Kościół św Bartłomieja we Włodowicach
Kościół św Bartłomieja we Włodowicach – ładny mało znany zabytek
Kościół św Bartłomieja we Włodowicach jest jednym z ładniejszych mniej znanych zabytków na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Zwłaszcza w tej części regionu, która jest bliżej Częstochowy. Same Włodowice znajdziecie w powiecie zawierciańskim, a więc tym samym co na przykład Kroczyce i Podlesice. Miejscowość ta liczy już około 800 lat istnienia. Od 1386 roku miała prawa miejskie utracone po powstaniu styczniowym.
Trochę historii
Świątynia, o której piszemy jest czwartą, a może nawet piątą, jaka stoi w tym miejscu. Te, które stały poprzednio nie wytrzymały próby czasu. Jeden drewniany zniszczyli Tatarzy, inny murowany Szwedzi. Kolejne próby ratowania i odbudowy murów nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Dzieje obecnego kościoła we Włodowicach sięgają początku osiemnastego stulecia. Bowiem kamień węgielny pod budowę położono w roku 1701. Już siedem lat później nastąpiła konsekracja. Fundatorem dzieła był ksiądz prałat Marian Kępski. Czworokątna wieża jeszcze później dwukrotnie rosła w górę na skutek przebudowy. Pierwszą z nich w 1796 wymusiły zniszczenia na skutek uderzenia piorunem. Druga i ostatnia większa przeróbka miała miejsce w latach 1898 – 1911. Pojawiły się wtedy obecna zakrystia i kaplica Pana Jezusa ukrzyżowanego. Nad pracami czuwał wtedy ksiądz Jan Opara, a kształt budynku od tamtego czasu pozostał do dziś. Chociaż raz po raz mniejsze i większe remonty się zdarzają.
Kościół św Bartłomieja we Włodowicach – Architektura i wystrój
Zabytek stoi na niewysokim wzgórzu, dzięki czemu jest dość dobrze widoczny z daleka.
W architekturze i wystroju świątyni wyraźnie widać styl barokowy. Nawa jest jedna, a dużo mniejsze prezbiterium oddzielone jest od niej arkadą. Jak to zwykle w baroku bywa wnętrze jest przebogato zdobione. I obrazy i rzeźby i polichromia. Mnóstwo złoceń zwłaszcza na ołtarzach sprawia wrażenie, że nie wiadomo na co najpierw patrzeć. Samych ołtarzy (oczywiście także barokowych) naliczyliśmy siedem. W tym jeden główny i sześć bocznych. Piękna jest też między innymi ambona.
Inne kościoły i sanktuaria na Jurze
Spośród jurajskich zabytków sakralnych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej opisujemy także kościół w Złotym Potoku i w Zrębicach. Także oczywiście sanktuaria – Jasną Górę i Leśniów. W Żarkach są też ruiny kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa.