Kościół w Złotym Potoku na Jurze
Kościół w Złotym Potoku – św. Jana Chrzciciela
Kościół w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej stał już prawdopodobnie w XIII wieku. Reprezentował styl gotycki (natomiast obecnie neogotycki). Jego fundatorami byli rycerze herbu Szreniawa. Oczywiście wyglądał zupełnie inaczej niż dziś ponieważ w ciągu tylu lat miały tu miejsce liczne przeróbki. Na przykład w roku 1780. Natomiast w dziewiętnastym stuleciu podczas ostatniej większej przebudowy w 1883 przybyła wieża. Do najstarszych elementów należą prezbiterium i zakrystia wraz z jednym z portali i drzwiami.
Na pewien czas na przełomie szesnastego i siedemnastego stulecia świątynia dostała się ewangelikom.
Architektura i wystrój
Jest to jeden z najciekawszych zabytków tej niewielkiej ale interesującej wsi. Stoi w samym centrum. Na zewnątrz taki sobie. Podobny do wielu innych kościołów wiejskich w Polsce. Natomiast naprawdę warto wejść do środka. Jest bardzo bogato zdobiony. Popatrzcie na liczne zabytki barokowe i manierystyczne. Na przykład siedemnastowieczny ołtarz główny z cennymi rzeźbami i obrazami, który ufundował hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. Ołtarze boczne poświęcone są Sercu Jezusowemu i świętej Annie Samotrzeciej. Jest też ładna i warta wspomnienia kaplica Matki Bożej oraz krypta grobowa Krasińskich – dawnych właścicieli Złotego Potoku. Wywodzi się z nich słynny poeta Zygmunt, którego imię nosi dworek i muzeum w tutejszym parku. Natomiast we wspomnianej krypcie leży między innymi jego kilkuletnia córka Elżbieta.
Kościół jest orientowany, jednonawowy i niezbyt duży. Prezbiterium od nawy wyraźnie węższe zamknięte trójbocznie. Na zewnątrz oprócz wieży wznosi się nad budynkiem sygnaturka z latarnią. Dach ma dwuspadowy.
Co w pobliżu?
Cała Jura pełna jest ciekawostek turystycznych – skałek, zamków i jaskiń. Między innymi zachęcam na spacer do pięknej Doliny Wiercicy i słynnej Bramy Twardowskiego. Natomiast w samym Złotym Potoku na terenie wspomnianego wyżej parku jest jeszcze pałac Raczyńskich – niestety zaniedbany, który można zobaczyć tylko od zewnątrz. Jeśli macie czas wybierzcie się na wycieczkę na Pustynię Siedlecką. Spośród innych jurajskich kościołów polecamy między innymi w Zrębicach i Włodowicach – mało znane ale ładne. No i oczywiście sanktuaria na Jasnej Górze i w Leśniowie.
Foto: własne