Sanktuarium i zalew w Krasnobrodzie

Sanktuarium i zalew w Krasnobrodzie

Sanktuarium i zalew w Krasnobrodzie – atrakcje regionu

Krasnobród jest niewielkim miastem na Lubelszczyźnie niedaleko Zamościa. Na stałe mieszka tu około 3 tysiące ludzi na powierzchni 3 kilometrów kwadratowych. Prawa miejskie otrzymał w roku 1572, natomiast utracił na czas lat 1869 – 1994. Sanktuarium i zalew w Krasnobrodzie należą do najciekawszych atrakcji dla wszystkich, którzy przyjeżdżają na Roztocze.

Sanktuarium Maryjne

Barokowa świątynia powstała w latach 1690 – 1699. Jej fundatorką była Maria Kazimiera Sobieska, żona polskiego króla. Projekt wykonał Jan Michał Link. Administrowaniem i duszpasterstwem zajęli się dominikanie, których władze carskie usunęły w roku 1864. Kościół jest murowany, otynkowany jednonawowy. Nie ma wysokiej wieży, a jedynie małą sygnaturkę. Wewnątrz znajdziecie 5 pozłacanych ołtarzy.  Najważniejszy z nich, czyli główny jest dziełem Jana Mauchera. Przyciągają w nim uwagę rzeźbione postaci świętych dominikanów – Dominika, Jacka, Wincentego Ferreriusza i Tomasza z Akwinu. W ołtarzach bocznych zobaczycie też Matkę Bożą Częstochowską, św. Walentego, św. Annę i ukrzyżowanego Chrystusa. Jak to w baroku cały kościół wypełniają  jeszcze inne malowidła i rzeźby, których nie będziemy tutaj szczegółowo wyliczać.

Świątynia łączy się z zabytkowym klasztorem. Na terenie sanktuarium znajdziecie Muzeum Sztuki Sakralnej i Muzeum Wieńców Dożynkowych.

Cudowny wizerunek

Licznych pielgrzymów przyciąga w ołtarzu głównym wizerunek Maryjny. Bardzo nietypowy. W przeciwieństwie do wielu innych Matka Boża ukazana jest nie z Dzieciątkiem na rękach ale pochylająca się w ukłonie nad leżącym u jej stóp małym Jezuskiem. Ponieważ oryginalny obrazek jest bardzo mały, więc aby lepiej zobaczyć co przedstawia namalowana została w dużym powiększeniu jego kopia. Natomiast sam oryginał umieszczony został w jej prawym górnym rogu.

Zalew

Oprócz sanktuarium w upalne dni do Krasnobrodu przyciąga tłumy ludzi także tutejszy zalew na rzece Wieprz. Tym bardziej warto o nim wspomnieć, że jest dość dobrze rozwinięta baza noclegowa, więc na kilka dni znajdą gościnę przybysze nawet z dalszych stron. Zobaczycie piaszczystą plażę, molo, wypożyczalnię sprzętu wodnego, kioski gastronomiczne i plac zabaw dla dzieci. Na ścieżkach w sąsiedztwie akwenu można pobiegać lub pojeździć rowerem. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

Powierzchnia wody wynosi 23 hektary. Jest to największy akwen rekreacyjny na Roztoczu.

Sanktuarium i zalew, a co jeszcze ciekawego w Krasnobrodzie?

Na północ od zalewu znajdziecie  kamieniołom z wieżą widokową. Miłośników ornitologii na pewno zainteresuje ptaszarnia. Natomiast w dawnym pałacu Leszczyńskich mieści się sanatorium. Jest też ciekawa kaplica „Na wodzie” i kaplica świętego Rocha, dwa cmentarze żydowskie i park dinozaurów.

Foto: własne

Dodaj komentarz