczego jest zawsze w miesiącach wakacyjnych. Najwięcej w okolicach wielkich świąt Maryjnych – 15 i 26 sierpnia. Jeśli ktoś chciałby więc w bardziej spokojnym czasie zobaczyć Kaplicę Cudownego Obrazu, albo podziwiać panoramę okolicy ze słynnej wieży zachęcamy do przyjazdu w innych terminach. I raczej nie w weekendy.

Krótka historia Częstochowy

Pierwsze wzmianki o miejscowości zwanej Czanstachowa pojawiły się w roku 1220 w dokumentach biskupa krakowskiego Iwa Odrowąża. Rozwojowi miasta sprzyjało położenie na szlaku handlowym między Wielkopolską i Małopolską. Co ciekawe słynny jasnogórski klasztor znajdował się kiedyś we wsi zwanej Częstochówką poza granicami tak zwanej Starej Częstochowy. Obie części połączyły się dopiero w 1826 roku. Dlatego słynna bitwa ze Szwedami w roku 1655 była nazywana bitwą pod Częstochową, a nie w Częstochowie. W czasie zaborów okolica znajdowała się na terenie Królestwa Polskiego (czyli Rosji).

Co warto zobaczyć w Częstochowie? – atrakcje turystyczne miasta

Oprócz słynnej Jasnej Góry w Częstochowie znajdziecie mnóstwo innych pięknych kościołów. Przede wszystkim warto wymienić neogotycką katedrę Świętej Rodziny, najstarszy w mieście kościół św. Zygmunta, polskokatolicką katedrę Matki Boskiej Królowej Apostołów, sanktuarium świętego Józefa, sanktuarium Miłosierdzia Bożego i jeszcze sporo innych, które długo trzeba by wymieniać.

Jeśli ktoś chciałby oglądać nie tylko kościoły polecamy różne muzea. Między innymi w Ratuszu miejskim, Galerię Dobrej Sztuki, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Haliny Poświatowskiej i Muzeum Produkcji Zapałek. Jest też kilka muzeów prywatnych ale jeszcze nie sprawdziliśmy czy warto je zwiedzać.

Pod Jasną Górą znajdziecie Park Staszica i Park 3 Maja. Natomiast najsłynniejszą częstochowską ulicą są Aleje Najświętszej Maryi Panny.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz