kaplice

kaplice

Kaplica Maryjna na Jasnej Górze – najważniejsza część sanktuarium

Kaplica Maryjna na Jasnej Górze nazywana jest także kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej, albo Kaplicą Cudownego Obrazu. Podobnie jak całe Sanktuarium znajduje się pod opieką ojców Paulinów w Częstochowie. Najważniejszą ozdobą miejsca, a zarazem celem wszystkich pielgrzymek jest tutaj wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Co ciekawe otaczany czcią nie tylko przez katolików, ale też prawosławnych. Mimo, że dosłownie obok znajduje się nie mniej piękna i dużo większa bazylika właśnie przede wszystkim do tej kaplicy kierują swoje kroki wszyscy tutejsi pątnicy. Także tutaj odbywa się najwięcej Mszy Świętych i innych nabożeństw sprawowanych na Jasnej Górze.

Trzy części kaplicy – najpierw prezbiterium

Jasnogórska kaplica Maryjna składa się z trzech wyraźnie wyodrębnionych części. W najstarszej z nich ujrzycie prezbiterium z ołtarzem, a u góry sklepienie sieciowe. Wspomniany ołtarz pochodzi z siedemnastego wieku. Wykonany został z drewna pokrytego hebanową okładziną. Zdobią go srebrne figury i oczywiście Cudowny Obraz. Fundatorami byli kanclerz wielki koronny Jerzy Ossoliński i król Zygmunt III Waza. Poza nabożeństwami obraz przykrywa srebrna zasuwa. Wśród licznych ciekawych elementów (nie sposób wszystkie wymieniać) zwróćcie uwagę między innymi na insygnia władzy królewskiej – berło i jabłko podarowane przez kobiety polskie w roku 1926, a także trzy złote róże od papieży Jana Pawła II, Benedykta VI i Franciszka.

Przed żelazną kratą

Pomiędzy prezbiterium, a drugą częścią kaplicy, znajduje się żelazna siedemnastowieczna krata. Tu gromadzą się przybywający na nabożeństwo wierni. Tutaj też wyraźnie widać epokę baroku – bogate zdobienia, sporo obrazów, empory, wspaniałe sklepienie, sześć bocznych ołtarzy. Jednakże najbardziej przyciągają wzrok niezliczone wota dziękczynne rozwieszone niemal po całych ścianach. A wśród tych wotów między innymi kule inwalidzkie potrzebne do chodzenia osobom niepełnosprawnym. Podarowali je ludzie uzdrowieni po modlitwie w tutejszym sanktuarium. Trudno też nie zauważyć z boku dużego piętnastowiecznego krucyfiksu.

Przybudówka i krypta

Tak zwana przybudówka czyli najnowsza część jasnogórskiej kaplicy powstała w XX wieku w latach 1929-1933. Natomiast w krypcie pochowane są szczątki między innymi ojca Augustyna Kordeckiego przeora i obrońcy Jasnej Góry podczas słynnego potopu szwedzkiego w roku 1655.

Kaplica Maryjna na Jasnej Górze – rozmiary

Cała kaplica ma 56 metrów długości i 16 metrów szerokości.

Co oprócz kaplicy na Jasnej Górze?

W jasnogórskim sanktuarium można spędzić cały dzień i się nie nudzić. Koniecznie wejdźcie na wieżę, z której rozlega się piękna panorama miasta, między innymi na Aleje Najświętszej Maryi Panny. Warto zwiedzić skarbiec, arsenał, wały, muzeum, Drogę Krzyżową i sporo innych ciekawostek. A jeśli wyjdziecie już poza teren świętego miejsca tuż „za płotem” w Parku Staszica znajdziecie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

Foto: własne

Dodaj komentarz